50 автори от около 40 издателства ще се представят на тазгодишното десето издание на „Фоайе на книгата“, което ще се проведе от 1 до 30 април във Велико Търново. Негови организатори са Регионалната библиотека „П. Р. Славейков“, ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, и Асоциацията „Българска книга“. Проявата е под патронажа на Министерството на културата и с финансовата подкрепа на Община Велико Търново.
Официалното откриване е на 1 април от 17,30 ч. във фоайето на библиотеката. Денят ще бъде посветен на голямата наша актриса Невена Коканова. Ще бъде представен филмът на Георги Тошев за нея и книгата „Години любов“ на издателство „Книгомания“. По същото време ще се открие и изложба с материали от фото пленера „Каменното гнездо“, посветена също на живота и творчеството на актрисата. В следващите няколко дни акцентът ще бъде поставен върху детската литература. Ще бъдат представени авторите Савина Попова с „Калинката Мони“ и „Горската къщурка“ и Ваная Тайя с „Мартеничка Къдравелка“. Интересна е и книгата „Капан за тийнейджъри“ на Румина Бобева и Мирослава Петърчева, насочена към предпазването на младите хора от хазартната зависимост. В рамките на представяне на книгата ще се проведе и дарителска кампания, средствата от която ще отидат за каузата на Фондация „Искам бебе“. На Международния ден на детската книга 2 април е посветен и мюзикълът „Патиланци“, който ще бъде представен от 11,00 ч. пред сградата на библиотеката. Същия ден от 15,00 ч. в книжарница „Хеликон“ пък ще гостуват деца от Детската академия „Кристофър Робин“ – Велико Търново.
На 8 април от 13,00 ч. във Филиал „Славейче“ на ул. „Симеон Велики“ 7 ще се проведе среща с писателката Марина Константинова, автор на романите „Първата“ и „Мълчаливецът“, посветени на Дора Габе и Йордан Йовков. От 17,30 ч. в читалнята на библиотеката ще се проведе среща с твморци от Сдружението на писателите от Добрич. А от 19,00 ч. Националният литературен музей представя изложбата „Изкуството да имаш врагове и приятели“, посветена на 120 години от рождението на Орлин Василев. Същият ден в читалище „Искра“ ще има среща с писателката Даян Шаер, автор на книгите „Има ли места в рая“, „Да откраднеш сърцето на дявола“, „Вдовицата“ и „Дъщерята на времето“. На 9 април във ВТУ ще бъде представено издателство „Знаци“ – Бургас и три стихосбирки на Диана Саватева, журналист, и зам. кмет на Бургас. Същият ден, но от 17,30 ч. в читалнята на Регионална библиотека спортните журналисти Георги Иванов и Петко Павлов ще представят книгите „Гунди – какъвто не го познавате“ и „Трифон Иванов – Железният“. Любителите на творчеството на Иво Сиромахов ще могат да се срещнат с него лично на представянето на най-новата му книга, сборникът „Моите вдъхновители“, което ще бъде на 10 април от 17,30 ч. в читалнята на библиотеката. Това е една книга, нямаща нищо общо с останалите негови творби по тематика. Тя е посветена на хората, които с живота и делото си са оставили трайна следа в българската история. Преди това от 16,00 ч. Сиромахов ще гостува в книжарница „Хеликон“, където ще се превъплъти в ролята на „Книжар за един ден“. Колегата му Росен Петров ще премине по същия път. На 16 април от 16,00 ч. ще бъде и „Книжар за един ден“ в „Хеликон“, а в 18,00 ч. в библиотеката ще бъде представянето на книгата му „Нека помним. Истории от историята“. Това е първата извънстолична премиера на изданието, което се превърна за броени месеци в бестселър в българската литература.
Сред останалите културни прояви, свързани със срещи с писатели са още: среща с Боян Боев на 15 април от 15,00 ч. в СУ „Ем. Станев“ и творческо писане с автора на чаша вино от 18,00 ч. във Филиал „Славейче“; среща с Валерия Велева и представяне на книгата й „Рани от власт. 50 знакови интервюта с политици и интелектуалци“ нао 23 април от 17,30 ч. в Голямата зала на Община В. Търново; представяне на Цветелина Цветкова и нейната „Лейди Гергана“ на 24 април от 17,30 ч. в БИЦ „Славейче“. На 25 април ще бъдат представени книжката на Димитър Риков „Как зайчето Киско откри силата на думите и смеха“ от поредицата „Горската детска градина“ и първата детска книга на Цветелина Цветкова „Нищимошката. Приказки за приспиване на родители“. Младата авторка Данна Донку пък ще представи фентъзи романа „Узурпаторките“ и първата си стихосбирка „Любовта никога не спи“. На 28 април в залата на Общината в Лясковец ще гостуват Димитър Томов и проф. Христо Пимпирев, който ще представят книгата „Нос Павликени“. На следващия ден от 17,30 ч. книгата ще бъде представена и в читалнята на Регионалната библиотека – В. Търново.
Акцентът на тазгодишното „Фоайе на книгата“ е насочен към академичната литература. Поради това в периода 23-25 април в ректората на ВТУ ще се проведат „Дни на академичната книга“, в която ще вземат участие три университетски издателства. В рамките на тази проява ще бъде извършено представяне на нови научни изследвания. На 23 април ще бъде представена монографията „Езиковото изразяване в правото“ на гл. ас. д-р Росица Динева – Карабаджакова, а на следващия ден сборникът „Васил Левски, най-добрият ни българин“ на проф. д-.р Пламен Павлов. Издателството „Българска история“ пък ще представи „Второто българско царство във война и мир“ на д-р Анелия Маркова. А СНЦ „Българска асоциация за медиация“ ще представи на 25 април от 9,00 ч. в читалнята на Регионалната библиотека сборника „Съдебна медиация“ с доклади от Международна научна конференция „Съдебната медиация – проблеми, предизвикателства, перспективи“. На 28 април отново в читалнята на РБ издателството на БАН ще представи двата тома на изследването на Мария Иванова и Еля Цанева „Родството и неговите институции в българската прединдустриална култура“. А на следващия ден от 17,30 ч. в Отдел „Изкуство“ на ул. „Краков“ 8 ще бъде представен творчески портрет на актьора Иван Митев и изследванията му посветени на историята на търновския театър.
Марияна Бурова от Регионалната библиотека сподели, че тази година Фоайето на книгата“ ще протече в две основни направления: книгоизложение на щандовете на отделни издателства и на второ място срещи с автори от тези издателства и представяния на техните творби. Наред с огромният брой представяния на книги за деца и възрастни, в дните на Фоайето ще се проведат и други културни прояви. На 25 април от 17,30 ч. във фоайето на Регионалната библиотека ще бъде открита ретроспективната изложба посветена на 90 години от рождението на журналиста карикатурист Петър Борсуков – Бор със специалното участие на неговия син и Михаил Вешим, главен редактор на вестник „Стършел“. На тази изложба ще бъдат представени и комиксите, създадени по карикатури на Бор от студенти от Факултета по изобразителни изкуства към ВТУ.
Сред останалите прояви трябва да бъдат отбелязани още и Кисимовите четения на студенти от Педагогическия факултет на 16 април във фоайето на Регионалната библиотека, концертът на децата от студио „Румина“ на 15 април от 18,00 ч. отново там, както и „Пътешестващата класна стая“ – географски куиз с модератор Николай Колев, който ще бъде на 23 април от 14,30 ч. в Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия.
„През изминалите години проявата „Фоайе на книгата“ се превърна в един формат, спечелил си привърженици и богата читателска аудитория. Тази година очакванията са след него над 200 нови заглавия да постъпят във фондовете на Регионалната библиотека „П. Р. Славейков“, каза в заключение директорът на библиотеката д-р Иван Александров.
Иван ГЕОРГИЕВ