Ежедневието на българите през Средновековието оживя на Царевец

Публикувано на пн, 1 авг. 2016
1048 четения

Въоръжени до зъби воини три дена атакуваха крепостта “Царевец” във Велико Търново. Те премериха сили в зрелищни битки с мечове, лъкове и метателни машини. Пред многобройните гости на хълма бойците, екипирани с ризници, брони и шлемове, опитаха да превземат една от укрепените кули и крепостта.
Баталните сцени бяха част от програмата на първия международен фестивал “Ежедневието на средновековния Търновград”. Над 150 реенактори от България, Румъния, Русия, Сърбия и Украйна разположиха юрти, шатри и палатки, за да покажат как е протичал животът през Средновековието. Посетителите на Царевец като с машина на времето се върнаха 8-10 века назад. Зад крепостните стени “оживяха” битът, занаятите, културата, изкуствата, кухнята, въоръжението и воинските умения от славните времена на Второто българско царство и династията на Асеневци. Всички атракции бяха организирани от Община В. Търново, местния клуб “Традиция” и Регионалния исторически музей. Събитието е продължение и надграждане на едноименния фестивал, който бе част от националните чествания на 830-годишнината от въстанието на братята Петър и Асен.
Търновци и гостите на града аплодираха за първи път на Царевец двубои с мечове и специализирани бойни техники. След демонстрациите на битки между мечоносци и копиеносци, най-смелите от публиката също имаха възможност да научат някои основни хватки с оръжията. Малки и големи опитаха и точния си мерник в стрелбата с лък и арбалет.
Воини от Сърбия, Румъния, Русия и България се включиха в битките. Три пъти в седмицата по 2-3 часа тренират рицарите от група “Бели орлови”, които пристигнаха от сръбската столица Белград. Освен във фестивали в Европа, те участват и в холивудски продукции като каскадьори. Оръжието и екипировката изработват в работилниците на сдружението. В своя лагер на Царевец те показаха как през Средновековието са обработвали кожа и метал, дърво и плат. Демонстрираха още как се изработват обувки, брони, оръжия, колчани, шапки по старинни технологии.
Румънската група “Ursului brun” от Букурещ показа приложни изкуства, керамика, живопис и бродерия. Гостите от побратимения на В. Търново руски град Твер пък са специалисти по историческа и артистична фехтовка и също участват в каскадьорски битки. Техният клуб “Дружина” е създаден през 1998 г., а основната му цел е патриотичното възпитание на младежите. Сред членовете на клуба има специалисти по изработването на исторически костюми, обработка на кожа, дърво и метал. Основното направление в работата им е пресъздаване на материалната култура на Русия, Великото Литовско княжество и степните поволжски държави през XV-XVI в.
Облекла и въоръжение от три цивилизации показаха на Царевец ентусиастите от варненското сдружение “Чигот”. Те, заедно с домакините от клуб “Традиция”, бяха и най-многобройните участници във фестивала. Във В. Търново пристигнаха 20 от членовете на “Чигот”, а заедно с тях под открито небе нощува и няколкомесечно бебе. Те оформиха лагер с шатри, изработени по автентични модели, открити при разкопки по нашите земи. Там представиха възстановки на средновековни облекла и въоръжения. Гостите на крепостта имаха възможност да видят въоръжение на османски воини от периода XIV-XV век, рицари от Западна Европа, както и костюми на български благородници от Средновековието. По-голямата част от облеклата, аксесоарите, броните и въоръжението са правени от опитни майстори, членове на сдружението.
“Събитията, които ние представяме, са два типа – средновековни фестивали или лагери и възстановки на конкретни битки. Правим ги на различни места из България, като най-големите през последните години са в крепостта “Червен” и в крепостта на Ловеч. Там представяме средновековен лагер, занаяти, имаме демонстрации на битки с оръжия, които са направени по истински артефакти. Най-голямото ни събитие е възстановката на битката на Владислав Варненчик и кръстоносните войски срещу воините на Османската империя при Варна през 1444 г. Правим я вече 9 г. и това е най-голямата възстановка на историческо събитие у нас. През последните години в битките се включват колеги не само от страната, но и от Сърбия, Турция, Унгария и Румъния”, сподели археологът Васил Тенекеджиев от Варна, който е активен член на “Чигот”.
Бита и културата на куманите пресъздадоха на Царевец от сдружение “Авитохол”. Към тяхната куманска дружина се присъединиха свободните реконструктори Йордан Сивков и Жана Сивкова от Добрич, екипът на крепостта “Туида” от Сливен и Клуб за средновековни военни изкуства “Ратина”, също от същия град. “Куманите са силно свързани с Второто българско царство. Участват както в социалния, така и в политическия живот на страната в този период. Известно е, че кумани има дори в царската династия. Това е част от историята, която не е много популярна и не е добре развита в българската историография, затова ние решихме да я покажем”, сподели председателят на “Авитохол” Жасмин Първанов. Техният клуб се занимава с възстановяване на воинските традиции и изучаване на бойните практики на различните народи, живели по българските земи.
Домакините от търновския клуб “Традиция” пресъздадоха занаятите, танците, кухнята и живота в средновековния български град от XII-XIII век. Сред останките на крепостта те разположиха и манастирско училище, където посетителите имаха възможност да получат начални уроци по калиграфия и иконопис. Техният главен готвач Петър Стефанов проведе курс по средновековно готварство. В походната кръчма многобройните туристи опитаха вкусни ястия и напитки, приготвени по оригинални средновековни рецепти.
Златина ДИМИТРОВА, сн. Бранимир БОНЕВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново