Велико Търново и Крайова откриват общи пазари за фермери и занаятчии

Публикувано на нд, 3 сеп. 2017
360 четения

Над 9500 български и румънски търговци, занаятчии и земеделци ще продават своите продукти  в целия свят

По проект за 656 426 евро на Програмата за трансгранично сътрудничество “Intrreg V-A – Румъния – България 2014 – 2020“, Велико Търново и Крайова откриват съвместни пазари за фермери и занаятчии, които се очаква да бъдат открити през лятото на следващата година.  Водеща организация е Община Велико Търново, а партньори са Асоциация „Диманш“, Румъния, Двустранна българо-румънска търговска камара, България, и Национален неатър „Марин Сопеску“- Крайова. Двете страни създават иновативна мрежа FairDeal за контакти , сделки и търговия на уникални фермерски и занаятчийски продукти в трансграничния район от двете страни на река Дунав. Концепцията бе представена по време на пресконференция в Община Велико Търново, а проекта презентираха Мариела Цонева, шеф на дирекцията за проекти и програми, и Павел Христов, ръководител на проекта от българска страна, а също Александру Бореану, директор на Националния театър в Крайова, и Дору Драгомир, председател на Българо-румънската камара.

18 месеца е продължителността на проекта, считано от юни 2017 г., като делът на Велико Търново за дейности е 360 659 евро, обясни Цонева. Сред тях са изграждането на иновативна платформа за онлайн търговия на местни фермерски и занаятчийски продукти, като чрез семинари производителите на двете страни ще бъдат запознати с възможностите на онлайн мрежата. Има възможност в платформата да се включат и безработни и уязвими групи, които да се върнат на работа, обясни Павел Христов. И допълни, че към целевите групи се включват НПО, образователни институции, селскостопански и занаятчийски организации. Предвидени са над  9540 участници в съвместните инициативи на двете страни. Уникалното е, че FairDeal ще бъде достъпна до всяка точка на света, така ще се скъси пътят между производители и  потребители. Голямо предимство е възможността за интеграция с доказани търговски портали, като Amason, eBay и др.

А що се отнася до това, че на село дребните производители нямат компютри, за да предложат продукцията си онлайн, то Христов обясни, че промотъри на платформата ще обикалят районите и ще обучават хората, за да могат да осъществяват маркетинг и сделки.

Предвиждаме до декември 2017 г. да имаме точен анализ за потребността на пазара , а след това да обявим конкурс за платформата, поясни Цонева. Очаква се тя да стартира през март-април 2018 г., а Община Велико Търново ще продължи да поддържа проекта и след неговия срок на изтичане.  Дотогава всичко е безплатно, но след това вероятно ще помислим за някакви такси, каза Цонева.

От своя страна Александру Буреано сподели, че очаква с нетърпение българските си партньори на панаир в Крайова. Проектът ще даде възможност за опознаване на културата на двете държави.

Дору Драгомир допълни, че Българо-румънската камара организира най-големия панаир в Италия за затаятчийски и фермерски продукти и проектът дава възможност за България и Румъния да продават  на Апенините.

Вася ТЕРЗИЕВА

сн. архив

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново