България и българите убедиха Ерик Уайнър, че Бог съществува

Публикувано на пт, 28 юни 2019
915 четения

Той, големият Eрик Уайнър, дойде и се влюби в малка България и нейните хора. Преди това, те се бяха влюбили в неговия красив ум и тайно се надяваха да могат да го срещнат и да го попитат очи в очи за всичко онова, което той е провокирал в тях като мисли и емоции. Когато настъпи точният момент, американецът дойде, а по време на цялата му визита у нас неотлъчно до него беше издателят Нейко Генчев.
Камерите и фотоапаратите следяха почти всяка крачка на писателя в България, но зад кулисите сякаш е било още по-вълнуващо, се убеждавам от срещата си Нейко, след като Ерик вече си е тръгнал.
Издателят разказва, че първата книга на Уайнър у нас “География на блаженството” излиза през 2014 г. “Препоръча ми я моя позната от Словакия. Прочетох малко и веднага разбрах, че искам да я издам в България. Дотогава беше излизала на 18 или 19 езика, в момента вече са почти 30. Без нито една дума реклама “География на блаженството” си проби много бързо път. Явно българинът беше узрял за такъв тип четиво. И до днес това е една от най-продаваните книги в България. Обикновено една книга излиза и интересът към нея преминава за 2-3 месеца. Тази стана нещо като класика. Причината се крие в Ерик, който създава собствен жанр. Пътеписи са писани и преди него, но никога не са правени по този начин. В книгите му няма нито едно измислено лице, нито един измислен факт. Всичко е самата истина. Ерик търси отговори на въпроси, които вълнуват всички ни, като: какво е щастието, какъв е смисълът на живота, защо някои хора са гениални, а други – не”, споделя Нейко.
Още тогава Генчев решил да покани Уайнър в нашата страна. По това време той бил близо до България. Намирал се в Атина, където в продължение на няколко месеца подготвял “География на гения”. Ерик обаче отказал, защото се бил посветил на работата си и не искал да се разконцентрира. “След това не спирах да го изкушавам с красотите на Велико Търново, на българките. Спомням си, че правихме един албум за музея на Кюстендил, в него имаше много хубава снимка на едни девойки, облечени в народни носии, красиви като сълзи. Изпратих му я без никакъв коментар и след две минути получих отговор на имейла си – “Най-после имам категорично доказателство, че Бог съществува”. Звездите около посещението на Ерик у нас обаче се наредиха чак сега. След моята покана да дойде, той получи още една – да изнесе лекция пред делегатите на Шестия световен конгрес на информационните агенции, който се състоя в София. Събитието се провежда на всеки три години, а темите, които се разискваха този път, бяха свързани с фалшивите новини и дигиталната журналистика. Лекцията, която Ерик изнесе, беше изключително интересна и нестандартна.

Освен всичко
друго Уайнър
се оказа и много умел актьор.

В първата част той беше седнал, след това стана и изнесе един моноспектакъл, с който прикова вниманието на всички присъстващи. Издаде на присъстващите осемте правила на съвременния журналист. Според мен този конгрес не получи отзвука, който заслужаваше, но беше събитие от много високо ниво”, не спира да реди думите Нейко Генчев.
Неговото издателство и БТА си поделят отговорностите и разходите около визитата на Ерик Уайнър в България, която продължи шест дни. Подготвили му много наситена програма, след която той признава, че е влюбен в България.
Първите два дни от посещението си у нас американецът бил в София, а третият в Европейската столица на културата – Пловдив, където отишъл с участниците в конгреса. “Вечерта го взех от там и продължихме към Бургас, но в Стара Загора направихме една непредвидена спирка, защото много съм му говорил за поетесата Мария Донева, която ценя като творец, и за Веселина Седларска, която също много уважавам. Та спряхме, за да се видим с тях. Седнахме на една вечеря, която беше вълшебно преживяване. Оказа се, че

Ерик не яде месо, а риба и морски дарове, защото
е по-добре
за мозъка.

Научил го в Индия, едно от любимите му места в света. Разказа ни, че всяка година по няколко седмици изкарва там, а от няколко години организира семинари за творческо писане, които се провеждат в Непал”, разкрива още интересни подробности около американеца Нейко Генчев. Четиримата почти осъмнали в сладки приказки. Това беше най-интелектуалното преживяване по време на визитата му, категоричен е издателят.
На следващия ден вече били в Бургас, където събитието било насрочено за вечерта. Посрещнала ги поетесата Елка Стоянова и негова почитателка, българка, която живее в САЩ. По време на срещата си с бургаската публика Ерик имал възможност да чуе за пръв път на живо и любимата си българска етно джаз формацията – “Аутентик”. “Беше пълно с хора. Получи се много нестандартно събитие, в което участвахме всички. Самият Ерик също беше страхотен и моментално влизаше в диалог”, спомня си Нейко.
На другия ден дошли директно във Великотърновския университет, защото времето ги припирало. “Аз предложих да получи званието “Почетен доктор на ВТУ”, защото той заслужава. Помага ни да се разбираме един друг, да разбираме културата на другия, механизмите, по които работи светът и човечеството. Книгите му променят хората, които ги прочетат. Самата церемония беше много трогателна, той искрено се развълнува, хората, които присъстваха също, тъй като не се случва често световна звезда като него да гостува във ВТУ. Получи се много добре, всички световни информационни агенции съобщиха, че Ерик Уйнър е станал почетен доктор на ВТУ.

Ректорът го
покани да
преподава във ВТУ, Ерик съвсем сериозно
се замисли”,

обяснява Генчев.
Оказало се, че точно на 17 юни, когато писателят е само за един ден във В. Търново, е годишният концерт на читалище “Искра”, към което свири група “Спейс”, част от която е Генчев. “Казах си, че няма как да оставя колегите, ще отида, за да се представим с тях. Обясних на Ерик, че имам ангажимент и ще го оставя за малко, но той поиска да ни чуе, шефът на БТА Максим Минчев и той дойде, с него беше и един грузинец. Понякога се получават ситуации, които не можеш и да ги измислиш, а да ги плануваш – няма да се получат така. Ерик беше възхитен и обясни, че в САЩ никога не може да стане такова нещо – издател да се занимава с такава дейност”, разказва с усмивка Нейко и допълва, че гостът от САЩ е останал възхитен от Велико Търново.
“Вечерта направихме една вълнуваща вечеря на ВИП площадката, откъдето специалните гости на града гледат “Звук и светлина”. Бях поканил кмета Даниел Панов, моите приятели Соломон и Гергана Паси, преподавателят от ВТУ Иван Станков, един български автор, който много разбира от литература. В един момент двамата започнаха толкова интересен разговор, чЕрик после сподели с мен, че това е най-добрият български автор. Двамата стигнаха до много дълбоки теми. Аз също разбирам от тези неща, но предпочетох да стоя встрани и да ги слушам, защото това е преживяване, което рядко се случва – двама големи умове, които се разбират почти без думи”, разказва Генчев.
Специално за Ерик бил излъчен и спектакълът “Звук и светлина”, след който той бил категоричен, че е по-добър с класи от светлинното шоу на египетските пирамиди.
На следващия ден по обяд авторът и неговият издател пристигнали в София, където било планувано интервюто му с Байко Василев в Народната библиотека. Уйнър останал възхитен и от него. Последвала среща в БТА, където американецът получил като подарък клипче, което проследявало посещението му в България. Изненадите не спрели до тук.
Гого Лозанов, директор на дирекция “Културни комуникации” в БТА, направил невероятен анализ на книгите на Ерик Уайнър, след който американецът обяснил, че никой не е правил толкова дълбок културологичен поглед на творчеството му. От там Нейко и Ерик отишли директно в един от големите телекомуникационни оператори, където също се получила много жива и интересна среща, която продължила повече от предвиденото. Преди да отлети, Уайнър посетил и Нова телевизия, където Мартина Ганчева също успяла да го провокира с интересните си въпроси.
“На тръгване Ерик сподели, че не е очаквал, колко популярен е тук и че хората са толкова чистосърдечни. Аз самият знаех, че той има много приятно чувство за хумор, но в тези няколко дни разбрах, че е много по-дълбок човек от средностатистическия. Човек с огромна ерудиция, който във всеки един момент е готов да цитира от древнокитайски философи до най-съвременните мислители. Запознат с всички съвременни технологии, особено в сферата на комуникациите. Познава много хора на различни нива, а в същото време е земен, сърдечен, естествен и усмихнат”, обяснява Нейко.
Весела КЪНЧЕВА
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново