Личните лекари искат по-строги санкции за пациенти, които отказват ваксини

Публикувано на вт, 15 Ное. 2016
358 четения

Личните лекари искат по-строги санкции за пациенти, които отказват ваксини от задължителния имунизационен календар, съобщи д-р Христо Димитров, председател на Областното сдружение на общопрактикуващите лекари. Около това становище са се обединили всички джипита от страната, след проведената национална конференция по ваксинопрофилактика. Става въпрос за хора, които нямат противопоказания, уточни д-р Димитров. Според него е необходимо въвеждане като задължително условие при постъпване в учебно заведение децата, учениците и студентите да представят имунизационни паспорти с извършени всички задължителни към момента ваксини. Тази практика е съществувала в миналото.

Обикновено родителите са тези, които отказват задължителни ваксини за децата си. Сега при първи отказ глобата е 50 лв., а при втори – 100 лв. Санкциите се налагат от РЗИ по списък от личните лекари, които поставят ваксините. Глобени родители има всяка година, а антиваксиналното движение се засилва. Според д-р Димитров тези глоби не са достатъчни, трябва да се води по-широка информационна кампания за ползите от ваксините, които предпазват от смъртоносни заболявания. Тази тема е особено актуална днес, когато в страната ни има бежанци от държави с нарушен имунизационен календар.

Освен това предлагаме да се  разшири задължителната ваксинопрофилактика у нас, като бъдат включени и имунизации срещу менингит тип Б и варицела, която засега е неуправляема инфекция, настояват джипитата.

Що се отнася до препоръчителните ваксини, предлагаме те да бъдат реимбурсирани  пълно или частично от здравната каса, коментира д-р Димитров. Става въпрос за ротавирусни инфекции, сезонен грип хепатит А и др., които са ваксинопредотвратими заболявания. Освен това има и друг проблем, който изкривява статистическите  данни на ваксинопрофилактиката. Много деца са заминали за чужбина трайно и по обективни причини не могат да бъдат имунизирани. А това води до намален ваксинационен обхват. Според лекарите е необходимо да се регистрират  такива деца, за да се прави по-точна статистика. Поради тези проблеми и наши предложения искаме  да се сформира работна група  с представители на МЗ, НЗОК и Сдружението на ОПЛ, която да обсъди практически решения по поставените теми, каза още областният шеф на личните лекари от Великотърновско. С тези решения вече са запознати здравните институции, а също и парламентарната комисия по здравеопазване.

Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново