61-годишната Митка Карагьозова сбъдна детската си мечта да следва в университет

Публикувано на чт, 2 февр. 2017
626 четения

61-годишната Митка Карагьозова е сред най-възрастните студенти, записали бакалавърска степен, във Великотърновския университет, научи “Янтра ДНЕС”. Тя е първокурсничка по география и е избрала специалността с педагогическа насоченост, тъй като иска един ден да стане учител. Митка е медицинска сестра и от години живее и работи в Кипър. Сега тя сбъдва детската си мечта да стане студентка, и то по география. Затова не ѝ тежи да пътува за лекции и изпити от кипърския град Лимасол, където се е установила, до Велико Търново и обратно.
“Преди година реших, че е дошло време, когато трябва да направя нещо за себе си. Нещо, което винаги съм искала и съм обичала – да се посветя на географията. Подготвих се за кандидатстудентските изпити, явих се и взеха, че ме приеха”, споделя Митка. Тя има пет деца и трима внуци и всички те я подкрепят в амбицията ѝ да получи диплома за висше образование по география.
“Още от малка обичам географията. За мен тя е най-комплексната наука, защото дава познания в най-различни области. И най-важното – благодарение на географията придобиваме ценни знания за нашия дом – планетата Земя. Затова всеки уважаващ себе си човек трябва да има основни познания по тази наука”, обяснява първокурсничката.
Митка живее в Кипър от 17 години и има 35 години стаж като хирургична сестра.

Едва 35-годишна останала вдовица с пет деца на ръце.

В нашите болници сестрите не са добре платени, затова тя била принудена да потърси възможност за по-високи доходи в чужбина. Така започнала работа в Лимасол, а няколко месеца по-късно при нея заминали и децата ѝ. “По-голяма част от живота си съм отдала на хората в най-тежките им моменти. Видяла съм какво ли не. Но пък през последните пет години преживявам с тях най-радостните им мигове, тъй като работя в гинекологична клиника. Виждам, че няма по-голямо щастие за едно семейство да даде нов живот”, признава студентката. И не крие намеренията си, като завърши следването си, да започне да преподава география в едно от трите български училища в Лимасол.
Митка разказва, че е имала възможност да запише география в няколко български вуза, но е избрала търновската алма матер, “защото е сред най-старите и авторитетни университети в България.

Във В. Търново отново се събуди националната ми гордост.

Този уникално красив град има славно историческо минало, което непрекъснато ти напомня за висините на българската нация. Обстановката тук ми дава стимул да продължа да защитавам българската кауза навсякъде по света”, обяснява 61-годишната жена.
Тя изтъква и още една причина, поради която е избрала да се запише във Великотърновския университет. “Бях шофьор на моя близка, която трябваше да отиде на обучение в Лимасол, но нямаше кола. Така, съвсем случайно, от любопитство попаднах на семинар на професорите Стела и Атанас Дерменджиеви с учители в българските училища в Кипър. Тогава за първи път видях как проф. Стела Дерменджиева експериментира в обучението и увлича всички с нестандартния си подход. Можех да стоя и да слушам увлекателния разказ на проф. Дерменджиев с часове. Тогава реших ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” е моят университет”, категорична е Митка.
Въпреки това и двамата ѝ сина се опитали да я разубедят и да я накарат да запише география в София, но тя отказала. “Те живеят в София и според тях не е нужно да плащам общежитие или квартира във Велико Търново, при положение че мога да живея напълно безплатно при тях. Прави са, освен това ме подкрепят и финансово в това мое смело начинание, но няма да се откажа от този университет”, твърди първокурсничката.
Митка вече се е справила успешно с всички шест изпита от първата сесия. Може да се похвали само с отлични оценки и една петица по български език. “Срам ме е от тази петица, защото е недопустимо българин да има пропуски по родния си език. Но допуснах грешки, защото има много сходни думи в българския и гръцкия. Пък и мисълта ми тече повече на гръцки. Все пак от 17 години живея в Кипър и то с пет малки деца, които учиха в местно училище. Нямаше как да си идвам в България и около мен само на гръцки се говореше”, споделя отличничката.
Тя разказа, че българската общност е добре приета в Кипър и може да служи за пример на нашите сънародници зад граница.

На острова живеят около 3-4000 българи,

които държат връзка помежду си и редовно си помагат. Те са обединени в Съюз на българите в Кипър, който има свои представителства във всички по-големи градове в страната. Организацията има за цел да съхранява българското самосъзнание и култура. Съюзът развива активна читалищна дейност като има свои центрове с библиотеки и филмотеки в Лимасол, Пафос, Полис, Паралимни и Никозия. В тях се провеждат занятията на всички около 15 български училища, които развиват дейност в тези градове.
“Винаги се събираме на празници и спазваме българските традиции. Редовно правим тържества и концерти, в които участват децата. Те пеят български народни песни, танцуват хора, рецитират. Ние, възрастните, също се включваме. Знаете ли колко е трудно да си далеч от твоята среда, от твоя си корен и се стремиш да съхраняваш българското?”, признава Митка Карагьозова.
А от България най-много ѝ липсва… снегът, затова сега искрено му се радва. “Липсва ми и българската природа. Често си мисля защо Господ ни е дарил с такава невероятна природа, при положение че ние не я ценим. И се ядосвам, защото виждам колко ощетени откъм природни дадености са кипърците. Много често те са принудени да внасят вода, което е най-насъщното в живота ни. Въпреки всичко този ад, в който живеят, те успяват да го превърнат в рай. А ние пък целенасочено унищожаваме рая, с който сме благословени от Господ”, не крие огорчението си Митка.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново