Д-р Емил Николов: “След 50-годишна възраст хората трябва да се преглеждат при офталмолог два пъти в годината”

Публикувано на пт, 29 Ное. 2013
9210 четения

– Д-р Николов, коварството на глаукомата се крие в нейните скрити клинични прояви и когато тя бъде открита, често вече е късно зрението да бъде подобрено. Какво представлява това заболяване?
– Ние, лекарите, казваме, че каквото вземе глаукомата, не го връща. Заболяването е хронична дегенеративна болест, която се характеризира с повишено очно налягане, което не е задължително да бъде много високо. Това е коварната страна, тъй като заболяването дълго време остава недиагностицирано. Дори малко над нормалните стойности на очното налягане унищожават очния нерв и това води до необратима слепота. В последно време се смята, че дори и след оперативно лечение глаукомата продължава да се развива, макар и с по-бавни темпове.
Интересен е фактът, че повишено очно налягане могат да имат хора без глаукома. Други пък имат глаукома, без повишено очно налягане. Това е причината учените да разработят сложна очна апаратура за ранна диагностика 5 години преди първите клинични прояви.
– Каква е стойността на налягането в здравото око?
– По-рано се считаше, че границата е 20 mmHg, но сега нормалното очно налягане е 17-18 mmHg. За съжаление глаукомата “подмладява” и вече се срещат пациенти на 25 години. По-чести са случаите над 45-50 години. Среща се и при деца, но при тях глаукомата разтяга самата очна ябълка и се получава едно голямо око, което хората са нарекли биволско око. Родителите се радват, че децата им имат големи очи, без да знаят, че това вече е болестно състояние. Затова два пъти в годината децата трябва да ходят при офталмолога. При тях глаукомата се открива не чрез очното налягане, а чрез по-сложна апаратура.
– Колко пъти в годината човек трябва да си прави очна профилактика?
– До 50 г. – веднъж в годината, а след това – два пъти. Глаукомата няма предпочитания нито към мъжете, нито към жените. И двата пола страдат от това коварно заболяване.
– Наследствена ли е глаукомата?
– Има унаследяване и много често заболяването се предава от майката на сина или дъщерята. По-рядко бащата предава заболяването на децата си.
– Има ли новости в лечението, освен капките, които човек трябва да си слага в очите цял живот?
– За съжаление, операциите, които се извършват, дават временен ефект. Напоследък в окото се имплантира и малка клапа – наречена клапата на Ахмед, която помага да се изтича течността от окото и с това се намалява самото налягане, виновно в повечето случаи за заболяването.
Последните 10 години има много модерни капки на базата на простагландините и 99 процента глаукомата се лекува медикаментозно. Използват се и бетаблокери, но лечението е индивидуално, тъй като има и различни видове глаукоми.
– Вие споменахте и за макулната дегенерация, която “Униклиник” може да диагностицира. Какво представлява това заболяване?
– Макулната дегенерация се среща в два вида – суха и влажна, затова и лечението е различно. Влажният тип позволява лазарна коагулация и стимулация, а при сухия се използват препарати, които подтискат разтежа на изменените кръвоносни съдове.
Макулната дегенерация е предимно заболяване на възрастните. Има различни теории за това заболяване на макулата на окото, дори се търсят и възпалителни причини. Рядко настъпва ослепяване, и то когато болестта не се лекува правилно.
– Диабетната ретинопатия често придружава захарната болест и тя води до силно понижаване на зрението. Във вашата клиника ще правите ли операции с лазер на очите?
– Няма да прибързваме, в началото ще пращаме пациентите в очни клиники на София, Плевен и Варна. Ние имаме такъв лазер за диабетна ретинопатия и в Германия аз също съм правил тези операции. По-модерният начин в случая е в окото да се направи инжекция със специален препарат, който е много скъп и струва около 3000 лв. В нашия регион никой не прилага това лечение и ние имаме амбицията да сме първите. Но държим да не навреждаме на пациентите и ще изчакаме да натрупаме опит. Затова сме хвърлили доста усилия в обзавеждането на клиниката с апаратура, предимно за диагностика.
– В по-зряла възраст много хора страдат от старческо перде на окото или катаракта. Вие с колегите си тук ще извършвате ли такива операции?
– Не, ние ще правим диагностиката и ще изпращаме пациентите в университетски клиники. Държим хората да получат и второ мнение преди операцията. За нас най-важното е пациентите да ни имат доверие и да разчитат, че ще им осигурим най-правилното лечение.
– Деца ще преглеждате ли в клиниката?
– Да, ще има кабинет “Детско зрение” със специалисти. Имаме апаратура, която може да установи очни заболявания дори при двегодишни деца. Ако се докаже проблем, е необходимо тези деца да идват на прегледи два пъти годишно до 18-годишна възраст, за да следим лечението.
– Един вид ще правите диспансеризация на пациентите?
– Да, ще следим развитието на очните заболявания при всички наши болни. Затова в клиниката сме открили щанд и за очила. Заложили сме също условия и за бъдеща оперативна дейност.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново