Водещи лекари с лекции в Световния ден на съня

Публикувано на пт, 16 мар. 2018
291 четения

При голям интерес от студенти и специалисти във В. Търново Медицинският филиал към Варненския медицински университет отбеляза Световния ден на съня. Лектори бяха доц. Диана Димитрова, директор на Филиала, и доц. д-р Асен Куцаров. Те запознаха аудиторията с аспекти на съня в детска възраст и с диагностика и лечебен подход към болестите, нарушаващи съня.
Според доц. Димитрова има разлика между съня при децата и възрастните. При малчуганите сънищата се редуват на около 30-40 минути един след друг, докато при възрастните тези интервали са по-големи. При новородените е необходимо от 5 до 25 седмици, за да се установи модел на спане и бодърстване. А какъв ще бъде той, зависи от нуждата за сън. При най-малките са необходими от 15 до 19 часа сън, докато при възрастните – около 9 часа.
Доц. Димитрова коментира също, че е много важно как детето се подготвя за сън. Самата подготовка трае най-малко 40-50 минути преди това. Не трябва да се използват темпераментни игри, а да се четат приказки с щастлив край. Гледането на телевизия не е за предпочитане. Трябва да се внимава в стаята, където то спи, да няма електронни устройства. Те водят до главоболие, хронична умора, болки в ушите и др.
По време на лекцията си доц. Димитрова засегна и проблема за Синдрома на внезапната детска смърт, от която страдат по-често недоносените деца, и то момчетата. Проучвания сочат, че донякъде смъртта се дължи на ген. Сред рисковите фактори са, че децата страдат, като спят самички от най-ранна възраст. Освен това претоплянето, лошата вентилация в помещението, тютюнопушенето и биберонът в устата могат да доведат до задушаване и внезапна смърт, информира още доц. Димитрова. Тя допълни, че Синдромът на детската смърт е много неприятно явление, което се появява обикновено до 6-месечна възраст.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново