Димящи скари и много музика превзеха за два дена Горна Оряховица

Публикувано на пн, 29 май 2017
438 четения

Тонове суджук и мезета изядоха на празника на деликатеса

Тонове суджук и мезета бяха изядени, а стотици литри с вино и бира – изпити, само за два дена в Горна Оряховица. В петък и събота в града отново се проведе традиционният Празник на горнооряховския суджук. Въпреки проливния дъжд, стотици гости се събраха в парк “Градска градина”, за да се веселят и да похапват на воля от местните лакомства. С много музика, кулинарни игри, забавления и изненади беше наситена празничната програма. Фирмите – производителки на деликатеса, прочут в цяла Европа, бяха разположили свои щандове и барбекюта, на които се приготвяха ароматни наденици, суджуци, кебапчета и кюфтета. Бира също се лееше в изобилие, а на сцената на празника се редуваха изпълнения на много самодейни състави.
Официален старт на празника бе даден от кмета на Горна Оряховица инж. Добромир Добрев. “Само за няколко години Празникът на горнооряховския суджук доби национално значение и широка разпознаваемост. Това ни дава повод за гордост и удовлетворение от осъществяването на нашата първоначална идея – да съхраним и продължим традицията, завещана ни от горнооряховските суджукари, и да я предадем на бъдещите поколения”, каза в словото си инж. Добромир Добрев. Сред официалните гости на празника бяха народният представител инж. Клавдия Григорова-Ганчева, зам.-министърът на труда и социалната политика Росица Димитрова, председателят на НСОРБ и кмет на Велико Търново Даниел Панов, председателят на Общинския съвет на старата столица Венцислав Спирдонов, кметове и председатели на общински съвети от областта.
Организаторите на празника – общината, фирмите “Боби”, “Родопа 96” и “Стефанов – Иван Стефанов”, се бяха погрижили да има много атракции, кулинарни състезания и игри с награди. Изненадите започнаха с традиционния конкурс за най-красиво горнооряховско плато. Участниците се състезаваха в три кръга – за най-бързо обелване на суджук, най-тънко нарязване на колбаса и за най-ефектна подредба. Десетки гости опитаха точния си мерник, за да уцелят подкова суджук върху дартс дъска. Други се забавляваха с игрите “Суджук под ключ” и “Суджукарски пъзел”. В истинска атракция на феста се превърна кметът на Каварна Цонко Цонев. Пред смаяните погледи на многобройните гости той приготви суджук от… миди.
Пред “Янтра ДНЕС” майстори от трите фирми, защитили марката “Горнооряховски суджук”, споделиха някои от тайните на уникалния вкус на колбаса. Месото всъщност не е телешко, а говеждо, като се взема мръвка или от бута, или от по-сухата, предна част, но не и от гърдите. Подправките обаче са най-важните и това са само сол, чубрица и черен пипер. Месото първо се смила, после се меси и се чака да узрее. Цветът му трябва да е тъмнокафяв. Ако е червен, това означава, че в него има химически примеси и бои.
“Най-големи трудности срещаме с доставката на качествена суровина. Имам две стопанства в Еленския балкан, където добиваме екологично чисти меса. Имам също две големи кравеферми и кланица, която работи по европейските стандарти, но месото не достига. Не малка част от суровината, която влагаме, е внос от Испания, Франция и Полша, от където доставяме по-голяма част от говеждото месо”, сподели собственикът на “Родопа 96” Христо Христов. Той призна, че горнооряховският суджук вече е добре познат в Европа, а неговите вкусови качества харесват в Германия, Холандия, Белгия и Румъния. Надявам се в близко бъдеще да разширим пазара и в други европейски страни, каза още Христов.
Историята на местния деликатес започва преди няколко столетия, когато предприемчиви горнооряховчани създават рецепта за консервиране на месо чрез осоляване, узряване и висока температура и последващо изсушаване, припомни директорът на Историческия музей Пламен Мадемов. За постигането на неповторимия вкус допринасят характерните, относително постоянни климатични условия и слабите въздушни течения в региона. С времето пък деликатесът се утвърждава като предпочитан за българина, а безспорно неговото производство е определящо за икономическото развитие на региона.
От 2007 г. община Горна Оряховица решава по собствен начин да отдаде почит на един от най-популярните си символи и така се ражда празникът. Горнооряховският суджук е първият български продукт, регистриран в Брюксел като защитено географско указание. От 2011 г. правото да произвеждат колбаси с тази марка имат само четири фирми у нас и те работят на територията на железничарския град.
През 2015 г. в Горна Оряховица отвори врата и първият у нас Музей на суджука, а за две години експозицията са разгледали над 4000 души, посочи Пламен Мадемов. В музейната сбирка са събрани архивни фотоси и документи, които представят няколковековната история на прочутия местен деликатес. С помощта на фирмите производителки от сдружение “Раховец 2007” са показани запазени инструменти и машини за производство на популярния колбас, а най-старите са на около 200 г. Акцент в експозицията е триизмерен стенопис, който в съчетание със старинните производствени съоръжения дава възможност на всеки посетител да се потопи в атмосферата на старите суджукарски работилници от края XIX, началото на XX век.
Планираме още през следващата година музеят на суджука да стане мобилен, за да може да покажем интересните експонати и в други населени места в страната, сподели музейният шеф.
Златина ДИМИТРОВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново