53 събития включва осмото издание на „Фоайе на книгата с автограф“

Публикувано на вт, 18 апр. 2023
361 четения

С изложба, представяне на две книги и едно издателство започна осмото издание на „Фоайе на книгата с автограф“. Програмата му включва 53 събития, като повечето от тях ще са в Регионалната библиотека „П. Р. Славейков“ и Изложбени зали „Рафаел Михайлов“, а също така в детски градини, училища, университети и читалищни библиотеки. Ще бъдат представени над 40 издателства и ще бъдат открити 9 изложби. Амбициите на изложението са В. Търново да се утвърди като център на книжовността и духовността. Във връзка с Международния ден на книгата 23 април, 3 дни по-рано в старата столица ще гостуват представители на 40 библиотеки от област Плевен и 20 библиотеки от област Габрово, посочи при откриването на събитието доц. д-р Калина Иванова, директор на РБ „П. Р. Славейков“.
„В днешния дигитален свят пред библиотеките и библиотекарите изникват много предизвикателства, които ги принуждават да се превъплъщават в нови роли. Нуждата да се използват съвременните технологии, за да се направят библиотеките по-популярни за читателите и по-полезни за тях изисква много усилия и умения от тези хора. Тук виждаме едно прекрасно превъплъщение на нашите библиотекари, които са създатели на този изключителен празник“, каза в приветствието си Нейко Генчев, зам.-кмет на В. Търново. Според него това събитие вече се е превърнало в емблематично за града.
Изложбата „Вечният съвременник, карикатури, рисунки и шаржове”, с която беше открито „Фоайе на книгата с автограф“, включва оригинални рисунки на Александър Божинов, смятан за основател на карикатурата като изкуство в България, които са част от фонда на Художествената галерия „Николай Павлович“ в родния му град Свищов. Роденият през 1878 г. творец е ученик на големите наши художници Иван Мърквичка и Ярослав Вешин. Той участва като военен кореспондент в Първата световна война, отразявайки я чрез своите рисунки и шаржове. Малко по-късно създава първия вестник „Българан“, в който си сътрудничи с автори като Цанко Церковски и Елин Пелин. Впоследствие изгражда тази конструкция и като първото хумористично списание в България. Божинов работи за укрепването и развитието на младите карикатуристи през следващия период. С творбите си отразява обществено-политическия и културния живот на страната ни през първата половина на 20 век. Карикатурите му се отличават с разнообразните си теми и остроумния текст, а негови известни персонажи са Пижо и Пендо, които по това време са се превърнали в постоянни герои на народното творчество. Поколения българи са израснали с неговите карикатури и шаржове, публикувани в тогавашните печатни медии „Българан“, „Вечерна поща“, „Свободна реч“ „Македония“, „Зора“ и др. Художникът е илюстрирал изданието „Великден“ на Дора Габе, „Златни класове“ на Цанко Церковски, „Дядовата ръкавичка“ и други детски книги на Елин Пелин, едно от изданията на „Под игото“ на Вазов, „История славянобългарска“ на Пайсий Хилендарски и др. Популярни са също илюстрациите и стиховете му в детската антология „Златна книга за нашите деца“ и „Азбука на малките“. Божинов е изискан живописец, известен публицист, поет и художествен критик. Автор е на проекти за килими и везани възглавници, изписва в народен стил мебели и керамични съдове, каза за изложбата д-р Иван Александров, зам.-директор на Регионалната библиотека във В. Търново.
Събитието продължи с представяне на книгите „Модерни и дръзки“ на журналиста Мирослав Дечев и „Охранителни и заключващи системи през XVII–XIX век“ на Павлин Чаушев, преподавател във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Първата от тях събира мисли за живота, базирани върху практиката и опита на Дечев. Това е третата му книга, която съдържа близо 45 цитата.
„Заглавието е малко провокативно, но живеем в свят на зависимости и объркване, в който да бъдеш дързък и различен е много трудно. Това изисква смелост и много знания“, каза Дечев.
Другата книга е на тема, която никога не е разработвана в нашата наука и е първи опит да се представи едно неизследвано поле в българската традиционна култура. В нея може да се намерят много интересни предмети и анализи на заключващите системи, защото те са не само за физическа сигурност, но имат и символно значение в традиционната ни култура, разказа Чаушев. В нея са представени и връзките между нашите земи, Изтока и най-вече Западна Европа, и е един по-необичаен поглед върху материалната култура на българското население.
На проявата доц. Елена Савова и Виктория Цветкова представиха и най-новата продукция на издателството на УниБИТ – „За Буквите – О Писменехь“, а пред библиотеката са оформени щандове на близо 50 издателства.
Гости на събитието бяха още Станислав Николов, зам.-областен управител на В. Търново, Павлин Витанов, директор на Хуманитарна гимназия “Св. св. Кирил и Методий” в старата столица и ученици от училището.
В сряда програмата продължава от 11 ч. с пътуване в света на приказките с книгата “Шарени сапунени балони” от Иванка Могилска и худ. Елена Василева, което ще е пред Регионалната библиотека във В. Търново или във фоайето й. В 13 ч. в ПМГ “Васил Друмев” в старата столица от 13 ч. ще се състои премиера на книгата “Вечните времена на Петър Слабаков”. От 13,30 ч. ученици от ОУ “Георги Измирлиев” в Г. Оряховица ще се запознаят с чудните приказки на Ивинела Самуилова от книгата й “Бабо, разкажи ми спомен”, а от 16 ч. в света на приказните истории от книжката “Шарени сапунени балони” ще пътуват и децата от ДГ „Ивайло“ във В. Търново. В 17,30 ч. почитателите на творчеството на Ивинела Самуилова ще могат да се срещнат с нея и да си вземат автограф в книжарница „Хермес“ в болярския град. В същия час, но в НЧ “Напредък” в Лясковец ще бъде представена книгата “Вечните времена на Петър Слабаков”, а в читалнята на РБ „П. Р. Славейков“ ще е премиерата на книгата “Роман(с)” от Божидар Богданов. В 18 ч. в Камерна зала на НЧ “Поука” в Леденик ще се проведе и среща-разговор с Неда Антонова за историческите й романи “Първият след Бога” и “Елегия. Когато баща ти е цар”.

Николай ВЕНКОВ
сн. авторът

loading...
Пътни строежи - Велико Търново