Галерията в Стражица пази творби на най-големите ни художници

Публикувано на вт, 30 май 2017
450 четения

Валентина Стойнева разказва увлекателно за всички перипетии, през които е преминала художествената галерия в Стражица от създаването ѝ до днес.

След повече от 25 години Стражица отново има добре уредена художествена галерия. Жителите и гостите на града могат да видят картините на Димитър Казаков – Нерон, родом от стражишкото село Царски извор, нетипично платно на Владимир Димитров – Майстора, Васил Стоилов, на Михалис Гарудис, Илия Петров и много други наши и чужди творци, споделя с гордост уредникът ѝ Валентина Стойнева. Любопитна подробност е, че Нерон искал да кръстят галерията на неговото име, но местните управници не се съгласили и тогава той се разсърдил и решил да дари колекцията си на Трявна, а не на Стражица.
Новата галерия беше създадена по проект “Подобряване условията за експониране и представяне на местното културно наследство в изложбена зала град Стражица” на стойност е 53 146 лв., финансиран по мярка 313 от ПРСР.
В отделни витрини може да се проследи историята в землището на Стражица от праисторията, тракийски селища, римски селища, епохата на Възраждане, църковно и просветно дело, занаяти и икономическо развитие, градинарско гурбетчийство и др. Посетителите в залата могат да получат изчерпателна информация за историческото минало на града и селата от общината от персоналния достъп до електронния справочник, в който има информация за всички експонати, за историята на населените места на общината, могат да се разглеждат всички карти, както и да се наблюдават на екрана в изложбената зала чрез мултимедия, обяснява Стойнева.
Идеята за създаването на художествена галерия в Стражица е на родения в града известен български скулптор Ненко Ненков. Годината е 1958, а по това време Ненков работи в музея към НХА. Той предлага към музейната сбирка в Стражица да бъде открит художествен отдел с творби на преподаватели и студенти от академията. Сформиран е инициативен комитет и е насрочена среща с преподаватели от НХА, на която присъства и писателят Ангел Каралийчев, който също е родом от Стражица, разказва уредникът на галерията Валентина Стойнева. За кратко време са събрани близо 100 творби от 70 автори. Експозицията е подредена в сградата на неделното училище в двора на църквата “Св. Богородица”. Галерията е открита тържествено през 1960 г.
С нарастване на експозицията започва да се усеща нужда от специално построена сграда за нуждите на галерията в Стражица. След няколко години ходене по разни институции става ясно, че държавата няма да спонсорира изграждане на специална сграда за галерията в града. Затова общината се заема с изграждането на галерията със собствени средства. Говори се, че в близост до мястото, където е трябвало да бъде галерията, е бил изграждан партизански паметник и стражичани са пренасяли през нощта от него строителни материали, за да започнат изграждането на галерията, обяснява Стойнева.
Основите са положени през 1969 г., а сградата е завършена чак през 1977 г,. Имало е периоди, в които строителството е спирано за цяла година поради липса на пари. Проектът на сградата е дело на арх. Живко Драгомиров, който бил изпратен чак в Белград, за да види тамошната галерия и да направи подобна, разказва още уредничката.
Екстериорът на сградата беше оформен с красиви декоративни решетки от ковано желязо и шест огромни релефни пана от кована мед, изработени от Михалис Гарудис и Колю Гецов, както и каменни цветни мозайки във вътрешния двор. Цялото пространство около сградата беше осеяно с монументални скулптури и не само въздействаше естетически, но и внушаваше респект към изкуството. Привилегия беше и дифузното естествено осветление от тавана, спомня си Стойнева. Тя разказва, че дори и във Велико Търново по това време е нямало подобна галерия.
От 1974 г. до 1984 г. в Стражица се провеждат 11 международни пленера.
До 1986 г. фондът на галерията нараства до над 900 творби, обособени в няколко раздела.
Целият този подем беше прекъснат от разрушителното земетресение през декември 1986 г. Той нанася тежки конструктивни поражения на сградата и я прави негодна за ползване. След 15-годишен престой на картините в различни импровизирани фондохранилища през 2001 г. в общинско помещение е обособена изложбена зала и оборудвано фондохранилище за съхранение на художествените творби.
Весела КЪНЧЕВА
сн. авторката

loading...
Пътни строежи - Велико Търново