„Кроношпан“ превръща кръговата икономика в реалност

Публикувано на сб, 17 юни 2023
600 четения

Във Велико Търново е една от най-модерните фабрики на компанията в Европа

Десетки официални гости посетиха завода на „Кроношпан“ във В. Търново в първия от двата Дни на отворените врати под мотото „Превръщаме кръговата икономика в реалност“. Сред тях бяха търговският съветник към посолството на Република Австрия – Филипе Купфер, и почетният консул – адвокат Радостина Иванова, партньори и организации, представители на местния бизнес, доставчици и клиенти. Тази инициатива се превръща в традиция, чрез която „Кроношпан“ представя своето развитие, проекти, социални, образователни и екологични ангажименти към обществото. Гостите обиколиха с влакче фабриката и разгледаха базата и съоръженията, като с очите си видяха как за няколко години старият завод се е превърнал в лице на дървопреработвателната индустрия в региона и една от най-модерните фабрики не само в България, но и в тази част на Европа.

Историята на „Кроношпан“ започва преди повече от 120 години, със създаването на малка дъскорезница в Австрийските алпи през 1897 г., а днес компанията е световен лидер в производството на плочи на дървесна основа. Заводите на фирмата оперират в над 30 страни в Европа, Северна Америка, Азия, а продуктите им се доставят в 5 континента и присъстват в домовете на милиони хора по света, посочиха от фирмата.

В. Търново е важен град в семейството на „Кроношпан“. През годините в завода в старата столица са направени огромни инвестиции. В него се произвеждат сурови ПДЧ, суров МДФ и продукти с добавена стойност като ламинирани ПДЧ, ламиниран МДФ. Наскоро на пазара беше пусната и нова колекция, състояща се от продукти на МДФ основа в по-високия клас, с гланцови и матови покрития и това е уникално за групата заводи на „Кроношпан“, защото се произвежда единствено във В. Търново. Създадена е модерна система за рециклиране, депа за съхранение на дървесен отпадък, изградена е логистична мрежа от контейнери и камиони за доставка на този отпадък до депата и завода, където се превръща в суровина за производство на продукцията. Друг голям проект включва стартирането на фотоволтаичната инсталация с капацитет 8 мегават часа, която дава частична енергийна независимост на фабриката. Също така заводът ползва много малко фосилни горива и основно зелена енергия, която се получава от отпадналата дървесина от производствения процес. Изградени са и шумозащитни съоръжения и затворени халета. За независим контрол в квартал „Чолаковци“ е инсталирана станция, която денонощно предава онлайн информация за замърсяването на въздуха. С всички тези стъпки компанията върви по пътя на кръговата икономика. В световен мащаб служителите на компанията са близо 400 хил. души, а над 500 от тях са пряко наетите в България.

„Кроношпан“ има дълга история в България, започнала през 1997 г. в Бургас, но най-важната стъпка е идването на компанията във В. Търново. Това се случва през 2006 г., когато старото дружество „Дървообработване“ все още съществува и търси клиент за наличната ПДЧ линия. През 2015 г. „Кроношпан“ взема категорично решение да изгради изцяло нов завод на мястото на стария, който да отговаря на всички актуални европейски изисквания и тези на клиентите на пазара и да е щадящ околната среда.

На презентацията пред гостите беше представена и новата инвестиция на „Кроношпан“, която до момента надхвърля 300 млн. евро и е мащабна не само като финансово изражение. Тя е с визия за следващите 20 години и дава възможност за работа с рециклирана дървесина. За нея са използвани най-добрите технологии и машини в бранша, които да дадат максимална реализация на суровината и в същото време да се получава висококачествен продукт, който да направи продукцията добре приета навсякъде по света.

„В момента в производствените халета имаме две основни линии – преса за производство на ПДЧ, която е с капацитет от 20 хил. плочи на ден, и преса за производство на МДФ (плочи от дървесни влакна), която е първата по рода си в България и една от малкото в региона. Има, разбира се, и много съпътстващи линии, добавящи стойност към това, което се произвежда, и продуктите ни са изключително атрактивни“, посочи Николай Банков, управител на „Кроношпан България“ ЕООД , който припомни и за успеха на кампанията „Нов живот за стари мебели“. Той добави също, че 70% от продукцията на завода е за износ. Банков подчерта, че на местно ниво са реализирани и много инициативи, сред които са активната работа с ученици от СУ „Владимир Комаров“, където е създадена нова специалност и е оборудван кабинет за обучението им и и проекти с 6 други училища на тема “Професионално и техническо образование“, инициативи за залесяване в региона, упражнения и тренинги за студенти, както и спортни активности, подпомагане на детски градини и др. „Ние придобихме и бившия Радиозавод, в който имаме площи и възможности и търсим активно да привлечем чуждестранни производители на мебели, които да създават продукцията си и работни места във В. Търново“, разкри още Банков.

Николай ВЕНКОВ

сн. авторът

 

 

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново