63 екипа в областта ще следят за деца, които не ходят на училище

Публикувано на вт, 22 авг. 2017
303 четения

63 мобилни екипа ще следят на територията на област Велико Търново за деца, които не са обхванати в учебните заведения. В специализираните групи са включени експерти от Регионалното управление по образованието, педагози от училищата и детските градини в съответния регион, представители на дирекциите по социално подпомагане, на Полицията и общински служители. Според спецификата на даден район, екипът може да се допълва с други служби, като Детска педагогическа стая, Служба по заетост, Здравна инспекция.

Велико Търново е най-големият регион, в който са определени 18 района на действие и са създадени 18 екипа. В общините Горна Оряховица, Стражица, Павликени и Свищов има сформирани по осем екипа, в Елена групите са четири. В Полски Тръмбеш ще обикалят три екипа, в Лясковец и Златарица по два, на територията на Сухиндол ще работи един екип. Това обясни началникът на Регионалното управление на образованието инж. Розалия Личева, която вече е подписала всички заповеди за сформиране на екипите.

“До края на следващата седмица трябва да получим информацията от ГРАО за незаписаните деца в детските градини и в училищата. А до 15 септември екипите трябва да са обиколили всички семейства, за да може децата да тръгнат на училище още в първия учебен ден, за да не пропускат от учебния материал”, коментира още инж. Личева.
580 души са ангажирани за обхващане и задържане на децата в образователната система, посочи образователната шефка. Специалистите ще трябва да вземат данните на всяко необхванато дете и да обяснят на родителите къде трябва да бъде то на 15 септември, в кое училище и в кой клас или в коя детска градина. “В случай, че родителите кажат, че няма да запишат детето, защото то няма обувки, социалните служби имат правомощията да предоставят социалните надбавки в натура – като обувки, тетрадки, учебни помагала, дрехи примерно”, допълва инж. Личева. И уточнява, че всяко дете в областта си има досие с история, в което може да бъде проверено къде последно то е било на училище и в кой клас. Ако има такива, които са пропуснали от учебния материал заради пътувания на семейството в чужбина, учителите ще работят с децата, за да наваксат пропуските. “Имаме 3-4 семейства, които живеят като номади, защото мъжете са дървосекачи. Фамилията живее на палатки и децата тръгват на училище в една община, завършват – в друга. Но най-проблемни са тези, които отиват в чужбина, после се връщат и децата не се записват отново в училище”, коментира началникът на РУО. Затова и основната задача на екипите е да обиколи всички региони с палатки, бараки, клошари, за да бъдат обхванати децата.

Мобилните групи са сформирани във връзка със създадения от Правителството Механизъм за съвместна работа на институциите по обхващане и задържане в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст. Данните на РУО показват, че през т.г. от училище са отпаднали 101 деца в задължителна възраст за обучение. В сравнение с учебната 2015/2016 г. сега отпадналите ученици са с 31 повече. Напускането на България е най-честата причина за напускане на училище преди края на учебната година. Социалният статус и традициите също са фактор, обяснява инж. Личева и уточнява, че в областта има около 20 момичета, които са били омъжени веднага след завършването им на 7 или 8 клас.

Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново