Фондация “Проджекта” показа как младежи от социални центрове във В. Търново могат да се предпазят от агресия и зависимости

Публикувано на вт, 26 сеп. 2017
575 четения

Фондация “Проджекта” показа как 40 младежи между 15 и 18 г. от Центрове за настаняване от семеен тип на Община Велико Търново могат да се предпазят от агресия, зависимости, противообществени прояви и рисково поведение. За това помогна екип от специалисти на Фондацията, който през лятото заедно с младежите, изпълни успешно проекта “Толерантни, талантливи, трудолюбиви”, финансиран с 38101,90 лв. от Министерството на младежта и спорта, в рамките на Националната програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10А от Закона за хазарта за 2017г., направление “Активизирай младите”.
Постигнатите резултати от проекта бяха представени на среща в старата столица, в която участваха Росица Димитрова, зам.-министър на МТСП, Зоя Стефанова, представител на Министерството на младежта и спорта за В. Търново и Габрово, Мариела Цонева и д-р Диляна Вачкова от Община В. Търново, и в присъствието на младежи от Центрове за настаняване от семеен тип и техните управители.
Росица Димитрова приветства участниците и подчерта, че всички политики, които МТСП реализира към младежите, лишени от стабилна семейна среда, са те да се чувстват равнопоставени, да имат равен шанс за образование, да казват своето мнение, да дават идеи, в които да се вслушват политици и управляващи. Надявам се, проектът “Толерантни, талантливи, трудолюбиви” на “Проджекта” да не приключи до тук, а да бъде надграден и разширен, заяви Димитрова. Тя пое ангажимент да съдейства за търсене на финансиране по програми, но очаква идеи и предложения за подкрепа и какво точно вълнува младежите в този не лек за тях период, а също и техните управителите от Центровете за настаняване от семеен тип.
Мариела Цонева допълни, че за последните 10 г. в сферата на социалните дейности и образованието на Община В.Търново са вложени над 9 млн. лв. По-важното за нас е, когато измерваме инвестициите не само в пари, а в качествата на младите хора, в които виждаме бъдещи специалисти и добри граждани, които да са полезни за себе си и за обществото, подчерта Цонева.
Дейностите и постигнатите резултати по проекта на Фондацията представи психологът Деница Петрова. Тя уточни, че независимо от изискването при обучението да бъдат включени младежи между 15 и 18 г., интерес са проявили и по-малки деца на 13 и 14 г. от центровете, които също са участвали активно в проекта. Тъй като младите хора са изключително податливи на негативни влияния от съвременното общество, особено към агресията във всичките ѝ форми, а също и към зависимостите, тези проблеми са акцентите в нашия проект, чрез който искаме да предпазим младежите от тези прояви на рисково поведение, обясни Петрова. Чрез фокус групи се дава възможност на младежите да споделят какво знаят за агресивността и зависимостите. След това се провеждат дискусии и групово взаимодействие, работа в малки групи, ролеви игри, работа с казуси, проактивни техники. После на база на доклад, изготвен след провеждане на фокус групите, специалистите разработват методология за подготовка, организиране и провеждане на конкретни инициативи при работа с целевите групи под формата на тренинги. Петрова посочи, че първият тренинг по проекта е проведен за агресията, нейните видове и причини за възникването ѝ. Младежите се запознават с ролята на агресора и жертвата на агресивното поведение, придобиват умение да разпознават емоциите си, които много често са причини за агресивното поведение. Следващите два тренинга също са по темата за агресията, като акцентът е именно в техниките за справяне при сблъсък с този проблем и къде може да бъде потърсена помощ.
Особен интерес за младежите са били тренингите за зависимостите, видовете им, механизмите, с които може да бъдат въвлечени, с действието на веществата и последиците от тяхната употреба.
На срещата за представяне на проекта на Фондация “Проджекта”, Росица Димитрова съобщи, че вече е стартирала схемата “Открий ме” за безвъзмездна финансова помощ по ОП “РЧР”, насочена към преодоляване на социалната стигма и отхвърляне на деца и младежи до 29 г. в неравностойно положение, настанени в резидентни услуги. Фокусът е върху превенцията на деинституционализирането и насърчаване на социалното включване на младите хора, включително и такива с увреждания и в риск. Идеята е младежите от институциите да бъдат подкрепени, за да поемат самостоятелно живота си. Кандидатите по схемата могат да получат безвъзмездна помощ между 50 000 лв. и 150 000 лв.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново