Двойките с деца без брак вече са семейство

Публикувано на вт, 18 авг. 2015
31573 четения

Така се прекратява практиката майката да се обявява за самотен родител и само нейните доходи да се вземат предвид при отпускането на детски надбавки

От 28 юли 2015 г. влизат в сила новите промени в Закона за семейните помощи за деца, обнародвани в Държавен вестник от същата дата, съобщи Мария Еросалимова, началник на отдел “Социална закрила” към великотърновската дирекция за социално подпомагане. Новото е, че освен родителите, сключили брак, като семейство вече се смятат двойки с деца без брачно свидетелство, които живеят съвместно на един и същи постоянен адрес. Техните общи доведени, припознати, осиновени и заварени деца, които са непълнолетни и учат, но не по-късно до навършване на 20-годишна възраст, също се смятат като членове на това семейство. Изключение се прави за децата, вече сключили брак. Сега имаме доста такива майки, които са неомъжени, но живеят заедно с бащите на децата си. Когато кандидатстват за месечните детски помощи, те представят само своя доход. С новите промени ще се иска и доходът на бащата, независимо че няма брачно свидетелство, а размерите на детските помощи остават същите до края на тази година. Така се прекратява практиката единият родител да се обявява за самотен и само неговите доходи да се имат предвид при отпускане на детските надбавки, обясни Еросалимова.
Непълнолетните майки ще получават помощи само в натура
Това регламентира чл. 6 от допълненията на Закона. Възможностите са две – да се предоставят стоки или услуги, в зависимост от индивидуалните потребности на детето. Това преценява дирекцията “Социално подпомагане”. Помощи в натура ще се предоставят и на родители, които не се грижат за децата си, или пък не използват детските добавки по предназначение. Но условията и редът за отпускането на помощите в натура се определят с правилника за прилагане на Закона. Очаква се той да влезе в сила до 3 месеца.
Майки студентки имат право на 2880 лв., ако учат редовно и не са осигурени
Еднократната помощ за отглеждане на дете не зависи от доходите на семейството, но има други условия, които вече влязоха в сила от 28 юли 2015 г., каза Мария Еросалимова. Най-важното изискване е студентката да не е осигурена и да не получава обезщетение за бременност, раждане и отглеждане на дете по Кодекса за социално осигуряване, а Законът позволяваше това до 28 юли. 98 процента от нашите студентки досега, които следват редовно, се осигуряват от фирми и след раждане на детето майките получават майчинството две години. А има и такива, които раждат и след това се записват да следват само и само да вземат 2880 лв. След това прекъсват ученето и няма механизъм за контрол. Сега се изисква студентката да е записана редовна форма на обучение към датата на раждане на детето. А висшето училище трябва да бъде акредитирано при условията и по реда на Закона за висшето образование.
Новото е още, че еднократната помощ за майките студентки ще се изплаща на два пъти. Ако жената отговаря на условията, тя ще получи половината от сумата след влизане в сила на заповедта за отпускане на парите. Втората половина ще бъде преведена, когато представи документ за записан следващ семестър или за завършено висше образование, но не по-късно от навършване на една година от детето. Еросалимова посочи, че след 28 юли има подадени много молби на студентки за еднократната помощ за отглеждане на дете, но почти всичките жени не отговарят на условията и парите ще бъдат отказани. Имаме и парадокси, още през февруари 2015 г. при нас има подадени молби за еднократната помощ, а в документите пише, че вече са записани за студентки за новата 2015/2016 г. Досега ставаше така, че от родили майки правим студентки, подчерта шефката на “Социална закрила”. И друго, студентките – майки, още не знаят за промените в Закона, идват да подадат молби и като им обясняваме, те се карат с нас. Били си направили сметката, че тези пари ще им трябват за следването, коментира и Мая Пешева, директор на социалната дирекция във Велико Търново.
250 лв. е еднократната помощ за раждане на първо дете
За второ дете тя е 600 лв., а за трето – 200 лв. Когато се родят близнаци, държавата отпуска по 1200 лв. на близнак и месечни добавки по 75 лв. За децата с увреждания детските добавки са по 100 лв. и още 240 лв. за отглеждането им. Ако не учат, тези добавки се дават до 18-годишна възраст, ако учат – до навършване на 20 години.
До края на септември родителите на бедните първолаци подават молби и документи в “Социално подпомагане” за еднократна помощ от 250 лв. Досега в дирекцията са подадени 330 молби и са отказани помощи на пет семейства, тъй като родителите не отговарят на условията. Еросалимова отчете също, че за 2014 г. са подадени 403 молби за еднократна помощ за първолаци, като 401 са били одобрени.
От 15 до 30 септември 2015 г. родителите представят бележки, че детето е постъпило в първи клас. Ако няма такъв документ, семейството връща получените 250 лв. За всички останали ученици родителите трябва да ни представят документ, че децата им учат, а срокът е от 15 септември до 31 октомври 2015 г. Ако такова удостоверение липсва, от 1 октомври ще бъдат прекратени детските помощи.
Еросалимова припомни, че когато се подава молба за детските добавки, е необходимо да се донесе документ от личния лекар, че на детето са направени всички задължителни имунизации и профилактични прегледи. Без тези здравни книжа молбите не се приемат.
Важно е да се знае още, че всички заявления – декларации за месечните помощи по чл. 7 от Закона, подадени след 28 юли 2015 г., се отпускат за срок до 31 декември с.г. в досегашните размери. Всички молби, които пък са заварени, плащанията по тях също ще важат до края на годината в досегашните размери.
От 1 януари 2016 г. всички заявления декларации за месечни помощи за деца по чл. 7 ще се приемат по определен график, утвърден от министъра на МТСП. Надяваме се още през декември 2015 г. този график да бъде утвърден, когато ще се реши със Закона за държавния бюджет за 2016 г. какъв ще бъде размерът на всичките социални подпомагания за новата година – дали ще има увеличение на средствата, или не, обясни Еросалимова.
Новото е още, че всички представени доходи за получаване на семейни помощи за деца ще бъдат проверявани в НАП дали са декларирани. Ако установим умишлено укриване, имаме право да сигнализираме прокуратурата, каза Еросалимова. Социалната служба проверява настоящите и постоянните адреси на родителите на децата и чрез Националната база данни “Население”. Така се открива, ако майката е омъжена, пък се е представила като самотен родител. Ще се проверява информацията и от НЗОК, Агенцията по вписванията, Агенцията по заетостта, НОИ и техните териториални структури, от други държавни и общински органи, както и от физически и юридически лица, като те са длъжни в 14-дневен срок от поискването да предоставят информацията безплатно.
С новите промени на Закона за семейните помощи за деца, от 1 януари 2016 г. осиновителите също ще получават еднократна помощ за раждане на дете. Досега тя се даваше само на рождената майка. Става въпрос за 250 лв., която се предоставя за първо дете. Според мен това е правилно, коментира Еросалимова. Малко са хората, които желаят да осиновят деца, и по този начин те ще бъдат стимулирани да го направят. Ако се случи така, че до 2 години от отглеждане на детето то бъде настанено в специализирана институция, тогава еднократната социална помощ за раждане се връща.
За първото шестмесечие на 2015 г. “Социално подпомагане” във Велико Търново е изплатило семейни помощи за деца в размер на 2 622 152 лв. 8566 деца в общината са получили социално подпомагане, които са от 6721 семейства. Само за детските надбавки държавата е платила 1 907 010 лв.
За 61 майки студентки с 63 деца за същото време са платени 175 680 лв. за отглеждане на дете до 1 година. Смятаме, че тази сума драстично ще намалее поради новите условия за отпускане на еднократната помощ от 2880 лв., отчете Еросалимова. Тя допълни, че са единични случаите, когато се налага майка да върне получените детски надбавки. Това са обикновено жени, които са забравили в 7-дневен срок да уведомят “Социално подпомагане” за промяна в обстоятелствата и най-често майката е сключила граждански брак или пък се е развела. Това води до промяна в доходите – или трябва да вземем приходите и на бащата, или пък остават тези само на майката.
В момента “Социално подпомагане” приема молби за помощи за отопление за новия зимен сезон. Засега няма промяна на сумата, която е 361 лв. Ако има някакво увеличение, добавката ще бъде начислена на всеки правоимащ, както това вече е практика, припомни Мария Еросалимова.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново