68 000 лева за разкопки на обекти във Велико Търново и региона отпускат от МК

Публикувано на вт, 16 юни 2015
346 четения

68 000 лв. за археологически проучвания на обекти във В. Търново и региона отпускат от Министерството на културата т.г. Общо 365 000 лв. поискаха за археология три институции, а отпуснатите средства са крайно ограничени.
С общо 33 000 лв. ще бъдат подпомогнати разкопките на три обекта, където копаят специалисти от Регионалния исторически музей. Най-голямата финансова помощ в размер на 15 000 лв. е за един от обектите в Никополис ад Иструм, на който работи доц. Павлина Владкова. От м.г. тя разкрива обществена сграда в централната част на римския град, която определи като “античното данъчно”. На доц. Владкова през юли ще помагат студенти от ВТУ, които там провеждат редовната си практика по антична археология.
На Никополис ад Иструм от години работи и директорът на музея Иван Църов, но той няма да получи исканата субсидия, затова ще търси начини да финансира своите проучвания чрез средства от дарители. Музейният шеф изследва водоснабдяването на римския град и разкрива водоразпределителната кула, западно от Западната крепостна стена. “Имах готовност тази година да приключа този обект, защото има готов проект за консервация, реставрация и социализация на водния резервоар. Той е изработен от арх. Драгомир Драганов, а за реализацията му може да се търси финансиране по различни програми. Много се надявам трасето за магистрала “Хемус” наистина да мине между Николопис ад Иструм и Никюп. Така римският град ще стане много посещавано място от туристите”, сподели Иван Църов.
6000 лв. за проучвания на праисторическото селище край Петко Каравелово ще получи Александър Чохаджиев. На обекта, който само до преди 5 г. беше обект само на иманярски набези, той разкри две големи двуетажни жилища. В началото на юли археологът ще започне работа в другото праисторическо селище – могилата край Хотница. Експедицията там се финансира съвместно от музея и ВТУ. Тя е част от задължителната практика на първокурсниците по праистория. Ръководители на разкопките са доц. д-р Стефан Чохаджиев от университета и Чохаджиев младши, като представител на РИМ.
Тази година няма да има проучвания на третия праисторически обект в региона в местността Смърдеш край Джулюница, където от години копае Недко Еленски. Въпреки че неговият обект е включен в международен проект заедно с още два обекта в Йордания, два в Северна Сирия и един в Югозападна Анталия, той не получи субсидия от министерството. Учени от Института по праистория и протоистория в Кьолн потвърдиха, че археологът е откривател на най-старото погребение на Балканите.
С 12 000 лв. ще продължи своите проучвания на новия Богородичен манастир във В. Търново проф. Хитко Вачев. През м.г. той откри погребение на висш духовник.
Разкопки ще има и на крепостта “Трапезица”, но пари са отпуснати само за два от обектите. По 10 000 лв. за своите разкопки ще получат проф. Константин Тотев, който ще работи в северния сектор, и гл.ас. д-р Деян Рабовянов, който се занимава с жилищния квартал покрай Южната крепостна стена. “Договорите са подписани, имаме готовност да започнем работа в момента, когато ни приведат парите”, обясни проф. Тотев. Чака се финансиране и за разкопки на дворцовия ансамбъл, за който има готов проект за консервация и реставрация.
40 000 лв. поиска от МК и българският екип, който проучва римския град Нове, но получи само 15 000 лв. Новият сезон там ще започне около 10 юли и ще продължи до края на август. Доц. Владкова от търновския музей ще се присъедини към един от двата полски екипа. Д-р Анджей Биернадски изследва ранната баня на легиона, а Тадеуш Сарновски работи в комендатурата на легиона.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново