За честването на годишнината от рождението на Апостола на Свободата бяха организирани редица мероприятия в Лясковско. Честванията включваха изложби, посветени на Левски, рецитация, четения, оформяне на табла и кътове за годишнината в местните читалища, прожекция на филм, ритуално поднасяне на венци и откриване на паметна плоча.
Най-мащабно бе честването на кръглата годишнина от рождението на Апостола в село Козаревец, където родолюбиви жители откриха плоча на Васил Левски, каквато досега не е имало в селото. За годишнината инициативен комитет от пенсионери при клуба в Козаревец „Здравец”, решиха да направят паметен знак на Апостола. Това стана с помощта на Община Лясковец, кметството, местното читалище, отзивчиви спонсори от местни фирми и частни лица. Възрастните хора успяха да наберат нужните средства за паметна плоча, която бе поставена на фасадата на сградата пред пенсионерския им клуб.
Официално и тържествено откриване бе направено вечерта на 18 юли точно на датата, когато е роден Апостола. Тържественият ритуал започна с почетен караул, а официални лица, които дойдоха за откриването бяха местния депутат Клавдия Ганчева, общинския кмет д-р Гецова, инж. Банко Банков и други, също дарили средства за изграждането на мемориала. Инициаторът на родолюбивото дело Дочка Габровска произнесе реч и благодари на всички, откликнали с дарителство за изработката и поставянето на паметния знак – близо 80 родолюбци от пенсионерската организация, както и 24-ма жители на селото, Община Лясковец, Конярското дружество, читалището, покойния кмет на селото Парашкев Парашкевов, Димитър Димитров, Бойка Стефанова, Иван Иванов, семейство Ваня и Камен Пеневи, Кооперация „Доверие”, фирмите „ГЕОМАР”, „Масив Дизайн”, „Илпалет”, Евро блок, „Автомонитор”, „Аркус Агро”, „Кентавър Ресурси”, „Сладкарска Къща-Аниел” и други.
Слово за личността и саможертвата на Апостола на Свободата произнесоха и кметът на селото Красимира Колева и д-р Ивелина Гецова – кмет на Община Лясковец. Плочата откриха с прерязване на лентата селският управник Красимира Колева и председателят на инициативния комитет Дочка Габровска, след което звуча химнът на Република България, изпълнен от духовия оркестър на Община Велико Търново. В събитието се включи и горнооряховското военно формирование 22790 при Ядрена химическа биологическа защита и екология. Освещаването на плочата направи роденият в Козаревец владика на нашия регион – Негово високопреосвещенство митрополит Григорий, в съслужие с отец Зоран Мамучевски и местния свещеник йеромонах Димитрий.
Организатори, гости, спомоществователи и жители на Козаревец окичиха плочата с първите цветя. Всички присъстващи отдадоха почит на най-големия българин за всички времена, като помълчаха в знак на дълбока признателност. Много жители на селото се стекоха да видят откриването на паметния знак и по лицето на всеки българин, дошъл на това място, се четеше удовлетворение. Всички козаревчани си тръгнаха доволни от факта, че вече имат свято място за поклонение и патриотично възпитание на идните поколения. В тази връзка в речта си към присъстващите и жителите на Козаревец, инициаторът и председател на пенсионерския клуб Дочка Габровска с гордост заяви: „Този акт на признателност ще остане в летописните страници на пенсионерския клуб за поколенията след нас. Ние сме длъжни да им оставим един завет чрез тази мемориална плоча: „Знайте и помнете, почитайте и пазете, всичко що е изградено от хората и за хората, всичко което е повод за гордост да се наречем българи”.
Тържествено честване направиха преди това и жителите на град Лясковец. То започна с отдаване почит на Дякона от лясковчани, които се събраха пред паметната му плоча, за да поднесат венци и цветя. На барелефа на Левски в Лясковец възпоменателни думи произнесе председателят на лясковския комитет „Васил Левски” Димитър Байчев. Стихотворението „Левски” на Димитър Гундов декламира петгодишната Ивона Василева Русева от ДГ „Славейче”. Венци и цветя положиха общинското ръководство, представители на партии, учреждения, организации и деца.
Веднага след това в музея на градинарството присъстващите лясковчани и гости гледаха прожекция на филм за гроба и костите на Левски. Пак там бе представена и новата книга на писателя Николай Иванов от Велико Търново „Разкрити документи за гроба и костите на Левски и Бенковски”. Авторът е историк, завършил е ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” и е изследовател не само на Левски и Бенковски, но и на Стамболов, Буров, Георги Измирлиев, Обретенов и други. Романът му „Апостолски времена” от 1987 г. е удостоен с трета награда в конкурса за литературни произведения, посветен на 150 години от рождението на Левски. За 180-ата годишнина от рождението на Дякона, писателят събира в книга най-новите си проучвания за костите на двамата наши революционери. В книгата си изследователят посочва уникални документи, хвърлящи светлина къде са открити гробът на Левски и черепът на Бенковски. Дoкyмeнтитe, кoитo тoй пyбликyвa зa пъpви път, e ycпял дa намери в apхивитe нa Нaциoнaлния вoeннoиcтopичecки мyзeй. Te paзкpивaт митapcтвaтa нa тлeннитe ocтaнки нa двaмaтa нaциoнaлни гepoи мeждy инcтитyциитe, къдeтo ca пpeдaдeни зa изcлeдвaнe. Дoкyмeнт пo дoкyмeнт ce cъбиpa мoзaйкaтa нa нeocпopимaтa иcтинa, oбяcни пиcaтeлят.
Пъpвитe и нaй-cepиoзни пpoyчвaния зa гpoбa нa Вacил Лeвcки ca от пepиoдa 1936-1939 година пo пoвoд чecтвaниятa зa 100 години oт poждeниeтo мy. Слeдвaщaтa гoлямa aкция зa тъpceнeтo гpoбa нa Лeвcки e oт 80-тe гoдини на миналия век, пpeдизвикaнa oт пиcaтeля Никoлaй Хaйтoв и дoвeлa дo пocтaвянeтo нa пaмeтнa плoчa нa cтeнaтa нa цъpквaтa „Св. Пeткa Сaмapджийcкa”. Мяcтoтo и дo днec нe ce пpизнaвa oт бългapcкитe apхeoлoзи зa гpoб нa Дякoнa.
По време на представянето на книгата в музея на градинарството бе показана и изложба събрани документи и снимков материал за гроба на Апостола, също дело на Николай Иванов.