Габриела Иванова – учителката мажоретка

Публикувано на ср, 8 февр. 2023
3288 четения

Габриела Иванова е един от най-младите педагози сред учителите в ОУ “Бачо Киро” във В. Търново, а вероятно и в цялата област. От две години тя преподава по български език и литература, а в момента е изправена пред предизвикателството да подготви учениците от прогимназиален етап за Националното външно оценяване. Успоредно с това Иванова, заедно със своята приятелка от детинство Виктория Петкова, е ръководител на мажоретни състави, в които се обучават общо около 100 мажоретки. Групите са в ДГ “Соня”, най-многобройните – в ОУ “Бачо Киро”, а останалите са от други учебни заведения, но трениращи в техния Спортен клуб “Астреа”. Двете млади дами са организатори на Купата на мажоретните дисциплини и чирлидинг “Търновска перла”, чието второ издание предстои да се проведе в старата столица в края на април тази година.
Габриела е родена в град Тервел и още от детската градина се занимава с танци. Тя учи в местното СОУ “Йордан Йовков” и като ученичка става част от местната танцова формация “Каприз” – първият отбор, който през 2011 г. представя България на европейски шампионат за мажоретно изкуство. Нейната треньорка Живка Ненова, която едновременно с това е и учител в школото, бързо се превръща в пример за подражание на младото момиче и запалва искрата в него към учителската професия и мажоретните танци. На по-късен етап Габриела става неин помощник, а за около година работи и като учител по танцово изкуство в Центъра за подкрепа на личностното развитие “Малкия принц” в родния си град.
За да продължи образованието си, Габи се премества във В. Търново, където е приета да учи Педагогика на обучението по български език и чужд език (руски) във ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”. Малко по-късно тя и Виктория основават и СК “Астреа”, сбъдвайки постепенно своите общи мечти. Когато Габриела е студент в 4 курс, заради Ковид пандемията се налага да премине към обучение от разстояние в електронна среда. Тогава пред нея се открива възможността да влезе в училищата, където преподава дистанционно или присъствено, когато се налага да замества отсъстващи учители. Така тя за кратко е в СУ “Емилиян Станев”, а в един момент се озовава в ОУ “Бачо Киро”, където започва работа за постоянно. Още тогава Иванова поема петокласниците като учител по български език и литература и остава на тази позиция. Няколко месеца по-късно започва да води и мажоретните състави на училището, а идеята за това се заражда в разговор с директора на училището Владимир Николов, за което Габриела му е много благодарна.
“Така ми беше дадена възможност да се усъвършенствам не само като специалист и като учител по БЕЛ, но и да развивам изкуството в училище. Още тогава казах, че двете с Виктория сме сигурни, че В. Търново има нужда от такъв мащабен и красив мажоретен състав, който да е наравно с европейските”, споделя Габриела и продължава да работи със същата убеденост в това. Още със сформирането на групите интересът е много голям и само от ОУ “Бачо Киро” се записват близо 80 момичета. Основателките на състава срещат подкрепа и от страна на родителите и тъй като записването на кандидатите съвпада с връщането към присъственото обучение в училищна среда, интересът се оказва още по-голям заради повишеното желание за повече движение и спорт. Подкрепата от училищното ръководство, изразяваща се в предоставянето на база за тренировки и репетиции, ушиване на костюми и всякакви други дейности, свързани с мажоретните състави, също никога не спира.
“В началото повечето хора, като чуеха за мажоретки си представяха нещо малко по-различно, но още първата година успяхме да изведем нашите възпитанички на 5 състезания, а през месец октомври 2022 г. дори бяхме на европейския шампионат в Италия. Там момичетата се справиха чудесно и се класираха пети, което е много голям успех”, разказва Габриела. Паралелно с това двете с Виктория успяват да организират и първото издание на националния мажоретен фестивал “Търновска перла”, което тя определя като тяхна поредна сбъдната мечта. Двете са много радостни, че още със създаването си състезанието става част от Спортния календар на Българския чирлидинг съюз – лицензираната федерация към Министерството на младежта и спорта в България. Тази година интересът към второто издание отново е много голям, така че се очаква да се получат два много красиви състезателни дни, на които всички великотърновци и гости на града да се насладят, казва Габи и подчертава, че чирлидингът е най-новият олимпийски спорт. Той дава на децата и младежите голям кръгозор и развива в тях много физически и естетически качества.
Въпреки че и като учител, и като треньор Габриела работи с деца, на двете места нещата протичат по много различен начин. Докато в класната стая отговорността е много по-голяма и Иванова е много по-изискваща и обрана в емоциите си, на тренировките отношенията са по-неформални и дори понякога я наричат “госпожо Габи”. Тогава има музика, динамика, повече емоционалност и момичетата са по-отпуснати. Така двете занимания носят на учителката много вълнения и целият ѝ ден е изпълнен с приятни усещания, които я зареждат положително.
Габриела се радва, че е попаднала в училище, даващо път на младите учители и е благодарна за това, че са забелязали потенциала ѝ и са ѝ дали шанс да се реализира. В учебното заведение тя намира поле за изява и в същото време се учи от опита на своите колеги с повече стаж. Предвид младостта ѝ, отначало учениците я възприемат като много близка до тях. Според нея това е нещо съвсем нормално и като пример посочва, че когато се разхожда с учениците си по улицата, трудно може да бъде отличена от тях.
“Изградили сме такива отношения, които помагат на работата ни заедно. Когато трябва, си споделяме, давам им приятелски съвети, след часовете можем и да се разходим някъде, но в класната стая всеки трябва да знае мястото си. Виждам, че изпълняват това, което изисквам от тях, и мисля, че се разбираме добре”, казва младата учителка, чиято цел е да научи своите ученици да учат. През целия си живот те трябва да търсят знания, да не бездействат и да обичат това, което правят. Също така тя иска да ги научи да бъдат добри хора, да помагат на другите и това, което вижда в училището, я обнадеждава.
Габриела харесва това, което прави, и не иска да променя нищо, освен да продължи да се развива в тези области. Тя е намерила своето място и желанието ѝ е да върви напред, давайки всичко от себе си. За щастие, Габи среща разбиране и подкрепа от семейството и приятелите си, които винаги са били до нея.
“Родителите ми са хората, които още на 3-годишна възраст са ме завели в танцовата зала и оттогава само са ме подкрепяли. От друга страна майка ми и баща ми са тези, които винаги стоят зад всякакви проекти, зародили се в моята глава. Понякога ми помагат да правим декори, друг път шият костюми. Може би тук е моментът да им се извиня, защото всеки път остават в сянка и не успявам да им благодаря, че винаги са до мен и в същото време се примиряват с това да ги пренебрегвам заради заетостта си”, споделя Габи.
В свободното си време Габриела обича да рисува…балерини. Смята, че това ѝ е най-близко до сърцето и ѝ се получава най-добре. Приятно ѝ е да шофира, да се разхожда. Тя много харесва В. Търново и още с идването си тук усеща, че е като у дома си. Казва, че още тогава е разбрала, че това е нейното място и нещата продължават да ѝ се получават по възможно най-добрия начин, което я прави истински щастлива и доволна от живота.
Николай ВЕНКОВ
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново