Слънчевите очила освен моден аксесоар пазят очите ни здрави

Публикувано на чт, 27 апр. 2017
696 четения

Здравка Велизарова

Слънчевите очила, освен че са моден аксесоар през цялата година, пазят очите ни здрави. Не случайно тези очила са били измислени, за да ни защитават от вредните UV лъчи на слънчевата радиация, която може да причини доста проблеми. Затова трябва да носим очила, които имат най-малко 95 процента защита срещу ултравиолетовите А и В лъчи. Такива може да намерим в оптиките, а не на сергиите, които предлагат ментета. Те нанасят по-голяма вреда, отколкото да ходим без тях.
Цветът на стъклата е изключително важен. Сивите намаляват интензитета на светлината, който влияе на контраста. Кафявите блокират някои от ултравиолетовите лъчи и са най-предпочитаните. Те са подходящи за ски, лов и за ежедневието. Жълтеникавите подчертават контраста, понеже блокират почти цялата светлина от синия спектър. Но не са подходящи за всякакъв вид дейност, която изисква разпознаване на цветовете, например при шофиране. Червеникавите са идеалните стъкла за зимните спортове, но се използват само през деня. Виолетовите неутрализират зеления цвят и по-добре е да не се използват сред природата. Огледалните – покритието им кара обектите да изглеждат по-тъмни.
По-скъпите очила често имат няколкослойно покритие – против задържане на вода, не се надраскват и не се замъгляват при влажни условия. Поляризацията на стъклата е много добра характеристика против отблясъци. Евтините очила имат поляризационен слой отвън на стъклото, докато при по-скъпите той е между самите пластове на стъклото. При най-новите технологии поляризационният слой е в течна форма, което позволява той да се споява с останалите слоеве без лепила.
Много важен е материалът, от който са направени стъклата. Най-добре е те да са изработени от полиуретан. Той е лек, издържа на удар, има много добра оптична способност, но е скъп материал. Стъкло, поликарбонат и акрил са други материали, които са по-евтини.
Слънчеви очила в никакъв случай не бива да се купуват онлайн. Те трябва да се изпробват преди покупката, защото не всяка форма на стъклата е подходяща за лицето.

Силната слънчева светлина вреди на ретината и може да доведе до слепота,

казва оптичката Здравка Велизарова от Велико Търново. Българинът е информиран за необходимостта от носене на слънчеви очила, но не може да си позволи да купи от скъпите марки, които гарантират истинска слънчева защита, допълва тя. Очила под 25 лв. не предпазват очите, от тази цена започва най-ниският клас за UV защита. Напоследък хит на пазара са очила с полска марка. Те са с много добро качество, като тази година новите модели са все по-цветни и интересни. При дамските и унисекс очила цветовете са розово, лилаво, синьо, бомбонено, жълто, червено, зелено, има и много интересни комбинации. Навлизат и прозрачните елементи, интересни са моделите с брокат в рамката. Но като цяло матовите материали са по-актуални от гланц моделите. При мъжките слънчеви очила актуални са цветовете кафяво, черно, сиво, синьо. Има дръжки с различни цветови комбинации.

Тази година модата е на закръглените очила,

които са по-скоро комбинация от елипса и кръг. Интересен е двойният мост между стъклата, като при много от моделите този мост е върху стъклата, което придава шик и индивидуалност на очилата. Моделът тип “глазант” също остава актуален от много години, посочва оптичката.
Огледалните стъкла продължават да са модерни, като хит при тях са стъклата в цвят розово-златно, търси се и покритието тип “хамелеон”. Стъклата на цялата колекция на полската марка са поляризирани и имат технологично надграждане за по-висока UV защита. При всички има възможност стъклата да се заменят с диоптрични.
Според Велизарова,

важно е на очилата да бъде отбелязана марката и знакът за гаранция.

Някои известни марки поставят паспорт с характеристики. Но всеки модел има отделен номер от четири цифри, изписан от вътрешната страна на дръжката. Там е отбелязана категорията на филтъра и степента на пропускливост от 0 до 4. Нулата означава, че очилата са подходящи за облачно време. Категория 1 – очилата са подходящи при облачно и слънчево време. Категория 2 – при слънчево време и шофиране, категория 3 – при ярко слънце и шофиране, и категория 4 – при ярко слънце и разходки в планината. Очилата с филтър 4 не са подходящи за шофиране. Внезапната промяна на времето или обстоятелствата на пътя могат да предизвикат инцидент. За градски условия обаче най-подходящи са очилата с пропускливост 2 и 3. При други марки пък със специални уреди се определя дали има слънчева защита. При най-евтиния клас слънчеви очила пък са залепени стикери. Модата във формата на слънчевите очила продължава да е в големите стъкла с двоен наносник, които обхващат по-голяма част от лицето. Има рамки, на които наносникът се маха и се слага.
Специално внимание Велизарова обърна на поляризацията при слънчевите очила, която премахва опасните отблясъци на пътя, дава по-добра видимост и намалява умората на очите. Подобрява се и зрението при сняг, фарове, остри отблясъци. Доказано е, че реакцията на шофьора изпреварва инцидентите, макар и със секунди, когато той носи очила с поляризиращ филтър. Такива очила са задължителни за шофьорите, за да виждат максимално ясно на пътя. Но те не бива да са с дебели дръжки, защото пречат на периферното зрение. Това важи и за очилата с диоптри. Най-качествените полароидни очила са снабдени със седем слоя, като най-важният е поляризиращият филтър в средата. От двете страни той е обграден с два слоя, които елиминират вредното ултравиолетово излъчване. Проблемът е, че ако не се носят слънчеви очила през лятото, очите се увреждат бавно и без болка. Човек започва да вижда по-слабо, затруднява се при четене, без да знае, че виновникът е силното слънце.
Трябва да се знае, че с годините намалява действието на покритията на стъклата на очилата и най-бързо изчезва антирефлексният слой. Той се запазва най-много до 2-3 години. Именно този слой защитава очите от въздействието на компютъра, затова стъклата на очилата за работа онлай трябва да се подменят периодично.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. авторката

loading...
Пътни строежи - Велико Търново