Д-р Бонка Попова е първата жена – председател, в 135-годишната история на БЧК, във В. Търново

Публикувано на вт, 19 мар. 2013
599 четения

д-р Бонка Попова

В 135-годишната история на БЧК в България д-р Бонка Попова е първата жена, председател на областния съвет във великотърновската организация. Вече трети мандат онколожката, която е и началник на отделението по медицинска онкология при Комплексния онкологичен център във В. Търново, и член на Европейската асоциация по медицинска онкология съчетава двете дейности – на лекар и шеф на БЧК. Преди 8 години тя се оказва и най-младият новоизбран лидер на областна структура в страната.
Амбициозната лекарка не скрива, че двете дейности са нейната страст и макар да са различни, те взаимно се допълват и я обогатяват. Аз съм в структурите на БЧК от 20 години, 5 от тях съм била заместник-председател на великотърновската организация, разказва д-р Попова. През това време преминала през много курсове на обучения и квалификации и като лекар, и като червенокръстки деец. Истинското предизвикателство идва за нея, когато става председател на областния съвет. В началото беше трудно. Трябваше да ръководя състав, членовете на който са по-възрастни от мен, все директори на социални структури, болници и кметове, с богат административен опит, спомня си председателката.За да бъде на ниво с останалите в областното ръководство на БЧК и да взима безпогрешни решения, д-р Попова изчита двете най-известни ръководства за работа с администрацията. След това се запознава с всички стратегии на БЧК не само за България, а и за работата на Червения кръст в международен аспект. Вече знае всичко наизуст. После търси учебници, които да я посъветват как по-добре да комуникира с различните служби по време на благотворителност, на бедствия и аварии, как да организира “отбраната” по време на кризи, как да работи в групи и как да обучава и разпределя дейността по време на земетресения, обгазявания и др. Тази амбиция отвежда д-р Попова към залите на ВТУ и Свищовската стопанска академия, за да придобие нови специалности по бизнес администрация, стопанско управление и здравен мениджмънт.
Аз преглеждам и лекувам пациенти от няколко области и само през януари през нашето отделение са преминали 439 болни, разказва докторката. Според нея това са много пациенти, за които са положени максимални усилия за терапия, според възможностите на съвременната медицина. На всеки е приложено лечение, съобразено с последните указания на европейската и американската асоциации по медицинска онкология, но за съжаление не винаги можем да излекуваме всички, тъй като са дошли късно при нас. Нашата цел е да продължим колкото се може по-дълго живота и да постигнем по-добро качество на преживяното, казва д-р Попова
Когато знаеш, че пациентът няма шанс, ти го приемаш като член от семейството, страдаш с болката му, не можеш да бъдеш равнодушен, колкото и да се стремиш. Прегледите, изследванията и терапията на всеки един се обсъждат от целия екип на отделението, за да предприеме най-добрата терапия и за да може всеки лекар да замени колегата си, ако се наложи.
За да се преодолее страданието и привързаността на медиците към техните пациенти, особено в онкологията, трябва да има разработени стандарти за работа с персонала, както е в западните страни, твърди д-р Попова. У нас те липсват. А това означава да не се допуска т.нар. “синдром на прегряване на жичката”, както се нарича този модел в чужбина.
Каузата в Българския червен кръст е по-различна от тази на медицината, където не винаги успяваш да помогнеш, колкото и да се стараеш. Хуманитарна мисия на БЧК да помагаш на уязвимия и бедния винаги успява, тя ме зарежда с допълнителна енергия, доставя ми удоволствие и се чувствам удовлетворена. А и аз обичам да се занимавам с благотворителност и да работя с млади хора, признава председателката. Според нея двете отговорности на лекар и червенокръстки доброволец са като едно цяло от емоционална гледна точка. Лекарката се гордее, че през последните години великотърновските червенокръстци са успели да променят имиджа на организацията. Тя вече е с по-голяма обществена подкрепа и авторитет и с много повече изяви. Наши членове сега са 5611 души, 2,5 пъти повече от преди десетина години, коментира председателката. Областният съвет на БЧК има специализиран отряд, който е обучен и готов във всеки момент да помогне по време на кризи.
Шефката на Червения кръст признава, че удовлетворението й като шеф на хуманитарната организация идва най-вече от работата на младежката структура във В. Търново. През юни младите доброволци ще посетят Македония. С техните червенокръстци в Куманово си партнираме от години, те ни гостуваха, а сега е наш ред, обяснява д-р Попова. Тя допълва, че македонците имат много добре развито кръводаряване. От тях има какво да се научи по отношение на информационните кампании и работата сред хората
Като приоритет в работата с младите доброволци е също тяхното обучение. Няма семинари в страната, където да не са присъствали наши членове от БМЧК. Младежката организация се попълва с все повече умни и интелигентни деца, които знаят какво искат и как да го направят. Членовете на Младежкия червен кръст се профилират по социални дейности, кръводаряване или екология, каквито са каузите на БЧК. И тези каузи стават техни приоритети. Общите благотворителни кампании за събиране на хранителни продукти и средства са за всички доброволци и те работят като едно цяло, твърди д-р Попова. В тези кампании младежите се учат на съпричастност, опознават се по-добре, стават приятели, помагат си. След това знаят как да разпределят събраните дарения, носят отговорност за това и дават отчет пред ръководството на БЧК.
За това фондонабиране ни помогнаха колеги от германски неправителствени организации, които организират благотворителни кампании, посветени на България. Като резултат на това партньорство е посещението на д-р Попова в Лауфен по време на благотворителните дни за България. В хранителните магазини на града германците плащали по 10 евро за предварително приготвени хранителни пакети, които оставали в супермаркетите и после хуманитарните организации изпращали в България.
По време на благотворителния български ден в Лауфен д-р Попова с германските си помощници направили голямо количество шопска салата. Тя толкова много харесала на немците, че те веднага я изкупили. Щастлива съм, че ние първи в страната възприехме този модел на благотворителност от германците, които ни помагат и за изхранването на около 50 болни от туберкулоза деца във Великотърновска област, разказва с гордост председателката. Чужденците осигуряват средства, с които всеки месец от БЧК купуват храни, които лично се доставят в домовете на децата. През това време, ако семейството има нужда от лекарства или изплащане на сметките за ток или вода, също помагаме. Великотърновският Червен кръст и немските организации имат партньорство с интерната за деца с увреждания в Ново село и детския дом в Балван, където организират карнавали и предоставят помощи.
Сега д-р Попова много се гордее с Мария Христова, една от бившите областни координаторки на БМЧК във В. Търново, която е студентка в София. Девойката вече е лидер на софийската младежка организация и откакто е там, работата на доброволците е преобразена. Според националното ръководство на БЧК момичето има невероятни способности на лидер и софийският БМЧК има голям напредък.
Председателката е горда и с всички останали доброволци в организацията, които работят безвъзмездно за каузата на БЧК. Аз, като председател на Червения кръст също работя без всякакво заплащане, защото това е моето вътрешно убеждение и усещане, коментира лекарката.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. Бранимир БОНЕВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново