БЧК: 80 процента от удавянията са на неохраняеми водоеми

Публикувано на чт, 13 юли 2017
311 четения

80 процента от удавянията са на неохраняеми водоеми, останалите се случват в извънработно време на спасителите, при черен флаг, при прекомерна употреба на алкохол, при неумения за плуване и др., съобщават от БЧК. Статистиката сочи, че на година средно над 3000 души са спасени у нас в охраняемите плажове. За миналата година са се удавили 133 души, като 14 са деца, но има трайна тенденция за намаляване на удавянията. Всяка година БЧК провежда обучителни програми по плуване сред ученици, но най-изложени на риск във водата са децата до 5 г. По данни на СЗО, всяка година по света над 500 000 души се давят, а удавянето е сред десетте най-разппостранени причини за смърт на деца и младежи.При анализ на всяко удавяне става ясно, че нещастието е можело да бъде избегнато. Обществото е особено болезнено към тази трагедия, а в същото време не прави особено за профилактика на водния травматизъм. В повечето случаи хората не знаят как да се справят, когато човек се дави. Затова председателят на БЧК акад. Христо Григоров горещо апелира плуването да се въведе като задължителен предмет в училищата. Според него една от основните причини за удавянията е именно, че децата не знаят да плуват. Ако това не стане, все повече ще говорим за заболявания, за агресия, а не за здрави деца, които са бъдещето на нацията ни. Ако и държавата се намеси и въведе плуването в образованието, удавените деца ще бъдат все по-малко, е категоричен акад. Григоров.
Подценяването и непознаването на опасностите са основна причина за удавянията при къпане и плуване, а също и къпането в неохраняеми места, недобрата плувна култура и слабият родителски контрол, твърдят от БЧК. За България си остава проблем, че едва една четвърт от българите умеят да плуват, макар по-голяма част от хората да живеят до река, море, езеро, язовир, които използват за спорт, развлечение, отдих и риболов. Но преди да влязат във водата, хората трябва да знаят опасностите, които ги дебнат.

Плуване и скокове
в непознати води
Основна опасност представляват подводните скали, намиращи се под водата, острите предмети, изкоренените дървета в някои язовири. Сблъсъкът с тях могат да причинят сериозни травми със загуба на съзнание и удавяния.
При дънни ями пропадането става внезапно, човек се плаши, паникьосва и давенето започва. При охраняемите плажове тези места са обозначени с червени плаващи знаци и табели на брега. Тези места не бива да се използват за къпане. Ако къпещият се не знае да плува, може да си помогне сам с отскоци и от дъното се придвижи към по-плиткото.

След обилно хранене
и алкохол не се влиза
във водата
Когато човек се нахрани, стомахът се разширява и храносмилателните органи се снабдяват с кръв по-обилно, за сметка на мозъка и крайниците. А недостатъчното снабдяване на кръв в мозъка, съчетано с интензивните движения, охлаждането на тялото и налягането на водата върху стомаха може да предизвика прилошаване, дори повръщане и загуба на съзнание. Така остатъци от храната могат да попаднат в белия дроб и да задушат и удавят плувеца. След хранене трябва да се изчакат най-малко два часа и след това да се влезе във водата.
Много водни инциденти се дължат на алкохола и употребата на наркотици. И в двата случая хората подценяват опасностите и надценяват собствените си сили и възможности. А плуването след алкохол и наркотици винаги води до инциденти. Затова се препоръчва плуване най-малко 8 часа след употребата на алкохол и наркотици.

Студената вода във
водоемите може да
предизвика шок
Рязката промяна на температурата при попадане в студена вода може да спре дори дишането. В някои случаи се стига дори до загуба на съзнание и смърт. В същото време тялото се е сгорещило и изпотило на слънцето и изпада в стрес от студената вода. При водоеми без вертикална циркулация на водата горният слой се затопля. Но в дълбочина тя остава студена. Затова трябва да се внимава, влизането във водата трябва да става постепенно, като предварително намокрим крайниците, лицето и сърдечната област.
Освен това човек не трябва да надценява силите си и да плува продължително без почивка, особено ако водата е студена. От умората може да се появят мускулни крампи, преохлаждане на организма, а при крайни изтощения – и удавяне. При отдалечаване от брега трябва да се плува в група, за да може да се окаже взаимопомощ при необходимост.
Теченията и
водовъртежите са опасни
и не се виждат от брега
Обикновено скоростта на течението e по-голяма от тази на плувеца и може да го отнесе далеч от брега. Попаднал в такава ситуация, човек трябва да плува косо на течението, докато излезе от него и веднага трябва да се отправи към брега. Попадането във водовъртеж пък е изключително опасно, тъй като засмуква къпещия се в дълбочина. Затова такова къпане е забрането.
Много хора си мислят, че като използват различни надуваеми лодки, дюшеци, пояси и др., са защитени от удавяне. А това е измамно чувство за сигурност и организмът се отпуска. Тези предмети са много леки, лесно се обръщат и захождат далеч от брега. Все пак ползването на такива надуваеми помощни средства се препоръчва, когато човек е стъпил на дъното и може да излезе сам от водата. Използването им обаче е забранено при вълнение и вятър.
Но ако лодката се обърне, човек трябва да се хване за нея, защото тя служи като поддържащо плавателно средство. Задължително трябва да носи спасителна риза, която задържа над водата до оказване на помощ.

Веселите игри във водата
често имат невесел край
Гоненицата около плувните басейни може да доведе до подхлъзване и контузии. Плуването под вода е една от най-честите причини за удавяне в басейн. Освен това плуването под местата за скокове може да доведе до сериозни травми.
Проблем е, че в много случаи хората изваждат на брега давещ се, но не знаят как да му окажат долекарска помощ. Чакат да дойде лекар, а докато това се случи, става късно. Първите 5 минути са изключително важни за удавника, за да оцелее. Когато той се извади на брега, трябва да се осигури дихателен достъп на въздух, а ако няма пулс, се прави изкуствено дишане и сърдечен масаж. Удавникът са дави от задушаване и ако не му осигурим достъп на кислород и движение на кръвта, която да пренася кислорода до мозъка, след петата минута започват да умират невъзвратимо мозъчните клетки и човекът умира. Затова е важно да се къпем в охраняеми водоеми, където има спасители и медицински специалисти, които до 5 минути са се включили в реанимационните действия. Освен това къпането в напоителни канали е забранено.Те са дълбоки, в тях водата тече бързо и излизането е трудно, тъй като бреговете им са стръмни, а в подводната част – хлъзгави. Някои хора не спазват забраната да се къпят в напоителни канали и често стават жертви. Освен това дъвченето на дъвка по време на плуване е опасен навик.

В практиката се случва
и вторично сухо удавяне
В случая удавникът е спасен, но след 2-3 дни внезапно умира. Преди това усеща умора, ляга да спи и не се събужда. Вторичното удавяне се случва, когато водата навлиза в белите дробове и остава там и постепенно причинява белодробен оток. Това довежда до смърт. Освен това трябва да се знае, че във водата на басейните има химикали, а хлорът дразни силно бронхите. Затова след удавяне и спасяване, родителите трябва да наблюдават детето непрекъснато. При затруднено дишане, кашлица, болка в гърдите, леко повишаване на температурата, внезапна слабост и сънливост, объркване и световъртеж, посиняване на устните или ръцете, бледа кожа, веднага трябва да се потърси спешна помощ.

46 фирми имат открити
плувни басейни в областта
Всичките са получили предписания от РЗИ с изисквания, които трябва да спазват. От 1 до 10 юли контролните органи са направили проверки на 16 басейна. Извършен е също лабораторен анализ на водата, а резултатите показват, че качеството ѝ отговаря на нормите.
47 са регистрираните открити басейни на територията на областта. С изключение на два в Арбанаси, останалите отговарят на изискванията за безопасност. Освен това собствениците на басейните са задължени сами да правят мониторинг на водата. 15 от тях вече са изследвали водата по микробиологични показатели. Резултатите показват, че е постигната епидемиологична безопасност. На всички работещи басейни са осигурени спасители и медицински специалисти.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново