“Енерго-Про” инвестира 1,2 млн. лева в последно поколение трансформатор

“Енерго-Про” монтира последно поколение трансформатор в подстанция “Велико Търново”. С него ще се подобри сигурността и електрозахранването на около 32 000 клиенти в старата столица, съобщиха от електроразпределителното дружество.
Съвременното 85-тонно съоръжение е произведено през 2012 г. от SGB Smith International GmbH – Германия, и ще бъде монтирано на ул. “Димитър Рашев” № 13.
Старият трансформатор в подстанцията е технически и морално остарял. Поддържането му в изправност създава много разходи, което го прави неефективен. Новият силов трансформатор има значително по-добри технически характеристики – той е с номинална мощност 40/50 MVA (мегаволтампера), има много по-ефективен режим на работа, в състояние е да поеме значително по-голямо натоварване, обясниха от “Енерго-Про”.
В новото съоръжение са инвестирани 1,2 млн. лв. С него ще се подобри електрозахранването в централната градска част на Велико Търново и кварталите “Зона В”, “Бузлуджа” и част от кварталите “Чолаковци” и “Кольо Фичето”. Въвеждането му в експлоатация ще създаде условия за развитие на мрежата средно напрежение и ще позволи присъединяването на нови потребители.
Други два трансформатора от същия клас бяха доставени и монтирани от дружеството през последните седмици в подстанции във Варна.
Здравка МАСЛЯНКОВА
сн. “Енерго-Про”