Дарители създават във Велико Търново “Човеколюбива болница на Светите безсребреници Козма и Дамян”

Публикувано на пн, 4 Дек. 2017
597 четения

Михаил Кефалов

МОБАЛ “Д-р Стефан Черкезов” АД

Днес наследникът МОБАЛ “Д-р Стефан Черкезов” АД има модерна база, амбициозен екип, постоянно разширява дейността си и лекува годишно над 16 000 пациенти

Преди 150 години дарители създават във Велико Търново “Човеколюбива болница на името на “Светите безсребреници и церители Козма и Дамян”. Това е четвъртата лечебница поред в българските земи, след тези в Шумен, Плевен и Русе, но търновската болница е уникална с това, че е основана и изцяло поддържана от българи, без намесата на османската власт.
Един от големите благодетели на Велико Търново е Михаил Кефалов, роден през 1810 г. в Тетевен. Учи в руско висше училище и дълго време е губернски секретар в Одеска губерния. Завидното му материално състояние и родолюбие му дава възможност да завещае имуществото си за създаване на училище в Тетевен, а също училище и болница във Велико Търново. Той дарява седем дяла от богатството си за построяване на болницата, два дяла за търновското класно училище и един дял за тетевенското училище. По желание на Кефалов в Букурещ се учредява Ефория, която да управлява капиталите, а от търновска страна се създава Епитропия, която да движи дейностите по изграждане на болницата и училището. За да реализира идеята си за болница, през 1855 г. Кефалов се обръща от страниците на “Цариградски вестник” към по-богатите български търговци, дори публикува завещанието си и пише болничен правилник с 12 члена. През 1858 г. родолюбецът дори прави всенародна подписка за събиране на средства за построяване на болница в Търново.
Интересен е обаче правилникът на бъдещата болница, инициатор на която е Кефалов. Според чл. 1 от него болницата се помещава в две стаи с пет мъжки и пет женски легла. От неселението се избират периодично двама “наглядетели – почтени старци”, които без заплащане, най-малко два пъти седмично, съблюдават реда в болницата.
Избира се и управител, който е подчинен на “наглядетелите”. Той е длъжен денонощно да бъде в болницата, отговаря за дрехите, завивките и постелките, приема без пари сиромаси, но да не пуска болни с хронически, прилепчиви и неизцерими болести. Освен това управителят трябва да купува евтино дърва, въглища, свещи, сапун и др. с пари, отпуснати от “наглядетелите”. Според правилника, в болницата трябва да работи и церител (лекар) на заплата, който да идва при пациентите сутрин и вечер. Кефалов предлага още в болницата да не влизат болни деца под 10 години. Определени са и дните за свиждане – четвъртък и неделя, като роднините не бива да носят храна, пиене и пари.
На призива за дарение за изграждане на болница в Търново откликват Козма Тричков от Враца, който дарява 500 австрийски жълтици на Ефорията в Букурещ, габровецът Силвестър Пенов, завещал половината от къщите си, и търновецът Петър Керемедчиев, който дарява 20 000 лв.
На 2 януари 1867 г. в 10-стайната къща на търговеца Димитър хаджи Ничов в Търново е открита болница, наречена “Свети Козма и Дамян, безсребреници”. За нейн управител е назначен търновският фабрикант Стефан Карагьозов, а за лекар – Янаки Златев. Поради липса на средства, през ноември същата година болницата е закрита. Но от приетите 92 души за периода, 13 са починали, а 79 са изписани оздравели. Според статистика от здравните журнали става ясно, че през въпросния период болничните легла не са използвани ефективно, през повечето време половината от тях са били празни. Лекувани са и 4 деца между 4-12 години.
През 1868 г. Ефорията в Букурещ, действаща по завещанието на Кефалов, и Епитропията в Търново, в която влизат видните търновци д-р Васил Хаджиберон, хаджи Славчо Хаджипаскалев, Янко Станеоглу, хаджи Христаки Стоянов и Димитър Станчов, осигуряват 200 лири на Търновската община за закупуване на място за сграда на болницата. За целта е закупен парцел на французина Катаро над местността Марно поле. По-късно по време на Освободителната война Руският червен кръст и Славянското дружество възстановяват дейността на болницата в четири бейски конака в Търново, където лекуват бранителите на Шипченския проход.
В същите здания през 1879 г. по решение на правителството е открита първокласна болница с 60 легла. На 1 септември 1888 г. на хълма, където сега се намира Стара болница, е построена нова сграда, в която са разположени пет специализирани отделения.
Интересното е как точно било избрано това място. По разкази на известния търновски зъболекор д-р Сава Русев, когато в Търново идват руските войски, началникът на медицинската служба, полковник, настоял в града да се построи нова болница, тъй като сегашната била малка. За намиране на място се заел самият полковник. Той поставил три овнешки бута на три места в града – под мъжката гимназия, при местността “Качица” и на хълма, където сега е Старата болница. На другия ден отишъл да види състоянието на бутовете. До мъжката гимназия и на “Качица” месото вече замирисало, а на хълма бутът бил свеж. Тогава болницата била построена именно там, където мястото е проветриво, слънчево и запазено от северните ветрове. И най-вече в града.
Днес наследникът на “Човеколюбивата болница” МОБАЛ “Д-р Стефан Черкезов”АД разполага с модерна база, амбициозен екип, постоянно разширява дейността си и лекува над 16 000 пациенти годишно. За това време приходите на болницата вече са над 22 млн. лв. Дейността е разположена в двете бази – Старата и Новата болница, открита през 1973 г. Това разделение обаче създава неудобство и допълнителни разходи на болницата, затова сегашното ръководство взе решение да продаде незавършения хирургичен корпус в двора на Новата болница, а също и неизползваното парово стопанство, като със средствата да бъде построен нов болничен корпус към сградата на новата база. В него ще бъдат настанени отделенията, които сега се намират в Старата болница. Така ще се пестят годишно над 400 000 лв.
На 7 декември 2017 г. МОБАЛ “Д-р Стефан Черкезов” АД ще отбележи официално 150-годишния юбилей. За отпразнуване на тази видна годишнина ръководството на болницата обяви, че бюджетът на лечебното заведение е ограничен и е необходимо спонсорство, за да се реализират подготвените инициативи. За целта болницата обяви дарителска сметка.
Миналата седмица работещите в болницата се събраха в Атракцион “Калоянова крепост” на Арбанаси, за да отпразнуват тържествено 150-ата годишнина на МОБАЛ “Д-р Стефан Черкезов” АД, приемник на славна история, дарителство, народен ентусиазъм и саможертва. Медиците се почерпиха с уникална торта, изобразяваща болничния комплекс в Новата болница.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново