Свършиха местата в гробищата по селата!

Публикувано на ср, 5 юли 2017
1619 четения

Кметовете са се видели в чудо как да решат проблема

За липсата на места в гробищните паркове и невъзможността те да бъдат разширени, алармират кметовете на насели места в община Велико Търново. Управниците по селата са тези, които се грижат за това да има място за последния дом на всеки човек. Кметове разказаха пред “Янтра ДНЕС”, че дори са се натъквали на разлепени в населените места обяви за преотдаване на гробни места. Това е незаконно, защото земята е публична общинска собственост.
В Присово разположението на гробищата е такова, че нови гробни места не са правени през последните 10-15 години, разказа кметицата на селото Малина Попова. Хората са принудени да се разбират помежду си и да използват гробовете на рода си. Засега няма нахлуване и използване на чужди места, но не се знае до кога ще е така. По селата не се плащат такси за гробно място, както е във Велико Търново, но не това е проблемът, а липсата на терени за разширение, уточнява Попова.
Кметът на Леденик Антон Кръстев посочи, че в гробищния парк на селото има само едно свободно място. В същото време има 10-15 стари гроба, които никой не е потърсил през последните 50-60 години. Изчакваме решение в тази посока на общинската администрация, за да знаем какво да правим с тях. Ако не се предприемат сега сериозни действия, след година и половина проблемът ще е много по-голям, допълва Кръстев.
В Леденик също няма възможност гробищният парк да бъде разширен, защото от едната страна има дълбоко дере, от другата са турските гробища, (мюсюлмански и християнски гробове не могат да бъдат на едно място), от третата страна е общински имот, който е с голяма денивелация.
Кметовете са категорични, че нямат проблеми със самата поддръжка на терените. Успяват да се справят добре със собствени сили и с помощта на работници, и техника от общинското предприятие “Зелени системи”.
Във Велико Търново проблем няма. Гробищният парк в старата столица се стопанисва и управлява от общинското дружество “Обредни дейности”. Неговият управител Методи Петров обясни, че има налични около десет декара. От тях всяка година се подготвя терен за около 1,5 г. напред.
Нужно е да се направи пълна картина на ситуацията в момента. Важно е да има подробна информация, защото става така, че няма гробни места, но и никой не предприема нищо, категоричен е Петров.
Той пояснява, че процесът по разширение на гробищните паркове е много дълъг – минават се процедури по отчуждаване на земята, както и по смяната на предназначението й. За една такава процедурата отиват около две години. Не са малко и случаите, при които собствениците на имоти, които са до гробищните паркове, съзнателно качват цена на земята си, за да бъде закупена от администрацията на по-висока цена.
Едно време, когато земята е била държавна, са се отчуждавали съседни парцели и гробищата са се разширявали, но това вече струва доста повече пари.
Управителят на общинското дружество “Обредни дейности” обяснява, че проблемът с липсата на места за гробове може да бъде разрешен и законово. Сега у нас санитарният минимум, след който едно гробно място може да бъде използвано отново, е 8 години. Съществуват микроорганизми – биоензими, които се използват в страни като Италия и Испания. Те ускоряват периода на трупоразлагане няколко пъти. Поставят се в пакет в самия ковчег. Така гробът може да се използва за следващо погребение още след две години. Всички гробищни паркове у нас работят по наредба на Министерството на здравеопазването, тя трябва да бъде променена, за да може да се използват тези биоензими. Това значително ще намали проблема, убеден е Петров.
Весела КЪНЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново