По повод образцово изпълнение на служебните задължения и проявен висок професионализъм, отговорност и ангажираност към проблемите на здравеопазването по време на пандемията от Covid-19, с грамота и плакет на министъра на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров бяха наградени служителите на здравния контрол в страната. На церемонията присъстваха директорът на РЗИ – Велико Търново д-р Евгения Недева, директорът на дирекция „Надзор на заразните болести“ д-р Ирина Млъзева и началникът на отдел „Държавен здравен контрол“, дирекция „Обществено здраве“ – д-р Лора Бижева.
Церемонията беше открита от зам.-министъра на здравеопазването д-р Александър Златанов, който поздрави присъстващите и изрази своята благодарност за постоянството и усилията на екипите на регионалните здравни инспекции и в частност на директорите на дирекциите „Надзор на заразните болести“ и „Обществено здраве“. „Въпреки натрупаната умора пандемията сплоти колективите на РЗИ-тата. Направи ги по-уверени и готови да се справят с пандемията. Здравните инспекции трябва да търсят партньорство с останалите обществени структури, за да може заедно и по-бързо да се справим с пандемията“, посочи д-р Златанов.
В изказването си пред експертите министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров заяви: „В тази зала сме се събрали „най-лошите“ хора в страната. Аз, защото налагам ограничения, вие, защото контролирате спазването им, съставяте актове и налагате глоби на нарушителите, поставяте хората под карантина – затваряте ги в домовете им.
Най-лесно се вижда тази страна на нещата. Когато говорим за здравеопазване винаги си представяме болницата, лекаря, сестрата. Те спасяват непосредствено човешкия живот и това е лесно да се разбере. Много по-трудно е да се види и осмисли, и разбере, че добрият здравен контрол също спасява животи и то в мащаби много по-големи от този, на която и да е болница. Пандемията ни помага да разберем значимостта на системите за обществено здравеопазване. Повечето хора дори не знаят, че служителите на здравния контрол също дават дежурства през нощта, през почивните дни, че влизат в огнището на заразата, че трябва да глобяват хора, които дори полицията, понякога се затруднява да проверява. От тази трибуна искам да се обърна към всички хора и да кажа: „Хора не се сърдете за това, че ви поставят под карантина или, че ви глобяват за неспазване на противоепидемичните мерки. Те го правят за ваше добро. След време може да се окаже, че така са спасили живота ви или този на близките ви. Искам да покажа на цялото общество, че това което прави здравният контрол е важно, отговорно и изисква респекта и уважението на всички.
Стоя пред вас, за да ви кажа, че не сте сами в битката с пандемията. Давам много ясен знак, че правителството стои зад вас. Държавата е признателна за това, което правите.
Днес награждавам цялата система за здравен контрол. Занесете тези плакети в РЗИ и ги поставете на видно място. Те са знак за благодарност и признателност към всички, които работиха и продължават да работят на първата линия в борбата с пандемията. Още веднъж благодаря за усилията и за добре свършената работа”, заяви министър д-р Стойчо Кацаров.



Къде няма да има ток








