Студентът Стефан Печикамъков от ВТУ композира народна музика и прави нови обработки на познати песни

Публикувано на чт, 3 апр. 2014
1505 четения

Четири музикални пиеси за народен оркестър, които вече се изпълняват по концерти и конкурси, е написал през последната година студентът Стефан Печикамъков от Великотърновския университет. Неговите авторски композиции вече са част от репертоара на оркестъра на ДЮФА “Българче” и съвсем скоро ще бъдат издадени в диск заедно с други популярни творби за народен оркестър. Те ще звучат в изпълнение от младите музиканти от ансамбъла, а записът ще бъде направен в професионално музикално студио в старата столица.
Младият композитор е от Поликраище и е възпитаник на катедра “Музика” при Педагогическия факултет. Той вече е бакалавър по педагогика на обучението по музика, а сега следва в магистърска програма “Ръководство и мениджмънт на музикални състави”. Стефан свири на кавал и гайда, а от две години е част от оркестъра на Професионален фолклорен ансамбъл “Искра” при едноименното читалище. За първи път негови творби прозвучаха пред публика по време на абсолвентския му концерт преди година. В него участваха колегите му от “Искра” и талантите от “Българче” с диригент доц. Митко Димитров.
“Буенек за гайда” се казва първата пиеса на студента, писана през 2012 г. за оркестър и солово изпълнение на гайда. От тогава музикантът е сътворил още няколко творби и е направил пет обработки на солови и хорови песни за съпровод на народен оркестър. “Покрай заниманията по хармония с аранжиране при доц. Марияна Булева ми стана интересно как се създава нова музика. Тя ми даде стимул да опитам, за което съм й много благодарен, а най-хубавото е, че продължава да ми помага. Сега заедно изучаваме оркестрация за народен оркестър”, споделя младият творец. И допълва, че ценни съвети му дава и диригентът на оркестъра на “Искра” Лъчезар Йорданов, който е майстор на обработките. Именно той му показал и първите стъпки към оркестрацията.
Младият талант сипе благодарности и към доц. Митко Димитров, който първи му гласувал доверие, като му позволил да работи с децата от оркестъра и вече изпълняват неговите композиции. На един от неговите талантливи ученици – малкия гъдулар Данаил Йорданов, Стефан е посветил и една от своите авторски композиции. Тя носи името “Данаилово хоро”, а мотивите са от Странджанската музикална област. С хорото музикантите от “Българче” вече са спечелили няколко награди от различни национални фолклорни конкурси. “Това дете ме вдъхнови със своя талант и изключително трудолюбие. Посветих пиесата на него и всички деца от оркестъра, за да ги стимулирам да продължат да се занимават със същото усърдие с фолклор”, признава студентът.
Той самият започнал да опознава българския фолклор като танцьор и певец, а когато бил 11-годишен решил, че иска да опита и като музикант. Чисто по детски избрал кавала, а негов пръв учител станал Георги Няголов от Горна Оряховица. “В началото започнах да слушам Теодосий Спасов и старите майстори Никола Ганчев и Стоян Величков, които са истински доайени в кавалджийството. Този инструмент ме спечели с огромните си музикални възможности – голям диапазон, хубав тембър, мек звук. С него можеш да изразиш себе си по различен начин и да имитираш звука на кларнет и тромпет”, разказва Стефан. На гайда започнал да се учи да свири като второкурсник в университета, а негов преподавател станал доц. Митко Димитров.
“Цял живот се занимавам с музика. Нищо не може да ме откаже от българския фолклор. За съжаление, в търновския край като че ли не се държи много на традициите. Във Варна например има десетки школи по народни инструменти, които са в постоянна конкуренция помежду си, а това гарантира качествената подготовка на малките музиканти. Докато във Велико Търново децата могат да свирят на народен инструмент само в оркестъра на ДЮФА “Българче”, не крие огорчението си Стефан. Според него уважението и любовта към българската народна музика трябва да започнат да се възпитават още в най-ранна възраст в семейството, а след това в детската градина и училище.
Той самият слуша всякаква музика, но предпочита най-вече шедьоврите на Моцарт, Шопен и полифоничните мелодии на Бах. “Творбите им са много емоционални и са създадени по всички правила, които стоят в основата на музиката”, обяснява Стефан. От българските автори харесва композициите на диригента на Държавен ансамбъл “Филип Кутев” Георги Андреев и на Христофор Раданов – дългогодишен диригент на оркестъра на БНР. От старата школа цени авторската музика на Стефан Мутафчиев и Коста Колев.
Златина ДИМИТРОВА
сн. личен архив 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново