Татяна Дончева – 8 въпроса, 8 отговора: Коалиция “АБВ – Движение 21” ще влезе в парламента и Велико Търново ще има своя мандат

Публикувано на пт, 17 мар. 2017
453 четения

– Какви са целите, приоритетите и програмата на КП “АБВ – Движение 21”?
– Коалицията “АБВ – Движение 21” беше създадена, за да има лявоцентристка алтернатива на сегашното статукво. Необходимостта за това произтича от реалните проблеми, създадени от ГЕРБ и от липсата на алтернатива в лицето на БСП. Тя може да получи възможност да управлява, но не може да управлява успешно поради липса на визия и кадри. Обстоятелството, че ГЕРБ и БСП изпаднаха в тежки словестни схватки, при които дебатът за реалната политика и възможните решения на проблемите е подменен с лични нападки, създава опасност тази конфронтация да бъде пренесена в парламента и да се създаде една бутафория, вместо да се пристъпи към парламентарна дейност, свързана с приемането на закони и изработване на ключови решения за проблемите на България. Лява алтернатива няма и поради политиката на сегашното ръководство на БСП, което отстрани последните законодатели и ги замени с журналисти.
Основните ни приоритети са свързани с образованието и културата, установяване и налагане на върховенство на закона и ефективно правосъдие, чрез радикална съдебна реформа, включително с конституционни промени. Нужни са икономически и социални мерки, които да намалят социалното неравенство, бедността, сигурност на гражданите, да укрепят държавата. Трябва да е ясно, че няма богата страна без върховенство на закона. То осигурява бизнес климата, дава на бизнеса и гражданите сигурност във всяко едно отношение. Няма икономически и социални мерки, които да са работещи в една държава без правила.
– Какви са предложенията на коалицията по отношение на съдебната реформа, в частност за мястото и ролята на прокуратурата?
– Прокуратурата трябва да излезе от съдебната система, а главният прокурор да бъде избиран от парламента или назначен от президента. Като за един малко по-кратък мандат, около пет години, да се премахне несменяемостта на прокуратурата, да се отмени методическото ръководство на главния прокурор върху дейността на всички прокурори, към главния прокурор да има съвет, който да се избира от апелативните прокурори, военната прокуратура, специализираната и административната. Националната следствена служба и нейните подразделения съществуват само по силата на Конституцията, въпреки че от години разследването е в МВР. При което има хора получаващи заплати за работа по 2-3 дела годишно. С конституционната промяна НСС трябва да се превърне в специализирана разследваща структура при главния прокурор, която да разследва корупция, пране на пари, данъчни и банкови измами. Трябва да се преосмисли съществуването на Специализирания наказателен съд и Специализираната прокуратура. Това ще доведе и до промяна на състава на ВСС.
Трябва да има минимални стандарти за обучението на съдиите и прокурорите. Наказателното правораздаване също изисква актуализация на концепцията за наказателна политика и съответно приемането на нов НК. Специализация на разследващи и правораздавателни органи по отношение на младежите правонарушители. Бихме искали в следващи конституционни поправки да се закрепи конституционно право на гражданите за справедлив процес и засилена защита срещу държавата. Мерки имаме и по отношение на ГПК, засягащ работата на частните съдия-изпълнители. Те са свързани със защита от колекторски фирми, свръхзадлъжнялост, приемане на Закон за гражданския фалит и други. У нас съществува сериозен проблем и със състоянието на нормативната база, т. к. от години новите нормативни актове “захлупиха” стари и вече има взаимно противоречащи си правни норми в различни нормативни актове. От друга страна, има сериозен проблем с качеството на законите. Причината е, че всеки депутат може да прави предложения, никой не се съобразява със съществуващия закон. Този силно профанизиран начин на правене на законодателство дава своите “плодове”. Явно е, че само един Консултативен съвет към председателя на парламента, който да прави преглед на законопроектите, не е достатъчен. Той трябва да остане, но и да се разширят правомощията на Съвета по законодателство при Министъра на правосъдието, където да минават всички законопроекти, предложени както от МС, така и от народните представители.
– Какво мислите за българската избирателна система – пропорционални или мажоритарни да са изборите за депутати?
– Аз съм се явявала както на мажоритарни, така и на пропорционални избори. Видът избор не е панацея. Никой не пречи на гражданите. Народните избраници са такива, каквито народът ги е избрал. Ако не са харесвани, значи липсва нормален критерий при избора. Мажоритарните избори в чист вид, така както се предлагат от “Шоуто на Слави”, могат да изиграят лоша шега на тези, които ги предлагат, защото явно те не са добре запознати с практическите последици. Вече има достатъчно много лобистки кандидати и механизми за купуване на гласове, достатъчно много механизми за разбиване на политическо пространство и достатъчно много фактори, за да се окаже трудно излъчването не само на правителство, а и на нормални работни органи на един парламент. Смятам, че немската система много добре съчетава пропорционалната и мажоритарната система, стимулира партии да извадят най-силните си мажоритарни кандидати, иначе ще загубят мажоритарните места. Същевременно партиите получават пропорционално представителство, което също е важно. България няма интерес и би си създала сериозни проблеми, ако например в едните избори едната партия има 70 % от мандатите, за да си направи дори конституционни промени каквито пожелае, а след 4 години другата партия има аналогичен резултат. Хубаво е пропорционалното представителство на различните партии да бъде запазено като възможности. Мажоритарният вот няма да доведе до избора на най-способните. Изборите за Велико народно събрание са доказателство.
– Считате ли, че регион Велико Търново се отличава от другите по отношение на демографски, икономически, социални и други проблеми?
– В. Търново се отличава от другите региони само по едно – това са бившите боляри и това е мая, която не може да бъде загубена. Неслучайно Възраждането е започнало от двете страни на Балкана. Защото там има хора, подходящи за това. Те имат определен чип, които дори преходът не можа да пречупи. Всякакви проблеми може да има, но хора с такъв чип сядат и ги решават. И ги решават прагматично, умно, премерено, със сметка. Предишните поколения са имали по-големи проблеми от нас. Отива на Велико Търново да бъде водещ фактор. Аз отчитам обстоятелството, че инфраструктурата на България в последните 15 години е направена много диспропорционално – Южна България с магистрали, Северна България без нищо. И това обрича на упадък Варна, Русе, В. Търново и Габрово. Няма изход от тази мъртва хватка без спешна работа по “Хемус”, по тунела под Шипка, по пътя Русе – Велико Търново. Но това трябва да се направи дори и с цената на публично-частни партньорства извън европейски програми, с други пари, с част от държавни пари, с привличане на инвестиции извън ЕС, защото просто няма време за губене.
– Има ли нужда от реформа на сегашния, или от нов закон за висшето образование?
– Има нужда от промяна на образователната система, която да бъде подчинена на производство на хора за работа. Няма как да имаме икономика, ако няма инженери. Това означава насочване на държавните пари първо към държавните училища, а за частните училища кой както намери за добре и кой както се уреди. За заплати на преподавателите и на учителите пари трябва да се намерят. Трябва да се оптимизира и да се промени учебният материал, съдържанието и количеството му. Важно е децата да бъдат функционално грамотни. Не може да се произвеждат хора, които във висшето образователно ниво да се установява, че не могат да пишат свързани изречения. Очевидно сегашната тестова система е с доста недостатъци. Очевидно това, което се изучава в основното и средното ниво, не е полезно в голямата си част за живота на обучаемите. В гимназиалната част трябва да се обърне сериозно внимание на професионалното обучение и на дуалното. Да се върнем към старото разделение на учебни заведения, дали те ще се казват техникуми, общообразователни, или професионални училища, или по някакъв друг начин, това не е толкова съществено. На осемнадесетгодишна възраст децата трябва да излизат със знания и умения, които да им позволят да си изкарват сами прехраната. Връзката между бизнеса, образованието и реализацията на хората трябва да бъде схващана като едно цяло.
– Какви са очакванията Ви по отношение на резултатите на коалицията както в национален мащаб, така и за 4-ти МИР Велико Търново?
– Аз смятам, че нашата коалиция ще бъде парламентарно представена и Велико Търново ще има парламентарен мандат.

loading...
Пътни строежи - Велико Търново