Стотици родолюбци облякоха народни носии и пресъздадоха Освобождението на Търново

Публикувано на нд, 9 юли 2017
611 четения

Тържествата за 140-годишнината започнаха още вечерта на 7 юли. Жители и гости на Велико Търново заедно с кмета Даниел Панов и официалните лица поднесоха венци на признателност.

След 140 години старата столица отново посрещна генерал Гурко

Стотици родолюбци, облечени в народни носии, излязоха по улиците на Велико Търново в събота, за да отпразнуват Освобождението на града от османско иго. С атрактивни възстановки старата столица се пренесе в последната четвърт на XIX век. Доброволци от национален клуб “Традиция” заедно с десетки търновци и гости на града пресъздадоха паметните събития от 7 юли 1877 г. Историческите реконструкции бяха кулминация на празничната програма по случай 140-годишнината от Освобождението на старопрестолния град.
Голямо шествие по старинната улица “Гурко” припомни за посрещането на руските войски и българските опълченци. Както в миналото, търновци радостно приветстваха освободителите, пременени с най-хубавите си носии и ризи с шевици. Облечен с мъжка носия, кметът на Велико Търново Даниел Панов поведе празничното хоро редом с председателя на най-голямата парламентарна група и народен представител от Великотърновския регион Цветан Цветанов. С одежди в духа на освобожденска България бяха още областният управител проф. Любомира Попова, както и нейният заместник Ивета Кабакчиева, местни депутати, председателят на Общинския съвет Венцислав Спирдонов, зам.-кметът Ганчо Карабаджаков, шефът на Регионалния исторически музей д-р Иван Църов и др.
Шуменецът Христо Драгозов, качен върху бял кон, влезе в образа на генерал-фелдмаршал Гурко и гордо поведе пъстрото множество по търновската улица, която носи името на славния руски пълководец. До него на овациите на ликуващите българи се радваха казашки офицери, също на коне, български опълченци и хайдути, войници, медицински сестри и др. Мнозина бяха желаещите да се снимат за спомен с героите от миналото.
Пред музей “Възраждане и Учредително събрание” оживя превземането на Конака и последната престрелка пред някогашния турски затвор. Българските опълченци отново изнесоха бойното знаме от времето на Априлското въстание. Турският гарнизон призна своята капитулация пред българите и войските на генерал Гурко. Около стария Конак отекнаха възгласите “Свобода”, “Да живей”, “Ура”. В сражението участваха 70 реенактори, облечени в автентични униформи и въоръжени с пушки, пищови, саби и ками от края на XIX век.
“Много съм горд и изключително развълнуван да бъда в образа на ген. Гурко, водил отряда, който носи свободата”, сподели Христо Драгозов. На него за втори път се пада привилегията да пресъздаде в жива картина образа на руския генерал. Той призна, че за да се подготви за тази роля, дълго време не е бръснал брадата си с идеята да придобие възможно най-автентичен вид. Г-н Драгозов беше облечен в една от двете си генералски униформи, които притежава и които са изработени като точни копия на руските от преди повече от век. “Имам зимна и лятна. И двете са напълно точни копия, възстановени са по снимки и документи. Има ги по тях знаците на Александър II, автентични са и всички оръжия по мен”, разказва бившият офицер.
През целия съботен ден музей “Възраждане и Учредително събрание”, Сарафкината къща и Музеят-затвор работиха със свободен вход за посетителите. Всеки имаше възможност да разгледа уникалната изложба “Сабите на войводите”, в която са събрани 44 хладни оръжия, притежавани от 38 войводи и хайдути. Сред тях са сабя, кама и щик на Апостола на свободата Васил Левски, оръжия на революционерите Христо Ботев, Георги Раковски, Филип Тотю, Панайот Хитов, Стефан Караджа, Хаджи Димитър, ятаганът на отец Матей Преображенски.
Тържествата за 140-годишнината от Освобождението започнаха още вечерта на 7 юли с музикални изпълнения на открит подиум на общинския Биг Бенд. Стотици жители и гости на Велико Търново заедно с кмета Даниел Панов и официалните лица се събраха в парк “Марно поле”. Те поднесоха венци и цветя на признателност към героите пред монумента на генерал Йосиф Гурко, предвождал войските и българските опълченци, както и пред паметника “Майка България”. Последва едночасов концерт на талантливите артисти от професионален фолклорен ансамбъл “Искра”.
На площад “Цар Асен I” пред крепостта Царевец кметът на старата българска столица Даниел Панов произнесе празнично слово. В обръщението си към хилядите жители и гости Панов припомни дългия път на търновци към Свободата, започнал още след злокобната 1393 г., когато Търновград пада под османска власт.
“Тук, в Търново, са първите опити тиранията да бъде отхвърлена, а българите отново да имат своя свободна и независима държава, своя независима православна църква! Въстание след въстание, бунт след бунт, завера след завера търновци водят велика борба за запазване на българщината, на българското, на православното християнство. На 7 юли 1877 г. общобългарската, общотърновска мечта се сбъдва. Столицата на Второто българско царство отново е свободна. Търново дава силен тласък, силно вдъхновение и воля на българския народ. Скоро България отхвърля чуждата власт. Поклон пред паметта на всички герои, жертвали се за свободата, борили се за националното обединение, за независимостта на европейска България. Свободата не ни е дадена даром, нито е случайност. Нека бъдем горди българи и да следваме заветите на нашите предци”, каза в словото си Даниел Панов.
Празнични думи произнесе и председателят на Народното събрание Димитър Главчев, който също уважи тържествата. “За нас, българите, Велико Търново е символ на българската държавност през вековете. Велико Търново е част от националното самочувствие, от любовта и уважението към миналото на народа. Трябва да гледаме с оптимизъм на бъдещето, защото събраните млади хора носят в сърцата си искрата на родолюбието”, каза Димитър Главчев. Той припомни, че на днешния ден преди 140 години предният отряд на Дунавската руска армия, под командването на ген. Гурко, влиза в старопрестолния град Търново и това има стратегическо значение за военните действия, но по-важно от военната тактика е символното значение на този акт.
“На 8 юли в града на Асеневци триумфално влиза българското опълчение, което по-късно става основа за създаването на армията на нова България”, допълни г-н Главчев. На площада пред Царевец той прие строя от ротите на Националния военен университет “Васил Левски” и на дружество “Традиция”. Празничната вечер завърши с тържествена заря проверка и прожекция на аудио-визуалния спектакъл “Царевград Търнов – звук и светлина”.
Празничната програма за 140-годишнината беше организирана от Община Велико Търново, Регионалния исторически музей и СНЦ “Търновци”, с подкрепата на Националния военен университет “Васил Левски”.
Златина ДИМИТРОВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново