Дворецът на културата и спорта празнува 30-годишнината си

Публикувано на пн, 23 Ное. 2015
678 четения

Директорът Таня Димитрова подреди изложба с народни носии от всички фолклорни области за 30-годишния юбилей на ДКС “Васил Левски”.

Повече от 10 връстници на Двореца на културата и спорта “Васил Левски” във В. Търново дойдоха на тържеството за неговата 30-годишнина в събота. В присъствието на архитекта на сградата Таня Даскалова, двама от бившите директори Николай Иванов и Сергей Данчев и настоящия шеф Таня Димитрова изнесоха на сцената огромна торта. Празничната вечер продължи с концерта “Шоуто на Нешка Робева и приятели”, посветен на рождения ден на ДКС и 15 г. от създаването на танцовата трупа.
“Днес е Денят на християнското семейство, а посланието на празника ни напомня за нашите духовни задължения към децата и бъдещето на България. Всяко семейство има своя дом, а ДКС е дом за всички благословени с красота и талант, с воля и спортен дух. Дом на приобщените към идеята, че културата и спортът са двата основни стълба на нашето лично и обществено развитие. Тази вечер този дом е празнично пълен. Нека с нашата обща енергия, обединяваща красота, талант, спортен дух и воля, желание и движение и целеустременост да заявим нашия следващ юбилей”, каза в празничното си слово директорът Таня Димитрова.
В чест на 30-годишнината в главното фоайе на двореца е подредена постоянна експозиция, представяща България чрез нейното уникално фолклорно богатство. Изложбата включва автентични народни носии от седемте фолклорни области в страната – Северняшка, Пиринска, Тракийска, Шопска, Добруджанска, Странджанска и Родопска.
“Този наш проект успяхме да реализираме с подкрепата на дарителите Мирослав Трифонов, Петър Христов и артиста от ансамбъл “Тракия” Елмира Димитрова, която предостави лични средства за тракийската женска носия. Огромна помощ ни оказа и кметът Даниел Панов”, обясни шефката на ДКС. Костюмите са точни копия на оригинални образци и са ушити с автентични материали за съвсем кратко време в ателие в Благоевград. Консултант на проекта е режисьорът и хореограф на ансамбъл “Пирин” Кирил Апостолов.
“Реализирахме проекта, водени от идеята да съхраним националното ни самочувствие. Чрез народната носия, като символ на непреходност и своеобразен документ за българската самобитност, ние показваме връзката между минало, настояще и бъдеще, между земята и хората. Носията носи всичко достойно за определението “българско”, сподели Димитрова.
Тя подчерта, че само два български града имат привилегията да имат не просто спортна зала, а дворец на културата и спорта, и това са Варна и В. Търново. “Строителството на комплекса в старата столица започва на 15 май 1985 г., а работата по него приключва само за 18 месеца. За първи път тук се прилагат иновативни за времето си технически подходи. С помощта на хидравлична инсталация се издига и поставя 270-тонният метален комплексен покривателен блок. Откриването е на 15 ноември с грандиозен спектакъл, пресъздаващ в реалност исторически събития по повод 800 г. от въстанието на Асен и Петър”, припомни директорът.
През последните 30 г. дворецът е бил домакин на световни и европейски първенства по хандбал, баскетбол, волейбол, канадска борба, катерене, спортна и художествена гимнастика. Тук е проведено единственото за Източна Европа състезание по мотокрос в зала. В ДКС са снимани емблематични телевизионни предавания и конкурси, като “Мелодия на годината”, “Като лъвовете”, “Шоуто на Тодор Колев”, “Риск печели, риск губи”. Стотици световни и родни звезди са гостували със свои концерти в двореца. Повече от 1 271 000 зрители са аплодирали всички културни и спортни прояви.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново