Над 4500 вярващи посрещнаха Възкресение Христово на Царевец

Публикувано на пн, 17 апр. 2017
344 четения

Над 4500 вярващи от цялата страната и много чужденци се качиха на крепостта „Царевец” във Велико Търново, за да посрещнат Възкресение Христово в подножието на Патриаршеския храм. На най-сакралното място за българите пасхалното богослужение извърши Великотърновският митрополит Григорий. Владиката раздаде

Благословения огън и точно в полунощ поздрави всички присъстващи с “Христос Воскресе” на пет езика. Той отправи своя пасхален поздрав на български, латински, гръцки, английски, френски език. В този момент забиха всички камбани на историческия хълм.

В чест на Христовото Възкресение 150 доброволци осветиха с факли Царевец. Те заедно с хилядите свещи в ръцете на богомолците, създадоха неповторима празнична атмосфера на крепостта. “Огнената река” в продължение на около два часа се движеше от върха на крепостта към площада “Цар Асен Първи” и катедралния храм “Рождество на Пресвета Богородица”. Литийното шествие към представителната търновска църква поведоха митрополит Григорий и кметът Даниел Панов, който дойде на празничното богослужение заедно със семейството си. В катедралата дядо владика отслужи света  литургия. Служби имаше във всички храмове в старата столица, но в никой от тях не успяха да се съберат толкова хора, колкото на Царевец.

По време на пасхалната служба на крепостта кметът поздрави жителите и гостите на Велико Търново. Даниел Панов припомни, че на върха на Царевец близо 160 години гордо се е издигала Търновската патриаршия. „Благодаря на всички вас, че тук, на това свято и духовно място заедно посрещнахме благодатния огън и най-светлия християнски празник. Нека Христовото Възкресение дари вас и вашите близки със здраве и обич, нека ни направи по-добри българи, нека ни вдъхне доброта и вяра в по-добрата и единна България”, обърна се към хилядите хора Даниел Панов.

Празничната служба в нощта на 15 срещу 16 април на историческия хълм беше седмата от 1393 г. насам. Средновековната традиция беше възстановена през 2011 г. след 618-годишно прекъсване по инициатива на Общината, Великотърновската митрополия и Общинската агенция по туризъм „Царевград Търнов”. Историците твърдят, че последното великденско богослужение на Царевец е извършено през далечната 1393 г. от св. Патриарх Евтимий, месеци преди падането на Търновград под османска власт. Царевец и районът около патриаршеската църква са най-сакралната територия на столично Търново. Там някога са били съхранявани мощите на четирима светци – Михаил Воин, пренесени в църквата лично от Калоян, и на патриарсите Йоаким I, Макарий и Йоаким III.

2700 осветени яйца и парчета козунак бяха осигурени от община Велико Търново и спонсори за жителите и гостите, които бяха избрали да посрещнат най-светлия християнски празник под открито небе. С помощта на доброволци великденските пакети бяха раздавани на площад „Цар Асен Първи”.

В неделя митрополит Григорий извърши богослужение за Второ Възкресение в храма „Възкресение Христово” на руските гробища. На службата дойдоха кметът Даниел Панов и около 650 търновци. По традиция, за 16-поредна година, там също бяха раздадени яйца и козунак на миряните. От тях получиха и социалните заведения и институции в старата столица и Балван.

Кметът също поздрави своите съграждани с най-светлия християнски празник. „Възкресението символизира победата на живота над смъртта, на светлината – над мрака, на добротата и мира – над злото, на истината – над лъжата, на правдата – над неправдата, на любовта – над омразата. Нека Христос възкръсне в сърцата ни! Нека бъдем с най-близките ни и обични хора. Нека не спираме да учим децата и младите да опазват нашите изконни български и православни ценности. Нека, по примера на нашите предци, четиридест дни се поздравяваме с думите Христос воскресе”, обърна се Даниел Панов към вярващите.

Първата копка на храма “Възкресение Христово” беше направена на Второ Възкресение през 1997 г., а проектът е дело на покойния арх. Теофил Теофилов. Църквата е двуетажна, триабсидна, купелна, с притвор. Простира се на около 280 кв. м. застроена и 630 кв. м. разгърната площ. Върху притвора има развити галерия и камбанария, а в дясното крило свещопродавница. На долния етаж има крипта, където ще бъдат положени тленните останки на загиналите в старата столица руски воини освободители. Там е оформен и втори храм, посветен на св. Георги Победоносец.

През 2005 г. по инициатива на покойния Драгни Драгнев беше регистрирано гражданското сдружение “Свети Георги Победоносец”. В името на новостроящия се храм се обединиха известни великотърновски интелектуалци и бизнесмени. Така само за няколко години със средства от дарители бяха събрани над 800 000 лв. и църквата беше завършена. Сега трябва да се направят довършителните работи отвътре – стенописи, иконостас и др.

Храмът носи ясният знак на сътрудничеството с Русия, затова смело може да бъде определен като българо-руски. През 2007 г. беше регистриран филиал на сдружението в Москва, което се е заело да събира средства за строежа. Първите двама руски посланици Александър Авдеев и Леонид Керестеджиянц, също са в дългия списък на дарителите. През 2007 г. побратименият на Велико Търново руски град Твер подари на Великотърновската митрополия три позлатени кръста за куполите на църквата “Възкресение Христово”. Те са с тегло между 95 и 40 кг, широчината им е между 100 и 50 см, а височината – между 180 и 100 см. Отлети са в Тажонския завод, който е с традиции в производството на църковна утвар.

Златина ДИМИТРОВА

Сн. Даниел ЙОРДАНОВ

 

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново