В рамките на Инвестиция C10.I6 предстои реализацията на Дейност 2: „Хардуерно и софтуерно обезпечаване на експерти от общински, областни и държавни администрации“.

За да бъде успешна цифровата трансформация, специалистите от администрациите, заети със съгласуване и одобряване на инвестиционни проекти, разрешаване на строителството и въвеждане на строежите в експлоатация трябва да разполагат не само със знания, но и с подходящи инструменти за работа. Затова втората дейност включва:

  • осигуряване на специализиран софтуер с отворен лиценз за преглед и работа със СИМ/BIM проекти;
  • купуване на необходимия хардуер, който гарантира безпроблемното функциониране на софтуера.

Така експертите, преминали през обученията по Дейност 1, ще могат ефективно да прилагат новите си знания на практика и да работят със СИМ модели по европейски стандарти.

Дейност 2 е част от Инвестиция C10.I6 „Подкрепа на пилотна фаза за въвеждане на строително информационното моделиране в инвестиционното проектиране и строителството като основа за цифрова реформа на строителния сектор в България по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), реализирана с подкрепата на Европейския съюз – NextGenerationEU.

Повече информация за инвестицията може да намерите на следните интернет адреси:

https://cpcp.mrrb.government.bg/cms/home.html
https://www.fb.com/BIM.Bulgaria/