БДЖ предупреждава: Търсенето на покемони в железопътни райони не е безопасно начинание

Публикувано на пн, 15 авг. 2016
282 четения

В сезона на ваканционните пътувания и игрите и разходките на открито рискът от инциденти от проявена разсеяност се увеличават. Придобилата популярност игра PokemonGo е поредният актуален повод БДЖ да обърне внимание на гражданите за опасностите и рисковете. Търсенето на покемони в железопътните райони не е безопасно начинание, предупреждава железопътният превозвач и призовава потребителите на играта и жителите на райони, разположени до гари и железопътни линии, да се отнасят отговорно и с повишена бдителност в близост до железопътните обекти.

Влаковете не могат да спират бързо, за да избегнат намиращите се на релсите хора или превозни средства. Съществува оптична илюзия, която не разрешава да се прецени разстоянието от влака до вас и неговата скорост, са част от предупрежденията, отправени от БДЖ.

При преминаване на влак съществува опасност да бъдем повлечени от въздушния поток или ударени от извънгабаритен товар на влака. Затова е жизнено важно добре да се огледаме при преминаване и в близост до жп линии и в случай на приближаващ влак да изчакаме неговото преминаване на безопасно разстояние. “Използването на слушалки или мобилни телефони може да ви попречи да видите или чуете приближаващ влак. Никога не стойте на ръба на перона. Трябва да останете зад предупредителната линия. Качването на пътнически вагони се допуска само на определените за това места – странични входни врати и само, когато влакът е спрял. Внимавайте – има разстояние между влака и перона. Използвайте ръкохватките на вагона. Не се опитвайте да отваряте вратата преди влакът да е спрял. Не слизайте от страна, към която няма перон. Не се навеждайте през отворени прозорци”, са част от предупрежденията, които отправя БДЖ.

При пресичането на железопътни линии не трябва да се стъпва върху релсите, защото е възможно да се подхлъзнем и паднем. Не трябва да се преминава през стрелки – местата, където релсите се събират и пресичат, защото като релсите могат да бъдат задвижени автоматично, без сигнализация и да притиснат крака на пресичащия.

“Спирачното разстояние на влака е до 1000 метра. Всеки опит за пресичане пред него може да има фатални последствия. Електрическото напрежение в контактната мрежа е 25 000 волта. При приближаване с тяло или какъвто и да е предмет на разстояние по-малко от 2 метра до контактния проводник може да предизвика волтова дъга, която е смъртоносна. По тази причина е опасно и качването върху вагони”, предупреждават също от железниците.

БДЖ напомня на шофьорите да се съобразяват със светлинните и звукови сигнализации на прелезите, както и със спуснатите бариери.

Здравка МАСЛЯНКОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново