Бъдещ лекар ще празнува Коледа в отделение за коронавирус на болницата във Велико Търново

Публикувано на ср, 23 Дек. 2020
1386 четения

Студентът по медицина Виктор Великов като хиляди медици ще посрещне Рождество Христово в ковид отделение. Той е доброволец във великотърновската болница. Четвъртокурсникът вярва, че макар и далеч от близките си, може да бъде полезен както на болните, така и на медиците.
Виктор е родом от село Раданово. Учил е в СУ “Емилиян Станев” във В. Търново, а заради интереса си към биологията и химията се насочва към медицината, макар в семейството му да няма лекари. Желанието му да е общественополезен и да помага започва още когато е едва 13-годишен и тръгва по пътя на доброволчеството. Включва се в различни кампании на Регионалната здравна инспекция и Център “Амалипе”. Така съвсем естествено се насочва към най-хуманната професия.
“Исках да се включа в борбата с COVID-19 още в началото на втората вълна, но изчаках да видя графика си от онлайн обучението, за да преценя колко време мога да съм на разположение в болницата. Свързах се с главната сестра Минекова и в началото на ноември започнах като доброволец”, разказва той. Избира именно областната болница, тъй като година по-рано е изкарал сестрински стаж в Спешното отделение на МОБАЛ. Сега се присъединява към екипа на Първо ковид отделение, изпълнявайки сестринските задължения и манипулации. По думите му това е предизвикателство за всеки бъдещ лекар и възможност да натрупа безценен опит. В момента в отделението има само 7 пациента, докато при предишното му влизане болните са били 19. “Влизайки в отделението виждаш, че ситуацията е много по-различна, тъй като в университета практически не можем да “откраднем” толкова много, колкото в реална среда. Тук се срещаме лице в лице с пациентите и реалността”, разказва бъдещият лекар.
Денят в болницата започва преди 6,00 ч. с приготвянето на медикаментите за болните, което отнема около 1,5-2 часа. След това започва обличането на предпазните облекла и маски, с които влизат при пациентите, а изпълнението на манипулациите отнема още около 3-4 часа. След кратката обедна почивка всичко се повтаря – подготовка на медикаменти, обличане на екипите, манипулации. Така дежурството продължава до към 22,00 ч., но понякога се налага екипът да реагира и през нощта, ако някой се влоши или докарат нов пациент. Докато са при болните, Виктор винаги намира време да разговаря с тях, тъй като всички са притеснени и уплашени, а в същото време са изолирани от външния свят и близките си хора. Най-емоционални са възрастните пациенти, които искрено му се радват на младостта и желанието да им помогне.
Най-трудните моменти в ковид сектора не са натоварването или неудобните предпазни облекла, с които се екипират, а загубата на пациенти, признава Виктор. Най-щастлив се чувства, когато изпишат поредния оздравял.
Макар вече да е в сесия, четвъртокурсникът казва, че ще продължи с дежурствата си в болницата, която ще напусне чак на 28 декември. Кани всеки, който не вярва в COVID-19, да се включи като доброволец в стационара и да се убеди с очите си за случващото се. Призовава и колегите си, които все още се колебаят дали да се включат в борбата с вируса, да не се притесняват да го направят, защото ситуацията изисква да сме сплотени и солидарни един към друг.
“Първоначално аз самият не бях казал на близките ми за плановете си да вляза като доброволец, но след като разбраха, ме подкрепиха напълно. Все пак това са рисковете на професията, която съм избрал”, казва още младият мъж. Това, че тази година ще е далеч от семейството си за Коледа, не го притеснява, тъй като знае, че там, където ще бъде, може да е полезен и да помогне на нуждаещите се от подкрепа. И макар да не е избрал какво точно ще специалзира, едно е ясно със сигурност – ще остане да работи в България.
Весела БАЙЧЕВА
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново