Лятно кино на открито във Велико Търново с най-добрите заглавия на София Филм Фест

Публикувано на пн, 11 юни 2018
2641 четения

Пет от най-добрите филми на 2017 г. ще бъдат представени във В. Търново  в рамките на София Филм Фест. За първи път екипът на фестивала и Общината в старата столица предлагат на киноманите лятно кино на открито. Прожекциите ще бъдат в Летния театър и са с начален час 21,00 – след залез слънце. Цената на билета за кино е 4 лева, а ако си вземете билети за повече от 2 филма – цената става 3 лева.

Фестът стартира на 11 юни и в 5 поредни дни във В. Търново ще се завъртят някои от най-важните, силни и трогателни филми на 2017 г. Сред лентите има носители на “Златна палма” и “Златна мечка”, както и на множество престижни международни награди.

На 11 юни ще бъде прожектирана най-новата творба с подписа на Шон Бейкър, режисьор-емблема на независимото кино в Америка. „ПРОЕКТЪТ „ФЛОРИДА” е истинско кинобижу и беше представен лично от автора си пред публиката в София през март. Филмът разказва за живота на 6-годишната Мууни и младата й майка Хейли – татуирана бунтарка, която отглежда дъщеря си ден за ден в евтиния хотел „The Magic Castle“, менажиран от Боби (великолепна роля на Уилям Дефо, за която актьорът беше номиниран за наградите Оскар, Златен глобус и БАФТА) в покрайнините на Орландо, недалеч от Дисниленд. Бедността и липсата на сигурност не пречупват Мууни и Хейли, които умеят да се забавляват там, където са и с това, което имат. Жизнерадостната Мууни и нейните приятели с лекота превръщат всеки свой ден в празник…

Във втората вечер ще бъде представен „ЗА ТЯЛОТО И ДУШАТА“ на унгарската режисьорка Илдико Енеди. Особената, красива любовна история получи престижната „Златна мечка“ на фестивала в Берлин през 2017 г., а нейната авторка представи лично филма си пред фестивалната публика в София през март, когато беше и председател на Международното жури на СФФ.

„БЕЗ МИЛОСТ” на световноизвестния режисьор Фатих Акин е следващото предложение за 13 юни. Премиерата на филма беше в официалния конкурс на Кан м.г.. Никак не е случайно, че Даян Крюгер, с роля в първия немскоезичен филм в кариерата си, беше удостоена с наградата за най-добра актриса – Фатих Акин е способен на чудеса с актьори от всякакъв калибър. В „Без милост” героинята на Крюгер е отчаяна и решена на всичко жена, която държи на възмездие за избитото си семейство и жестоко наказание за нео-нацистката групировка „National Socialist Underground”. Творбата бе удостоена и с престижната награда на Холивудската международна преса „Златен Глобус“ за чуждоезичен филм. Режисьорът споделя пред Variety, че за него „Без милост” е изключително личен филм. „По някакъв начин аз се оказвам в групата на „другите” в Германия, заради произхода си. Имам черна коса, родителите ми са от Турция – аз съм сред перфектните мишени за подобни ксенофобски атаки. Преди няколко години се появи списък в един уебсайт на име Nuremburg 2.0, там бяха изброили политици, артисти, хора на изкуството, и моето име фигурираше като мишена за нео-нацистите. Именно това ме провокира да напиша сценария и да снимам този филм – това е моят своеобразен ответен удар на безумието, на което сме свидетели…”

Няма да бъде пресилено, ако кажем, че „НЕЛЮБОВ“ (Русия-Франция-Белгия-Германия) на майстора-режисьор Андрей Звягинцев е един от най-важните филми за 2017 г. „Нелюбов” беше представен в конкурсната програма на Кан 2017 и в едно от хвалебствените ревюта по адрес на филма се открива следната характеристика: „тежък филм с гаргантюанско влияние и ефект, смел и ужасяващ коментар върху същността на цяла една нация”.

„Нелюбов” разказва за жестокия развод на Женя и Борис, белязан с коравосърдечни обиди, усещане за безизходица и взаимни обвинения. Всеки от тях има свой нов живот и са нетърпеливи да започнат на чисто, дори това да означава да изоставят своя 12-годишен син Альоша. След като става свидетел на един от скандалите на родителите си, Альоша изчезва… Главните роли във филма са поверени на Мариана Спивак и Алексей Розин – героите им са семейство, което преминава през сериозна криза. Раздялата им е ужасяваща най-малкото поради факта, че никой от двамата няма желание да вземе 12-годишния им син Альоша. След изчезването на момчето, филмът се трансформира от житейска, човешка драма в тотална критика на цялостната атмосфера и реалност в съвременна Русия. Отчайващата липса на любов е един от вечните проблеми на човешкото съществуване, ала руските творци съумяват особено умело да уловят важните елементи – и да ги пресъздадат в образи… Прожекцията на филма във Велико Търново е на 14 юни.

Невъзможно е да пропуснем да поставим акцент и върху носителя на „Златна палма“ за 2017 г. – „КВАДРАТЪТ“ (Швеция-Германия) на режисьора Рубен Йостлунд. „Квадратът“ е убежище на доверие и грижа. В него всички ние споделяме равни права и задължения”, казва режисьорът за арт инсталацията, която прави в шведски музей, вдъхновила и създаването на филма. Имитацията на ценности, естетика и висок социален статус рухват под напора на бъркотия от неочаквани и странни събития. Всичко тръгва с главата надолу за куратора Кристиан (Клаес Банг), когато му открадват смартфона, той завързва връзка с журналистката Ан (Елизабет Мос), в чийто апартамент живее шимпанзе, а рекламната агенция, наета да промотира актуалната изложба в музея създава скандал с промо видео в YouTube… Филмът може да бъде видян във В. Търново на 15 юни.

„София Филм Фест във Велико Търново” е част от мащабния кинопроект, който екипът на Арт Фест разработва и реализира от 2009 г.

loading...
Пътни строежи - Велико Търново