Експерти дискутираха проблемите на дистанционното обучение

Публикувано на пт, 10 Дек. 2021
73 четения

Експерти и академични изследователи от цялата страна дискутираха актуалните проблеми на онлайн обучението. Уебинарът на тема “Дизайн на дистанционното обучение “новото нормално” беше организиран от Академичната общност по компютинг и фондация “Проф. д-р Минко Русенов”. Модератор на форума бе акад. Петър Кендеров, а от страна на Стопанска академия “Д. А. Ценов” в него участваха доц. д-р Веселин Попов – директор на Центъра за дистанционно обучение при висшето учебно заведение в Свищов, проф. д-р Андрей Захариев – декан на факултет “Финанси”, доц. д-р Драгомир Илиев, гл. ас. д-р Емил Цанов и гл. ас. д-р Жельо Желев – координатор в Центъра за дистанционно обучение. Сред участниците в събитието бяха и учени от състава на работната група към Министерството на образованието и науката, разработила нова наредба за дистанционно обучение във висшите училища, представители на Националния център за дистанционно обучение (НЦДО) и членове на Академичната общност по компютърни системи и информационни технологии (АОКСИТ).
Форумът бе открит с приветствие на основателя и дългогодишен председател на НЦДО проф. д.н. Борис Гълъбов. След него ръководителят на АОКСИТ – проф. д-р Румен Трифонов, поздрави участниците в събитието и изрази удовлетворение от ангажирането на академичната общност по компютинг с професионалния дебат за дистанционното обучение във висшето образование.
Първият основен доклад в уебинара беше този, изнесен от екипа на проф. д-р Ангел Смрикаров от РУ “Ангел Кънчев”. В него бяха демонстрирани предизвикателствата пред дистанционното обучение като “новото нормално” в посока на критериите за подготовка на атрактивни лекции и семинарни упражнения. Вторият основен доклад на онлайн конференцията бе на проф. д-р Андрей Захариев. В своя текст, озаглавен “Стандарти за качество при подготовката и провеждането на изпити в дистанционна среда”, деканът на факултет “Финанси” в Стопанската академия, изложи основни акценти от новата регулаторна рамка за развитието на средата за дистанционно обучение, основана на високи стандарти и процедури за проектиране, създаване, регистрация и съхраняване на електронни учебни дейности и ресурси.
Бяха дадени и примери за сложния процес на съгласуване на текстовете на новата наредба за дистанционно обучение от работна група, включваща в състава си експерти от МОН, председателя на НЦДО и представители на шест държавни висши училища – ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”, Пловдивски университет “Паисий Хилендарски”, Русенски университет “Ангел Кънчев”, Стопанска академия “Д. А. Ценов”, Софийски университет “Св. Климент Охридски” и Технически университет – София. След двата основни доклада се проведе дискусионен панел, в който бе споделен положителният опит на водещите в развитието на дистанционното обучение висши училища в страната и бяха демонстрирани функционалните възможности на платформата за обучение, базирана върху игри и бизнес симулации Kahoot, посочиха от Стопанската академия в Свищов.
Николай ВЕНКОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново