Огнеборци припомнят основните причини за възникването на пожари през лятото

Публикувано на нд, 6 авг. 2017
265 четения

В разгара на горещите летни месеци и продължителното засушаване пожарникарите отново припомнят кои са основните причини за възникване на пожари в селското стопанство, горските и полските територии, и кои са начините да се предпазим от огненото бедствие. Факт е, че почти всеки ден пожарни автомобили летят на сирени заради поредния разразил се пожар в стърнища и сухи треви край слогове и крайпътни ивици, дори гористи местности. Случвало се е само за ден служители от цялата област да се отзоват на 19 идентични сигнала, като причината за всеки от тях е една – небрежност при боравене с открит огън, тоест човешкият фактор.

“Обръщаме внимание, че всеки гражданин носи лична отговорност при използването на открит огън и спазване на правилата за пожарна безопасност през летния пожароопасен сезон”, се казва в съобщението на пожарната дирекция във Велико Търново. Там се посочва, че основни причини за възникване на горските пожари са небрежно, непредпазливо или умишлено действие на човека, или природни явления.

Най-често пожари лумват заради изхвърлена  неизгасена клечка кибрит или фас. Ако попаднат в  в узрелите жита, сухите растения или сламата, те лесно могат да ги запалят. Следващата причина се крие в небрежното боравене с огън от работници, пастири, излетници, туристи, неконтролирано запалване на битови отпадъци или обширни части суха тревна растителност в близост до горски масиви.

Има случаи, в които техническа неизправност на машина или превозно средство, работещо в гората може да причини огненото бедствие. Като основни причинители се посочват още детската игра с огън, самозапалване на вещества и материали, природни явления, късо съединение и аварии на електрически далекопроводи, които минават над и в близост до горите. Не на последно място остава умишленото действие от страна на човека.

“Не е допустимо изхвърлянето на неизгасени кибритени клечки и фасове в горима и леснозапалима среда! Всички моторни превозни средства, които навлизат в горите, трябва да са технически изправни, с изпускателна уредба, недопускаща отделянето или изхвърлянето на искри, посочват огнеборците. Също така не трябва да се пали огън в гората, освен на специално обезопасените и обозначени за това места.

Не бива да се изхвърлят стъклени бутилки – дефекти по тях могат да имат ефекта на лупа, което да доведе до запалване на сухи треви и растителни остатъци. Недопустимо е и паленето на огън при наличие на силен вятър – той е в състояние да разнесе искри и горящи частици на големи разстояния, което пресича  възможността за навременна и адекватна реакция.

Разчистването на сухи клони и отпадъци в горски участъци трябва да става чрез извозването им на определените за това места. Забранено е унищожаването им на място чрез изгаряне.

Абсолютно е забранено и паленето на стърнищата. Собствениците на гори трябва да знаят, че са задължени да спазват и изпълняват всички лесоустройствени мероприятия, които са предвидени в нормативната уредба по отношение стопанисването на горите.

На сайта на пожарната дирекция е посочено и как да реагираме ако попаднем в горски пожар.

Мария НЕДЕВА

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново