540 българи са станали жертва на трафик през 2013 г.

Публикувано на пн, 19 май 2014
243 четения

540 българи са станали жертва на трафик през миналата година, от тях 44 са непълнолетни, а 23 – малолетни. Това сочи статистика на Върховната касационна прокуратура. Данните съобщи Анита Димитрова, старши експерт в Националната комисия за борба с трафика на хора към Министерски съвет. Тя участва в Национална конференция за превенция на насилието над деца, която се проведе в края на седмицата в Арбанаси. Форумът бе открит от областния управител инж. Георги Рачев, а на него присъстваха повече от 50 представители на социални служби и отдели за закрила на детето, полицейски управления, прокуратури, съдилища, администрация, здравни и социални работници, психолози и учители от двете области.
На сексуална експлоатация са били подложени 428 българи, 44 са жертвите на принудителен труд, 11 души са имали принудително подчинение, били са отнети органите на двама българи. Димитрова уточни, че с директива № 36 от 2011 г. отнемането на органи, клетки и телесни течности се счита за форма на експлоатация.
Основните причини за жертва на трафик са бедността, липса на образование и социален опит, надежда за безопасна миграция, отчете Димитрова. Според нея много възрастни, студенти и деца се заблуждават, че в чужбина ги чакат по-добри доходи и няма да имат проблеми и по този начин мнозина се подлъгват да заминат от България. Най-уязвимите групи са не само млади жени, момичета, деца без родители, но и мъже и жени в активна възраст. Напоследък се забелязва тенденцията жертви на трафик да станат и българи с ментални и физически увреждания. Те са принуждавани да просят и тъй като не могат да бъдат осъдени заради заболяванията си, са удобна “плячка” за изкарване на пари.
Димитрова обясни още, че при трафик в чужбина първо се сигнализира местната полиция, а също българските посолства и консулства. Затова, тръгвайки за чужбина, човек трябва да се информира за телефоните на тези институции. Трябва също да си запази 100 евро, за да се върне обратно в България, ако е станал жертва на трафик. Големият проблем е, че много от жертвите на сексуална експлоатация не се признават за такива, а те могат да бъдат подкрепени и настанени в защитени жилища. У нас вече са изградени 18 кризисни центрове за деца, жертви на трафик и не са изключения случаите на повторно настаняване на пострадалите от трудова или сексуална експлоатация.
През последните години в пазара на жертвите на трафик се намесва Полша и само за 2013 г. по данни на Международната служба по миграция в България се репатрирани 18 души. Останалите страни са Германия, Австрия, Белгия, Франция, Холандия, дори от Замбия.
На конференцията в Арбанаси специалистите обсъждаха още каква е отговорността на държавните служби за превенция на насилието над деца. Съвместният проект се изпълнява от сдруженията “Асоциация НАЯ” в Търговище и “Център Мария” в Горна Оряховица.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново