Гл. инсп. Христо Христов е на 44 г. и е роден в Горна Оряховица. Целият му професионален опит преминава в системата на МВР, в която постъпва през 1991 г. като криминален разузнавач. От 2003 г. заема длъжността началник- група “Криминална полиция” в полицейското управление в Г. Оряховица. През 2009 г. е назначен за началник-група “Престъпления против собствеността” към сектор “Криминална полиция” в ОД на МВР и от 2010 г. оглавява полицейското управление в града. Със заповед на министъра на вътрешните работи Цветлин Йовчев от 1 юли е назначен за ВрИД директор на ОД на МВР – Велико Търново, за срок от една година. Семеен е, има едно дете. 

– Гл. инсп. Христов, получихте доверието на ръководството на МВР да оглавите областната структура във Велико Търново. Как приемате новото назначение с неговите позитиви и трудности? 
– За мен това е предизвикателство и голяма отговорност. Знам, че ще бъде трудно, но в крайна сметка леко няма никъде. Оценявам доверието от страна на ръководството на МВР и дори съм леко изненадан от това, че изборът им се е спрял на мен. Особено в тази напрегната и размирна обстановка в страната подобно решение е много важно. От друга страна, смятам, че притежавам достатъчно качества. Доказал съм го с работата си в РУП – Горна Оряховица и смятам, че ще успея да се справя.
– Поемайки дирекцията в един толкова несигурен момент, предвид процесите в държавата, не чувствате ли, че върху вас ляга дори по-тежка отговорност, отколкото към вашите предшественици. 
– Самата обстановка го обуславя. Единственото успокоение е, че за момента във Велико Търново няма такива процеси или ако ги има, те са в много по-малки мащаби. Не се предизвикват размирици и нарушения на обществения ред. Обезпечаваме всяко едно мероприятие, като указанията към нас са да сме толерантни към гражданите, но същевременно да съблюдаваме да не се допускат нарушения на обществения ред или извършване на престъпления. Определени граници не трябва да се преминават. Иначе хората имат своите права, те имат право да изказват своята позиция публично, ние просто съблюдаваме всичко да е нормално и в рамките на закона.
– Какво е състоянието на дирекцията в този момент, в който вие поемате ръководството? 
– По моя оценка дирекцията е на много добро ниво и ще е нужен много труд, за да го запазим. По обща статистика тя е на второ място в страната. Малко ме изненадаха тези резултати, но те са факт, и отговорността ни следва да е много сериозна по отношение на това да не допускаме отпускане на състава и спад на резултатите. Вярно е, че говорим за статистика, но оценките се правят именно на тази база.
– Какво е отношението ви към методите на работа на предишното ръководство на дирекцията? Какво бихте запазили и какво ще промените? 
– Много малко ще променя по отношение на организацията на работата. Става дума за някои вътрешни нормативни неща, които не е редно да огласявам. Общо взето, организацията е на много добро ниво. Точно на тази база са постигнати резултатите, за които говорихме, и не виждам да има нужда от промяна.
– Тоест, вие не сте от критиците на работата на предишното ръководство? 
– Имаше някои неща, по отношение на които не съм бил съгласен с предишното ръководство. Става дума за определени разпореждания или заповеди. Те обаче не са свързани с организацията на работата и в това отношение, ако не нарушим нивото, което е достигнато, смятам, че няма да има нужда от големи промени.
– Вашият предшественик комисар Живко Коцев твърдеше, че се стреми да ръководи в “духа на здравата ръка”. Да разбираме, че споделяте това? 
– Може да се каже. На българина това му трябва (усмихва се).
– Какви ще са основните приоритети в работата ви? 
– Това ще бъдат приоритетите на самото министерство на вътрешните работи. Ще се наблегне на утвърждаването на превенцията като ефективна форма на противодействие, запазването на обществения ред и сигурността на гражданите. Ще се стремим към ефективно противодействие на тежките престъпления, разкриване на битовите такива, засилване на полицейското присъствие в малките населени места. Там все още гражданите чувстват нашата липса и ще се е стараем, независимо от недокомплекта на дирекцията, да сме навсякъде, където сме необходими. Ще наблегнем и на противодействието на икономически престъпления – най-вече на ДДС-измамите и търговията с акцизни стоки без бандерол. Във Велико Търново, знаете, данъчните измами са факт, а търговията с нелегални алкохол и цигари е проблем навсякъде. Полагат се доста усилия, в момента търпим малко критики по отношение на изпреварващата информация, но ще създадем максимално добра организация по отношение на придобиването на такава.
– Колко е сериозен проблемът с недокомплекта в дирекцията към момента? Имаше много сериозни проблеми с някои районни управления, най-вече РУП – Полски Тръмбеш. Каква е ситуацията сега?  
– Кадровото попълване продължава и към момента, един от конкурсите приключи миналата седмица, още един се очаква до края на следващата седмица на последен етап. Така че запълването на вакантните длъжности продължава и това е изключително необходимо. Както посочихте, в РУП – Полски Тръмбеш, има доста сериозен недокомплект, но приключва школата на новоназначените служители и състава, поне на “Охранителна полиция” е запълнен на 99 %. А точно тяхната липса бе основният проблем досега. Като цяло трябва да продължим по най-бързия начин да запълваме недокомплекта. Това ще позволи служителите да се разтоварят от задължения, които в момента им са малко в повече, и да бъдат по-полезни в ежедневната си дейност.
– По време на предишното ръководство напуснаха голям брой полицаи със солиден опит зад гърба си. На тяхно място идват млади служители без опит, не се ли притеснявате, че това намалява ефективността на дирекцията като цяло? 
– Тези напускания бяха преди три години. За изминалото време от тогава беше направено всичко възможно да се изгради нов състав, който показа много добри качества. Пак ще повторя, не само не сме изостанали отвъд някаква критична точка, а дори показахме резултати над повечето останали структури. Липсата на този състав е била проблемна към онзи момент, тъй като липсваше малко приемственост, но новите служители бързо навлязоха в оперативната обстановка и дадоха всичко от себе си.
– Да очакваме ли по-сериозни кадрови промени по отношение на ръководния състав? 
– Кадрови промени ще има дотолкова, доколкото някои хора ще израснат, други ще бъдат преместени. Но такива, свързани с отстраняване на хора или пращането им в друга дирекция – това няма да се случи. Просто познавам състава и знам, че имат необходимите качества. Съответно държа да подчертая, че за периода, в който ще работим заедно, няма да търпя нито един служител, който не дава всичко от себе си и не показва качества. Няма да допусна никакво отпускане.
– Текат сериозни промени, свързани с преместването на ГДБОП и засилването на ролята на ДАНС в разследването на организирани престъпни групи. От смяната на правителството в област Велико Търново практически няма приключени разработки с арести и обвинения по тази линия. Значи ли това, че ОД на МВР няма да работи в тази насока? 
– Във всички случаи с настоящата промяна – с преминаването на ГДБОП към ДАНС, една част от основните дейности ще останат в Министерството на вътрешните работи. Това ще стане ясно и от промяната в ЗМВР, известно е, че се работи паралелно по промени в него в кратък срок. Още не е ясно какви точно ще са направленията, които ще останат в МВР, и само имаме предположения. Докато не излязат тези промени със закон и правилник, не можем да предприемем необходимите мерки по отношение на организацията. Относно това, дали се работи по линия на организираните престъпни групи – работи се. Това винаги ще остане скрито за медиите, защото иначе ще си опорочим оперативната работа и източниците, с които работим. Указанията са, преди да сме обсъдили определени действия с прокуратурата, да не пристъпваме към “сензационни” операции – т.е., без да сме събрали необходимите факти и доказателства. Подобно нещо е “шамар” и за полицията, и за прокуратурата. Но няма как дирекцията да спре да работи в тази насока, трябва първо да ни закрият.
– Считате ли, че има достатъчно доверие от страна на гражданите към полицията? 
– Със сигурност все още не се ползваме от достатъчно уважение и доверие от страна на гражданите. Печеленето на тяхното доверие е свързано с положителните резултати, които се стараем да станат известни на хората. Но винаги ще има престъпления, които ще останат неразкрити – най-вече поради липса на свидетели и веществени доказателства. Това е пречка за нас да си свършим работата и в това отношение винаги ще има недоволни. Ще наблегнем по отношение на мерки за разкриване на останали неразкрити престъпления. Също така и на етичното отношение към гражданите от страна на наши служители. Тук малко нещата куцат, има различни хора и характери, но разпорежданията в тази насока са дадени и е въпрос на време да получим резултати в това направление. Все пак трябва да отбележа, че нямаме сериозни оплаквания към нас и спрямо две години назад има драстичен спад на подадените жалби от граждани по отношение на поведението на полицейски служители. Това е един добър знак.
– През изминалите два месеца бяха задържани двама служители на дирекцията за извършени криминални деяния. Не ви ли притеснява това, че униформени служители се оказват замесени в престъпни схеми? 
– Притеснително е. Но не съм изненадан, защото във всяко стадо има черни овце – полицията не прави изключение. Ще продължим да работим в това отношение – престъпници в МВР никой няма да търпи. Чадъри няма да има над никого и на никакво ниво.
– Управлението в Горна Оряховица отчиташе отлични резултати под ваше ръководство. Смятате ли да доведете в дирекцията част от вашия екип, с който работехте през изминалите години? 
– Изпитвам голямо желание, но няма да имам тази възможност. Районното управление трябва да продължи да работи в същия темп и хората, с които бяхме в екип там, за тези години създадохме много добра атмосфера. Полицейският състав разбра какво се изисква от ръководството, същевременно приеха задачите, които им поставяхме, и резултатите бяха на ниво. Затова наистина ми се иска, но няма как да стане. Дори за един човек, който се предвижда да премине в дирекцията, е много за районното управление.
– Какъв човек е Христо Христов извън дирекцията? 
– Това най-добре ще го кажат моите приятели, с които напоследък трудно се срещам. Смятам, че съм честен, откровен и дисциплиниран. Не търпя интригите, не ги толерирам и изпитвам страшна антипатия към хора, които се занимават с това. Опитвам се да обръщам повече внимание на семейството си, тъй като по-голямата част от времето ми минава в работа. Хобито ми е риболовът, и то заради самото излизане сред природата и възможността да разпусна от напрежението в работата. Напоследък обаче нямам почти никакво време за него.
Пламен КАРАИВАНОВ
сн. авторът