С до 250 лева вдигат заплатите на лекарите

Публикувано на ср, 26 юни 2019
769 четения

Между 150 и 250 лв. ще бъде увеличението на заплатите на медицинския персонал в лечебните заведения. Това заяви в старата столица министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, който се срещна с директорите на болници от областите В. Търново, Габрово, Плевен, Ловеч и Русе. По време на срещата беше представена новата Методика за формирането на разходите за персонал и формирането на работните заплати. Министър Ананиев опроверга опасенията на общинските болници, че насоките в нея са неприложими за тях.
“Тази методика важи и за общинските болници, които разполагат с много по-голям ресурс, отколкото областните, тъй като получават по-сериозно финансиране по Наредба 3 на МЗ за дейностите извън задължителното здравно осигуряване, в това число за отдалечени, планински и трудно достъпни райони”, каза още Кирил Ананиев. Здравният министър уточни, че методиката за формиране на разходите и работните заплати не е задължителна, а дава единствено принципни насоки. След разговорите с представители на девет областни болници, които се проведаха във Варна преди пристигането му във В. Търново, е станало ясно, че има различни механизми на приложение на методиката. “Някои предпочитат полученото увеличение да се използва за повишаване на основните работни заплати, с което съответно те се приближават до заложеното в КТД. В други лечебни заведения ръководствата и самият медицински персонал предпочитат увеличение на основните работни заплати с по-бавни темпове, а по-голямата част от получените средства да се дадат под формата на допълнително материално стимулиране за постигнати резултати”, каза още министър Ананиев. Според него всяко едно ръководство заедно с персонала и синдикатите ще вземат решение по какъв начин да приложат методиката, а заложеният от МЗ ресурс, дава възможност за ръст на заплатите между 150 и 250 лв., което определи като едно много добро увеличение.
Трите основни момента във въпросната методика предвиждат разходите за персонал да бъдат не по-малко от 50 % от общите приходи, които получава конкретното лечебно заведение. Второ – допълнителните плащания за постигнати резултати не могат да надхвърлят 50 % от общите разходи за персонал, с изключение на допълнително разпределение на приходите, които идват от клинични проучвания и от приходите от извършени услуги, утвърдени по ценоразпис на лечебното заведение. Трето – максималният индивидуален размер на допълнителното материално стимулиране за немедицинския персонал не може да надхвърля 80 % от основната заплата, а за медицинския персонал не може да надхвърля три пъти размера на основната работна заплата.
Важен акцент в методиката е и съотношението при определянето на работните заплати между санитар, професионалист по здравни грижи и лекар. Предложението на МЗ е то да бъде 1 към 1,7 към 2,2. При други равни условия това съотношение ще осигури постигането на нивата, заложени в Колективния трудов договор.
Весела БАЙЧЕВА
сн. Бранимир БОНЕВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново