Красимир Вълчев, министър на образованието: “До 15 г. оставаме без учители, ако сега не вземем мерки”

Публикувано на чт, 31 авг. 2017
600 четения

Министър Вълчев откри ежегодната национална среща на началниците на РУО.

Недостигът на преподаватели за тази учебна година ще бъде преодолян, но проблемът остава и той ще се задълбочава в следващите между 5 и 15 години. Липсват учители по математика, природни науки, информатика и английски език. Затова Министерството на образованието и науката подготвя серия от мерки за увеличаване склонността на повече млади хора да се включат в педагогическа професия. Разработваме програма за поетапно преминаване от активна учителска работа към пенсионна възраст, която ще включва и мерки за ангажиране на учителите в ранна пенсионна възраст на позиции с по-ниско натоварване. Това заяви в Арбанаси министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
Просветният министър откри ежегодната национална среща на началниците на регионалните управления на образованието, която се провежда в началото на новата учебна година. Вълчев поясни, че на 14 септември в София ще има среща, на която ще бъдат обсъдени алтернативните пътеки за заемане на учителските места. Резервите са в няколко посоки. От една страна – учителите, които навлизат в пенсионна възраст. От друга страна, са младите хора, които искаме да привлечем. От трета страна са хората с различно образование, които, придобивайки педагогическа квалификация, могат да се включат в учителска длъжност, коментира просветният министър.
По време на форума бяха обсъдени всички теми, свързани с организацията и контрола на системата, квалификацията на учителите, новите учебници за II и VI клас. Проектът за приобщаващото образование, с който се облекчава административната тежест за училищните директори и създаването на основни училища до VII, както и разкриването на обединени училища, Вълчев определи като новости за учебната 2017/18 година. Над 11 100 експерти на институции ще връщат децата в клас. Екипите ще продължат да работят и след началото на учебната година. Самият механизъм ще бъде разширен с мерки за задържане на учениците в образователната система, посочи Вълчев. Те включват увеличаване на размера на помощите, отпускани от Министерството на труда и социалната политика, при редовно посещение на учебните занятия, както и помощи в натура. Учителите могат да казват на социалните работници от какво се нуждае детето, за да може то да посещава училище, посочи Вълчев.
Община Велико Търново е пример за добра, синхронизирана работа както с регионалното управление по образованието, така също с директорите на учебните заведения, с областната управа и с изпълнителната власт. Полагаме всички усилия за подобряване на материалната база, а учебните планове непрекъснато биват адаптирани съобразно нуждите на пазара на труда. Велико Търново е пример за реално работеща връзка между образованието и бизнеса. Вярвам, че срещата ви ще даде възможност да споделите различни казуси и да намерите адекватни решения, да обмените опит и практики помежду си, заяви при откриването на форума кметът на Велико Търново Даниел Панов.
Градоначалникът подчерта, че правителството на Бойко Борисов доказва, че образованието действително е изведено като национален приоритет. Той препоръча на експертите да обсъдят мерки за насърчаване на връзката образование – бизнес, въвеждане на електронни дневници и др.
Весела КЪНЧЕВА
сн. Бранимир БОНЕВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново