За първи път в България използваме стволови клетки за възстановяване на костни дефекти

Публикувано на пн, 8 окт. 2018
1759 четения

За първи път в България ще използваме стволови клетки за възстановяване на костни дефекти. Операциите ще започнат до две седмици и вече има записани пациенти, на които ще приложим този иновативен метод. Ако той е успешен, ще продължим напред. Това съобщи в старата столица великотърновецът проф. Пламен Кинов, национален консултант по ортопедия и травматология и началник на Клиниката по ортопедия и травматология при УМБАЛ “Царица Йоанна – ИСУЛ”, София.
Според него така ще се даде възможност на организма сам да възстанови увреждането при остеонекроза, костни дефекти и начална фаза на артроза. Наистина е лесно пациентът да бъде протезиран, но все пак протезата е чуждо тяло и може да доведе до усложнения. Има и случаи, когато имплантите трябва да се подменят поради износване след 10-15 г., а при новия метод за присаждане на стволови клетки това няма да бъде необходимо. Те ще се вземат от тазовата кост, за да се поставят в зоната на дефекта. По време на операциите ще поканим и френски колеги, които имат много добри постижения в тази област. Що се отнася до възрастта на пациентите, при които ще бъдат използвани стволовите клетки, то те са до 60 г. След това регенеративният потенциал на организма намалява и стволовата терапия не би била ефективна. Разбира се, има изключение, защото се срещат по-възрастни хора със завидна биология. За мен най-важна е превантивната медицина и да не се стига до присаждане на стволови клетки. Затова винаги съветвам моите пациенти как да избегнат артрозата, като променят начина си на живот, коментира националният консултант. Според него те трябва да бъдат активни,

да избягват храните с
консерванти, да правят
гимнастика

и физиотерапия.
От друга страна, голямото натоварване на ставите води до дегенерация. Пациентите са предимно възрастни хора и са с големи изисквания, защото искат да водят нормален живот и ние се стараем да им помогнем, заяви проф. Кинов. Той допълни, че с възрастта ставите се износват и ефективното лечение в напредналата степен на артрозата е ендопротезирането. Тази операция е изключително успешна и дава възможност за пълноценен живот. А първата българска протеза е поставена от български лекар още през 1970 г., и то в клиниката на проф. Кинов. За времето си този метод е бил изключителен напредък за родната медицина. Сега тази протеза не се използва. Но днес най-често се сменят тазобедрената и колянната става. Ендопротези се поставят още на лакът, раменна става, глезен или ставите на ръцете, но значително по-рядко. Това се налага най-вече след катастрофи или счупване.
Проф. Кинов отчете също, че днес хората живеят по-дълго, около 80 г., а при възрастните фрактурите са по-чести. Една от причините е остеопорозата. При баналното падане, а понякога и без падане, а само ходейки, някои пациенти получават счупвания. Той допълни, че във В. Търново се отчита значителен травматизъм. Това са показали и прегледите на д-р Кинов, които той извършва един път месечно в градската поликлиника, сега “Диагностично-консултативен център 1”. Следващите ще бъдат на 10 ноември 2018 г.
Проф. Кинов обърна внимание и на едно междинно състояние между нормалната костна плътност и остеопорозата. Това е остеопенията – намалената костна плътност и повишената склонност към счупване. Дължи се на нарушаване на костната синтеза. В резултат на това намалява здравината на костите, те стават по-крехки и могат да се счупят дори при лека травма. Когато човек има и други заболявания и настъпи фрактура, състоянието на пациента се влошава и възстановяването е трудно и невинаги пълно. Откриването на остеопенията става с изследването костна денситометрия. Тя трябва да се прави веднъж на 2 г. при застрашени от остеопороза пациенти, както и при жените след менопауза. Мъжете също не са пощадени от остеопороза.
В България над 50 % от жените над 50-годишна възраст или около 1 млн. жени и 160 хил. мъже са изложени на риск от остеопоротична фрактура. Затова, ако е установена остеопения, трябва да се вземат мерки за укрепване на костната плътност. Използват се медикаменти, като лечението продължава над 2 г. и изисква периодично проследяване на костната плътност. Освен това се провежда адекватна двигателна активност и пълноценно хранене, което включва протеини и калций. Такива храни са млякото и млечните храни, рибата.
Според проф. Кинов напоследък

зачестява
скъсването на
ахилесовото
сухожилие,

което се случва както при спортисти и танцьори, така и при обездвижени пациенти. Значение има и популяризирането на различни програми за фитнес, които прилагат еднообразни натоварвания, а и спортуващите често преминават физиологичните възможности на издържливост, без преди това да имат необходимата подготовка. Това са т.нар. неделни спортисти. Те се натоварват интензивно през почивните дни и в резултат на това сухожилието реагира с възпаление, което лесно хронифицира. В тези условия скъсването е въпрос на време, ако не се вземат мерки. Лечението за възстановяване на ахилесовото сухожилие може да бъде консервативно и оперативно. Но изборът на най-подходящия метод продължава да бъде дебат.
За успеха на хирургичното лечение са важни както добрата оперативна техника, така и съдействието на пациента. Комбинацията от съвременни импланти и нови инструменти, заедно с компютърната хирургия дават много добри резултати за пациента. Проф. Кинов подчерта, че в неговата клиника използват миниинвазивни техники, които скъсяват сроковете за възстановяване. Оперативният разрез е много по-малък и максимално се запазват тъканите и мускулите около ставата. Ендопротезите са изработени от биологични материали, близки са до естествената кост и се понасят много добре от организма. Но подходът при лечението и операцията винаги е индивидуален, а не конфекция. След поставяне на ендопротезата, трябва да се направи рехабилитация, която е изключително важна част от лечението. Периодът на възстановяване е индивидуален. Някои пациенти се възстановяват и започват да ходят бързо, за други отнема месеци. От значение е и санаториалното лечение, а за ставните заболявания най-подходящи са комплексите в Павел баня и Поморие, а в област В. Търново – в Овча могила.
При нас идват инвалидизирани пациенти, които преди това са се лекували с билки и охлюви. Не го препоръчвам, категоричен е проф. Кинов. От това, което видях да се предлага в интернет като алтернативно лечение на ставните заболявания, направо се уплаших. За разлика от напредналите страни, където оперативното лечение се прилага в началото на дегенерацията на опорно-двигателния апарат, в България голяма част от хората предпочитат да се лекуват с лекарства и билки. После идват при нас със силно увредени стави. А и продължителната употреба на противоболкови и противовъзпалителни лекарства крие сериозни рискове за здравето, възникват кръвоизливи в гастроинтестиналния тракт, има и смъртни случаи, отбеляза професорът.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново