В слънчевия неделен ден на храмовия празник дойдоха десетки вярващи, жители и гости на селото. Празничното богослужение отслужи предстоятелят на храма отец Сергий и за девета поредна година бе осветен курбан, подсигурен от г-н Георги Арабаджиев.
След богослужението отец Сергий припомни историята за възстановяването на църквата „Св. Йоан Предтеча“ преди 183 години. Първият храм в селото, носещ името „Света Троица” е построен още по времето на Иван Асен II в чест на битката при Клокотница. Храмът е разрушен при падането на Второто българско царство през 1393 г. 200 г. след падането на Търновското царство – през 1598 г., е построена старата църква „Св. Йоан Предтеча”. Точната година не може да се посочи, но за нейното съществуване говори издаденият от турската власт ферман през 1834 г. за строителството на сегашната църква. В него се посочва, че селото има стара християнска църква, дадени са размерите на основите и е отбелязано, че тя също се нарича „Св. Йоан Предтеча”. Всички документи са изложени в музейния кът „По стъпките на предците” и са достъпни за всеки посетител в молитвения дом.
Гордост на селото са епископ Флавиян Попов, за който се знае че е бил игумен на Рилския манастир, архимандрит Неофит – игумен на Етрополски манастир, митрополит Иларион Пенчев Неврокопски и други.
През изминалата година от защитен проект пред Дирекция по Вероизповеданията град София бе извършен частичен ремонт, средствата от който са вложени за полагане на влагоустойчива настилка във вътрехрамовото пространство.
Православният храм, който носи името на Св. Йоан Предтеча е единствен, който носи името на Кръстителя в Търновска епархия. С него са свързани имената на родолюбиви дарители, майстори, свещеници, книжовници, просветители, добродетелни християни и пламенни патриоти.
Даниела Конакчиева,
гл. сп-ст кметство Церова кория