С бюджет от 10 555 289 лв. ще разполага през 2013 г. Великотърновският университет. Субсидията за издръжка на обучението е в размер на близо 8 800 000 лв. Едва 246 460 лв. са средствата за научна или художествено-творческа дейност и за издаване на учебници. Финансирането за социално-битови разходи на студенти и докторанти са близо 1,5 млн. лв. В размер на 86 хил. лв. възлизат предвидените капиталови разходи. Това стана ясно след последното заседание на Академичния съвет, по време на което беше приет бюджетът на търновската алма матер.
С решение на управителния орган на ВТУ аулата вече ще носи името “Св. Патриарх Евтимий”. Академичният съвет гласува имената на още 20 зали в университета. Част от аудиториите вече носят имената на създатели на университета и негови бивши ректори, а останалите – на духовни будители и книжовници от българската история. Някои от аудиториите са носили тези имена и през годините, но след ремонти и промени в университета тази информация е била изгубена във времето.
Сега студентите вече ще влизат на лекции в зали, посветени на Александър Бурмов, Константин Преславски, Йоан Екзарх, Григорий Цамблак, Теодосий Търновски, проф. Станчо Ваклинов, проф. Русин Русинов, проф. Георги Димов. Математиците кръстиха две зали на Джон Винсент Атанасов и акад. Борислав Боянов. В корпус пет, където са лекциите на педагозите и юристите, има наречени поименно пет зали на трима академици – Димитър Михалчев, Васил Хаджистоянов Беров и Михаил Поповилиев, както и на двама професори – Марин Люлюшев и Димитър Павлов и една на доц. д-р Маргарита Каменова.
Във Факултета по изобразителни изкуства музеят се нарича “Доц. Янаки Манасиев”, една от залите е на името на проф. Александър Терзиев. Художниците ще рисуват и в две ателиета, наречени на професорите Васил Стоилов и Ненко Маров.
Проф. Кирил Цанков е новият директор на Центъра по българска ономастика във ВТУ. Той беше утвърден на поста от Академичния съвет. Езиковедът сменя на този пост доц. Мария Атанасова. Проф. Цанков е преподавател по фонетика, а през последните години той беше лектор в университета в Крайова.
З. ГЕОРГИЕВА
10627
