Учени от Ватикана идват на конференция в старата столица

Публикувано на пт, 23 окт. 2015
351 четения

Водещи учени от Ватикана, престижни католически университети в Италия и Испания и Българската академия на науките пристигат във В. Търново за участие в международна научна конференция. Тя е посветена на темата “Съвременният хуманизъм в светлината на Втория ватикански икуменически събор” и се организира в чест на 50-годишнината от закриването на събора и извънредната света година на Милосърдието, обявена от папа Франциск за 2015-2016. Сред гостите на форума ще бъде председателят на Папския комитет за исторически науки отец Бернар Ардура.
Конференцията ще се проведе в събота в читалище “Надежда”, а в нея ще се включат представители на католическата общност от цяла Северна България. Организира се от енорията “Блажена Дева Мария на броеницата” във В. Търново и Католическата никополска епархия, а патрон на събитието е БАН. По време на официалното откриване в 9,15 часа приветствия към участниците ще отправят Никополският епископ монсеньор Петко Христов, председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров, зам.-ректорът на ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” доц. Димитър Димитров и местният енорийски свещеник Страхил Каваленов.
“Това е втората поредна католическа конференция в старата столица, която организираме в рамките на 2 г. Сега тя е посветена на едно важно историческо събитие за църквата, каквото е Вторият ватикански събор, проведен  от 1962 до 1965 г. Тогава се вземат много важни решения, свързани с евангелските послания в контекста на съвременния човек, с неговия начин на мислене и мироглед към света”, обясни отец Каваленов, по чиято инициатива се организира научното събитие. Той е историк по образование и е първият местен свещеник в католическия храм във В. Търново от 1952 г. насам. Отецът оглавява енорията от седем години.
“Търновската католическа енория датира още от Средновековието, като има данни за съществуването на три католически храма в града през този период. Една от църквите, по-известна днес като арменска, беше разкрита наскоро при разкопки от проф. Хитко Вачев. Тя е основана през XV век от дубровнишки търговци. Сегашният храм “Блажена Дева Мария на броеницата” е построен през 1891 г. от чешки работници, които пристигат в Търново, за да работят в новопостроените фабрики. Това е единственият католически храм в района, затова се посещава от вярващи не само от старата столица, но и от Г.Оряховица, Павликени и др.”, разказа отец Страхил. Търновската църква е била любимо място на папския легат Анджело Джузепе Ронкали, служил в България в периода 1925-4 г. Малцина знаят, че това е бъдещият папа Йоан XXIII, сега светец на католическата църква, по чиято инициатива се свиква Вторият ватикански събор.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново