С повече дневна светлина и енергоспестяващи крушки можем да намалим сметката си за ток

Публикувано на нд, 13 Ное. 2016
249 четения

С преминаването към зимното часово време и скъсяването на деня все по-често и по-рано се налага да включваме осветлението, което се отразява в месечните ни сметки за ток. Има прости правила, с които можем да си осигурим повече светлина с по-малко разходи за електроенергия.

С помощта на съвременните технологии и ефективни начини на потребление всяко домакинство може да постигне по-добра осветеност на дома, но и да не увеличава светката си за ток, съветват от “Енерго-Про”.   Осигурете максимален достъп до дневна слънчева светлина в стаите като поддържате прозорците чисти, а щорите и завесите – дръпнати е най-лесният за осъществяване трик. От гледна точка на интериора светлите цветове на стените и таваните у дома също могат да ни помогнат да намалим разхода за електричество, защото светлите цветове имат по-висока степен на отражение на светлината.

Винаги изключвайте осветлението, когато напускате стаята за повече от 10 минути, а за светлото в преходните помещения и антрето изберете осветление с вградени детектори, които го включват при движение.

Съобразяването на обема на помещението с мощността на осветителните тела също не е за пренебрегване. Регулирайте степента на осветеност в стаите според нуждите си – използвайте слабо разсеяно осветление докато гледате телевизия, а на бюрото поставете настолна лампа с насочване върху работното пространство.

Енергоспестяващите крушки също имат ефект. С тях постигате същата и по-добра осветеност на помещенията със значително по-малък разход на електроенергия. Така например една енергоспестяваща лампа с мощност 20 W доставя същото количество светлина като лампа с нажежаема жичка с мощност 100 W. Крушките с нажежаема жичка са най-масовите и пое-евтини, но една такава преобразува над 90 на сто от консумираната електроенергия в топлина и само останалото – в светлина. Проста калкулация показва, че ако една 100-ватова крушка е включена по 8 часа в денонощието, тя ще изразходва 24 киловатчаса на месец.

Луминесцентните лампи осигуряват същото количество светлина като обикновените, но използват една четвърт от енергията. Една 13-ватова CFL лампа свети със силата на 60-ватова обикновена и издържа около 10 хиляди часа, което е поне 10 пъти повече от крушката с нажежаема жичка.

По-ново поколение са светодиодните крушки (LED), които не съдържат вредни метали като живак. Те са два пъти по-икономични от луминесцентните и до 5 пъти по-дълготрайни. При закупуването на енергоспестяващи и LED крушки е важно да се вземе предвид обозначението за лумени върху опаковката: 450 лумена отговарят на 40 вата при конвенционалната крушка, 800 лумена са 60 вата, 1100 са равни на 75, а 1600 лумена са 100 вата, поясняват от “Енерго-Про”.

С разумно и практично потребление и с минимална промяна на навиците можем да оптимизираме разходите си за електроенергия и едновременно с това да запазим нужното ни осветлението в дома.

Здравка МАСЛЯНКОВА

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново