Пламен Събев посвети книга на Страстите Христови в иконографията

Публикувано на чт, 5 апр. 2018
395 четения

Знакови образци на сцените от Страстите Христови в иконографията, които се съхраняват в църквите и манастирите на Великотърновска епархия, е събрал в книга гл.ас. д-р Пламен Събев. Експертът по църковно изкуство от Регионалния исторически музей в старата столица работи по темата повече от 12 години. От стотиците фрески, икони и щампи, които е проучвал, той е избрал само най-елитарните и интересни творчески интерпретации на зографите. Луксозният сборник “Страстите Христови. Икони и стенописи XVIII-XIX век. Великотърновска митрополия” е богато илюстрован и е подготвен за печат от издателство “Фабер”.
“Докато работех по темата, възникнаха два съществени въпроса – по какъв начин строго каноничното изкуство се е съблюдавало от върховното духовенство на Търновската митрополия и едновременно – доколко творчеството на зографите е било свободно в контекста на преломните години на Освобождението? Освен всичко това, ясно бе, че да се анализират редица примери на християнското изобразително изкуство на територията на най-обширната и значителна българска митрополия от времето на османската власт, означава сюжетите да се разглеждат в контекста на догматиката и литургиката. В този смисъл изследователят, освен историк, трябва да има солидна подготовка в областта на тези богословски дисциплини”, обяснява авторът.
В книгата той проследява традиционните мотиви и появата на нови идеи и визуализации в изкуството след Освобождението. По думите му голяма част от иконите и стенописите, които са достигнали до нас, днес продължават да се възприемат и обозначават от редица публицисти само като първични и наивни форми на творчески изяви. “Необходимо е обаче да се уточни, че изкуствознанието е съвременна дисциплина, неразривно свързана с много други научни направления, боравещи с преки изводи и доказателства. В значими изкуствоведски разработки в Западна Европа и Русия се поставят много по-сложни задачи за разрешаване, особено що се отнася до изображения с богословски характер”, твърди Пламен Събев.
Музейният експерт разказа, че голяма част от творбите в периодите на XVIII и XIX век, илюстриращи Страстите Христови, днес се съхраняват в депа на манастири, енорийски църкви, музеи и картинни галерии на българска територия. Много от тях са неизвестни, непочистени, нереставрирани, с непознато съдържание. “Това до известна степен улесни моята работа, защото в противен случай популярността би допринесла за “откритието” на тайни подписи, измислянето на легендарни зографи или появата на “уникални” изображения. Намерените стари икони и стенописи имат действително нужда както от правилно съхранение и грижи, така и от многостранни обективни гледни точки на изследване, а не от лъжливи тълкувания”, обяснява гл.с. Пламен Събев.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново