Д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор на България: “Опасната мода да се отказват имунизации връща у нас отдавна забравени болести”

Публикувано на ср, 3 юли 2013
670 четения

– Д-р Кунчев, в страната ни отново има морбили. Преди три години 24 000 българи се заразиха с шарката, от които 24 души починаха. Тогава здравното министерство предприе тотална имунизация в страната, но сега вирусът се върна. Каква е причината?
– Да, имаме отново морбили, болните са 13 засега. “Внесохме” си трима заразени и оттам тръгна шарката. Единият е млад мъж, ром, който работи в Берлин. Връща се в България и заразява четирите си деца, тъща си и още едно дете, което е било контактно с тяхното семейство.
Вторият случай пак е ром от Нова Загора, който работи като барман в Истанбул. Там се заразява и пренася заразата на 5-месечното си бебе у нас. Проблемът е, че това бебе не е имунизирано против морбили, тъй като имунизациите се правят, когато децата навършат една година. Третият случай е в Разград и това стана тези дни, но още проучваме откъде точно е дошла заразата, която също е вносна.
За да предотвратим разпространението на шарката, сме направили имунизации на всички контактни, които успяхме да издирим. Но проблемът е, че ромът от Германия е продавал цигари на Женския пазар в София, семейството му няма адресна регистрация, няма джипи, децата не ходят на детска градина. За съжаление има доста такива семейства у нас, които по никакъв начин не можем да ги хванем и да ги въведем в имунизационната система.
Освен това стартираме допълнителна имунизация в София, Стара Загора, Сливен, Бургас, Ямбол и Разград при деца от 1 до 15 години, които нямат редовна имунизация. Знаем много добре, че рисковият контингент са ромите, затова ще насочим усилията при тях.
– В случая опасявате ли се от втора епидемия?
– Сигурно болните от морбили ще се увеличат, но смятам, че няма да е масово. Опитваме се да овладеем заразата да не излезе от тези две семейства. Неприятното е, че морбили се разпространява много лесно и бързо. Достатъчно е да минеш през стаята на заразен и “хващаш” болестта. Опасната мода напоследък родители да отказват имунизации, защото е възможно да причинят тежки увреждания, е причина днес да се завръщат отдавна забравени болести.
Морбили е силно заразно заболяване и се причинява от вирус. Болните вдигат висока температура, имат специфичен обрив, който започва зад ушите. Появява се хрема и кашлица. Това състояние продължава около седмица. Може да се стигне до белодробни усложнения, а да бъде засегната и нервната система. Специфичното при тази шарка е, че са възможни късни усложнения – подостър склерозиращ паненцефалит. Той се развива 10-20 години след прекараното заболяване.
Всеки, който не е боледувал от морбили, може да се зарази. След това се създава траен имунитет.
– Преди седмица споделихте опасенията си от бързото разпространение на коронавируса в Западна Европа, който причинява тежки инфекции и смъртността при него е над 50 процента. Има ли опасност вирусът да влезе и в България?
– Засега нямаме такива болни, но близкоизточният коронавирус вече е доказан във Франция, Англия, Италия и Германия. Той е внесен от Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Катар и Кувейт, където има болни. Счита се, че болестта се предава от животни на хора, но има предположение, че става от човек на човек. Още не е ясен истинският механизъм на предаване.
Заболяването е от групата на тежкия остър респираторен синдром, който преди 10 години предизвика смъртност в Северна Америка, Западна Европа, Канада и др. Протича като остра дихателна инфекция и се овладява трудно.
Сега новият коронавирус е различен, не е като през 2003 г. Но за България рискът е нисък, тъй като нямаме кой знае какви туристически контакти с тези близкоизточни държави. Аз смятам, че по-сериозна е опасността на епидемия от нов птичи грип, който върлува в Китай и също протича с възпаление на дихателните пътища и пневмония.
– Д-р Кунчев, в България вече има малария, наскоро двама души се разболяха от Кримска хеморагична треска, трима от висцерална лайшманиоза (дум-дум треска), има болни от нилски енцефалит. Това са тропични болести, които възрастните лекари сигурно познават само от учебниците по медицина. Преди 10-ина години за екзотични заболявания се смятаха също марсилската треска и лаймската болест, предавани чрез ухапване от кърлежи. С тази епидемиологична обстановка май по-бързо вървим към тропиците, отколкото чрез променящия се климат у нас?
– Треските са трансмисивни заболявания, които се предават чрез ухапване от кърлежи и насекоми, а сега е пикът на популацията, който ще продължи чак до есента. Не може да се предвиди колко хора ще се разболеят, но за 2012 г. имаме лек спад на пациентите с марсилска треска и лаймска болест.
Наистина в България четирима души се заразиха с Кримска хеморагична треска, при която смъртността е над 30 процента. Наложи се да пращаме на болниците хиперимунен гамаглобулин, с който се лекува тази треска. От тази болест годишно у нас се разболяват между 5 и 10 души.
Същото е разпространението и на висцералната лайшманиоза. Вече имаме трима болни и заболяването е тежко. То се причинява от паразита “лайшмания доновани”, който се развива в кучета, котки, коне, овце и диви животни. Пренася се от т.нар. “пясъчни мушички” и комари. Познати са две форми на болестта – вътрешна и кожна. За ендемичен район се смята Петрич, където се разболя и 7-годишно момиче.
Инкубационният период на дум-дум треската, както хората наричат лайшманиозата, е дълъг – от 3 седмици до година. Заболяването също е характерно за арабските и африканските държави. Протича с висока температура и втрисане, което продължава със седмици.
Що се отнася до маларията, ние смятахме, че това е затворена страница за България. Но ето че заболяването се завърна. Мъж вече почина у нас, но той се е заразил в Замбия, където е бил на работа. Имаме по 10-12 “вносни” маларии годишно. Тревожното е, че в съседна Гърция избухна взрив, който засегна повече хора. Условието за маларията е да има маларийни комари и болен човек. Хапейки, насекомите пренасят паразита – маларийния плазмодий, и все повече хора се разболяват. Знае се, че на места, където е имало епидемии в миналото, и сега съществуват популации от маларийни комари.
– Кои са опасните зони за страната?
– Това са районите около реките Струма, Марица, Дунав и Южното черноморие. Но комарите прелитат големи разстояния и няма 100 процента застраховани райони. Същото се отнася и за западнонилската треска, при която процесите се развиват по-бързо, отколкото очаквахме. Преди 2 години у нас се появиха комари, преносители на заболяването, и скоро след това вирусът бе открит в магаре. Едновременно с това се доказа, че има и заразени деца от Карнобат. Най-вероятно това не са единствените случаи.
– Може ли нилската треска да протече скрито и не е ли свързана с проявата на енцефалити?
– Свързана е, но тези форми са редки. Обикновено заболяването протича леко, с грипоподобни оплаквания. Затова е възможно да има боледували, без да са разбрали. В Европа като цяло нилската треска протича по-леко, за разлика от САЩ, където през 2012 г. имаше 5400 болни. Половината развиха енцефалити, а 243-ма починаха. Затова по препоръка на СЗО във всички рискови райони по света се предприемат мерки за ограничаване на популацията на комарите, като се пресушават блата, търсят се нови вируси и тяхното разпространение в природата.
– Имаме ли данни за нови вируси у нас?
– Работим по общи проекти с Медицинския изследователски център на 6-и американски флот в Египет, Националния център за заразни и паразитни болести в София и катедрата по зоология на Пловдивския университет, които улавят различни насекоми и гризачи. Изследваме тези вектори (преносители) в Националния център в София и в базата в Кайро. Лошото е, че някои вектори са преносители на три заболявания.
В годините след промените у нас никой не обръщаше внимание на бездомните кучета, които като таксита доставяха бактерии и вируси от дивата природа към хората. Оттам дойде бумът на лаймската и марсилската треска. Сега общините заделят средства за намаляване на популацията на бездомните животни, а също и за пръскане срещу кърлежите и насекомите. Но и при най-добро желание, може да се стигне до провал, тъй като тези пръскания на районите се възлагат с обществена поръчка. Ако някоя фирма обжалва резултата, унищожаването на вредителите се забавя с 2-3 месеца. Така се пропуска най-ценното време за намаляване на популацията.
– В момента има ли летен грип и каква е епидемичната обстановка?
– Нищо особено и различно. В момента у нас циркулират ентеровируси с по-тежко протичане и висока температура. Има увеличаване на чревните заболявания, среща се дизентерия и салмонелоза. Усилията на здравните инспекции по места са да не допуснат епидемични взривове.
Есента се очаква увеличаване на хепатит А и това е нормално. Кой където е ходил през лятото после се завръща в родното място. А с него и някои вируси. Очакваме епидемиологичната обстановка да се успокои към края на октомври, стига да не “гостува” рано грипът.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново