Д-р Георги Вашков, вр.и.д управител на МБАЛ “Св. Иван Рилски” в Горна Оряховица: “Слуховете за фалит на болницата в Горна Оряховица са спекулации”

Публикувано на вт, 5 февр. 2013
2910 четения

От началото на тази година в Горна Оряховица тръгна мълвата, че общинската болница “Свети Иван Рилски” ще бъде закрита и превърната във филиал на МОБАЛ “Д-р Ст. Черкезов” във Велико Търново. Прави се аналог с болницата в Девин, която поради фалит щяла да става структура на областния стационар в Смолян.
Първите слухове за закриване на горнооряховската болница се завъртяха преди две години след скандала с “бебето от фризера”, когато чрез СРС на службите вицепремиерът Цветан Цветанов обвини от парламента четирима лекари от “Св. Иван Рилски”, станали виновни за смъртта на недоносеното бебе на 17-годишна ученичка от Лясковец.
Тогава в неприятната случка мнозина заподозряха интереси да се опетни стационарът в железничарския град, за да настъпи отлив на пациенти. Така по естествени причини болницата ще намали и спре дейността си, защото приходите няма да й стигат за лечението и издръжката на медицинската база. Ще се разбягат и медиците и МБАЛ “Св. Ив. Рилски” ще стане филиал на В. Търново. В същото време се появиха и слухове за бизнес интереси към имотите на болницата, разиграваха се различни варианти, спрягаха се имената на фирми, които уж имали апетити към двора и към отделните етажи на сградата. После всичко заглъхна. Беше сменен управителят д-р Миролюб Кожухаров и на негово място дойде рентгенологът д-р Георги Вашков от Велико Търново, член на ГЕРБ и назначен с тяхно съдействие. Макар да беше временно изпълняващ длъжността до провеждането на конкурс, още тогава се знаеше, че това ще е шефът на горнооряховската болница.
Сега слуховете за закриване на “Св. Иван Рилски” се надигнаха с още по-голяма сила. Появи се и страница против затварянето на болницата във facebook, която набира скорост в подкрепа на лечебното заведение. Съдбата на лечебното заведение е сред най-коментираните теми в железничарския град особено сега, след като конкурсът за управител бе анулиран, а преди това спечелен от д-р Георги Вашков. 
Причината за това бе сигнал за конфликт на интереси между участниците в изпитната комисия, тъй като двама от лекарите работят в болницата и оценяват сегашния си шеф. Подаде го класираната на второ място в конкурса д-р Марияна Кирилова, която е шеф на филиала за спешна помощ и председател на регионалната колегия на БЛС. По този повод миналата седмица Общинският съвет на сесия призна, че в изпитната комисия наистина има конфликт на интереси и анулира конкурса. Очаква се другата седмица да има извънредна сесия, на която да бъде обсъдено финансовото положение на болницата, както и резултатите от проведения финансов одит.
По този повод “Янтра ДНЕС” покани на разговор д-р Георги Вашков, който управлява болницата от април 2012 г.

– Д-р Вашков, последният финансов одит от септември 2012 г. показа драстични нарушения за източване на болницата чрез граждански договори на лекари, пропуски в обществените поръчки и неизгодни договори с активи на лечебното заведение. Освен това стационарът има задължение за над 1 млн. лв. към фирми и доставчици, като 800 000 лв. от тях са просрочени. Финансовата загуба за една година от 35 000 лв. е нараснала на 286 000 лв. Това критично състояние не води ли болницата към фалит по примера на Елена и Полски Тръмбеш?
– Наистина финансовото състояние на болницата е критично. Аз приех управлението при дългове от 1,190 млн. лв., които към 31 декември 2012 г. намаляха до 1,090 млн. лв.. Така че за фалит не можем да говорим. Можеше да намалим дълга още повече, но като дойдох, се разбра, че отделенията нямат необходимата медицинска апаратура, с която да изпълняват стандартите по клинични пътеки. Доктори носеха от вкъщи своите стари апарати с лепенки, с които преглеждаха болни. Това е недопустимо, затова вложихме 102 277 лв. за нов ехограф, аспиратори, монитори, принтер, 5-6 апарата за физиотерапия. Отделно купихме нови медицински инструменти. Разбира се, някои от апаратите са на изплащане, но без медицинска техника просто не може да се работи.
Когато дойдох в горнооряховската болница, аз настоях за финансов одит, за да се разбере действителното състояние на МБАЛ. Стана ясно, че до моето назначаване, 15 месеца преди това лекари са получили 193 000 лв. допълнително по граждански договори. Това според одиторите е сериозно нарушение на финансовата дисциплина и на Кодекса на труда, затова тези договори са прекратени. Направиха се и промени относно неизгодните договори между болницата и наематели на заведенията за хранене, вече има стриктен контрол и при разхода на горивата за линейките. Въведе се и методика на общинските поръчки, съобразена с нормативните промени. Всички предписания на одита са изпълнени.
Сериозен е обаче проблемът с дълговете ни за лекарства и ще бъде трудно да погасяваме едновременно всички задължения. Ако общината в Горна Оряховица иска да има болница, трябва да ни помогне финансово. От подкрепата й зависи нейната съдба.
– В тази връзка потърсихте ли помощ от общината?
– Изпратих писмо, в което поискахме 200 000 лв. Още нямам отговор. Надявам се този въпрос да бъде дискутиран на предстоящата извънредна сесия. Много е сериозен проблемът с дълговете за лекарства. Болницата дължи на “Либра” 50 процента от задълженията за медикаменти и фирмата ни иска погасителен план. Говорим за суми от 400 000 лв. Първото по-сериозно плащане от 30 000 лв. направихме на 30 април 2012 г. Освен това фирма “Хигия” ни осъди и сега връщаме задълженията. Само за миналата година сме изплатили 250 000 лв., без да сме получили лекарства и консумативи.
Години наред общинските болници се източват с безплатни консултации, клинични и образни изследвания за пациенти, които пристигат в Спешна помощ. За тази дейност никой не плаща допълнително, за разлика от областните болници, къде за всеки спешно болен държавата дава по 20 лв. именно за тези консултации и изследвания.
Наша справка показва, че за последните три години разходите за клинична лаборатория на спешно болните са нараснали от 70 000 на 101 000 лв. За образната диагностика – от 40 000 на 55 000 лв. Това увеличение е финансов удар за болницата и ако не бяха тези разходи, може би болницата щеше да приключи 2012 г. с положителен финансов резултат. А сега имаме загуба от 160 000 лв.
От друга страна, клиничните пътеки за лечение остават недофинансирани, цените им не са променяни вече осма година. При нас отделението по физиотерапия се задъхва от пациенти и въпреки това на края на годината отчита загуба. Повечето от пътеките за физиотерапия струват 200 лв. Как с тези пари ще се покрие 5-дневното лечение на пациент с различни процедури?
– Д-р Вашков, твърдите, че болницата не върви към фалит, а лекари ви напускат и съкращавате отделения. Как тогава ще развивате дейността на стационара и ще връщате дълговете? Освен това нямате урология и ортопедия, а сега и съдовата хирургия ще бъде затворена. Виждате ли се като евентуален ликвидатор на лечебното заведение?
– Собственик на болницата е Общинският съвет и той решава градът да има болница или не. Аз съм тук не да я ликвидирам, а да я изправя на крака. Наистина отделението по съдова хирургия ще бъде затворено, защото единият от лекарите отива на работа в Русе. Но дейността си остава и се прехвърля в хирургията, където е била и преди. Предстои и оптимизация на кардиологичното отделение да стане вътрешно, тъй като вече нямаме инвазивна дейност.
Вярно е, че с лоши финансови резултати е очното отделение. Но въпреки това то няма да бъде закрито. Освен че имаме напуснали лекари, при нас дойдоха и други колеги като невролог, клиничен доктор и т.н. А имаме и случаи на лекари от Горна Оряховица, които отидоха във Велико Търново и пак се върнаха при нас.
Аз нямам интерес болницата в Горна Оряховица да бъде затворена, защото тя е най-близо до Велико Търново. След затваряне на стационарите в Елена, Полски Тръмбеш и Дряново пациентите отиват предимно в старата столица и колегите там се задъхват от работа. Често няма места в отделенията и болните идват при нас. Освен това моят основен доход се формира тук, а имам и голям кредит, който изплащам. Затова е безумие да искам болницата в Горна Оряховица да спре да работи. В тази връзка слуховете за фалит са абсолютна спекулация.
– А как ще коментирате решението на Общинския съвет за анулиране на проведения конкурс? Веднъж съветниците заявиха, че няма конфликт на интереси в изпитната комисия, а после се отрекоха? 
– Почувствах се заплетен в политически междуособици и очаквах финансова помощ от общината. За конкурса това е решение на Общинския съвет и аз не мога да го коментирам. Доволен съм, че лекарите от болницата разбраха, че аз не съм им враг и се опитвам да разреша проблемите. Надявам се на извънредната сесия те да застанат зад мен и да си защитят позициите. Крайно време е общината да чуе, че в Г. Оряховица има болница, която може да работи добре. От нас обаче не трябва да се търси печалба, защото сме социално заведение и лекуваме много здравнонеосигурени и бедни хора.
– Ще се явите ли на втория конкурс за управител на болницата, д-р Вашков?
– Всичко зависи от Общинския съвет дали ще подкрепи болницата. Но ако трябва да избирам между нея и семейството си, ще избера второто. За мен е лесно да се върна към старата си работа като рентгенолог в МОБАЛ, където доходите ми бяха много по-големи от сегашните.
– Сега освен в Горна Оряховица работите ли на друго място?
– Два пъти в седмицата по 2 часа преглеждам в ДКЦ-то на областната болница във Велико Търново.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново