Гърците – път без изход и без магазини

Публикувано на вт, 21 юли 2015
2417 четения

Леля Тотка разказва историята на махала Гърците.

Вилата на председателя на Общинския съвет Николай Ашиков е сред най-красивите в района.

Сред красотата на Балкана се намира родната къща на войводата Филип Тотю.

Местните жители пазят спомена за миналото.

Цяла Европа седмици наред е вперила поглед в Гърция. Всички обсъждат финансовия колапс, в който изпадна южната ни съседка. Една част от нашенците се възхищават на гърците, че отстояват своите интереси и поизпотиха сериозно чиновниците в Брюксел, други са на мнение, че елините са мързеливи и най-после трябва да се захванат сериозно за работа, а трети искрено им съчувстват.
Наш екип реши да провери какво мислят за гърците жителите на махала Гърците, която се намира само на два километра от Вонеща вода.
Криволичещ път ни отвежда в полите на Балкана. Първо попадаме на няколко красиви вили, които ни подсказват, че мястото е любимо за мнозина търновци, сред тях е и председателят на Общинския съвет в старата столица Николай Ашиков.
Веднага след това попадаме на малка селска къщичка. В нея на 10 април 1830 г. е роден Тодор Тодоров Топалски, записан в българската история като легендарния хайдушки войвода Филип Тотю, известен и с прозвищата Хвърковатия, Неуловимия. Уредникът ни разказва, че бащата – Тодор Станчев Топалски, произхожда от известния род на дядо Буро, преселил се в Балкана от Севлиевско. Майката на войводата Иванка Велчева е братова дъщеря на прочутия търновски търговец Велчо Атанасов Джамджията – главен организатор на Велчоватата завера. Войводата е имал двама братя и две сестри – Кольо, Вълчо, Рада и Аглика. Нашата цел обаче не е да пишем разказ за живота на Филип Тотю, а за “гърците”, които живеят до Вонеща вода. Уредникът на къщата музей не може да ни обясни от къде идва името на махалата. Затова се отправяме към няколкото къщи в ниското, където очакваме да открием местен жител. Пътят е черен, коларски. Притесняваме се да не счупим колата и я оставяме, продължаваме пеша. Стигаме до десетината къщи, които са разположени на единствената улица, която няма изход. Мястото е невероятно красиво, накъдето и да погледнеш виждаш ширналия се Балкан.
Усетил присъствието на хора, от двора на една от старите къщи се чува кучешки лай. Единственият човек, на който попадаме, е 75-годишната Тотка Попова, която работи в градината си. Леля Тотка разказва, че е родом от махала Гърците. Вече 20 години откакто се е върнала в родното място. Преди това 30 години е работила в Трявна в текстилната промишленост.
Надеждата ни, че тя ще знае откъде идва името на махалата, се оправдава. Леля Тотка обяснява, че навремето някакъв грък се е заселил тук по време на турското робство. “Създал семейство, а после и други хора дошли и си направили къщи около неговия имот. Харесало им, че е тихо и приятно, а и са били закътани в пазвите на планината, което ги е пазело от турците. Дядо ми разказваше, че много са разчитали и на Филип Тотю, който често е пребивавал в близкото дере и местните са му носели храна, клали са му кокошки”, обяснява възрастната жена. Тя допълва, че сега постоянно тук в махалата живеят трима-четирима души. Почти всички къщи са необитаеми. Едно време хората били много повече, имало поминък. “Гъмжеше от хора, произвеждаше се зеленчук. Сега избягаха, защото младите няма какво да правят тук. И аз 60-те години отидох в Трявна, върнах се, когато се пенсионирах”, разкрива леля Тотка.
Жената се кахъри, че горски животни – сърни, елени, диви прасета, нападат градината ѝ и унищожават реколтата.
Жителката на махала Гърците е категорична, че не може да става и дума за сравнение между нея и истинските гърци. “Струва ми се, че хората там живеят много по-добре от нас и пак са недоволни. Определено са хора, които си търсят правата и гледат да са добре. Пък ние не сме такива, все търпим и бързо се съгласяме каквото ни кажат от Европа”, размишлява жената. Тя се притеснява, че и ние можем да пострадаме, защото е чувала, че в Европейския съюз трябва да има солидарност между държавите.
“Сега искат помощи от нас. Какво да им дадем ние, като сме бедна държава. По всички показатели са по-добре от нас. Пенсията ми е 220 лв., парите стигат само за лекарства, а гръцките баби чувам, че вечер след десет часа ходят на забави. Аз по това време вече съм изморена и си лягам”, казва още жителката на махала Гърците. По думите ѝ единственото сравнение, което може да бъде направено, е с природата. И тук и в Гърция тя е много красива. Затова преди няколко години семейство англичани си купили къща в махалата. Взели имота за 20 000 евро. Леля Тотка обяснява, че са много разбрани хора. Казват се Фран и Мартин. Възстановили къщата. Направили си и плевнята, в която играят йога. Започнали да учат български и вече успяват да се разберат с възрастната жена. Тя ги очаква да се завърнат от Англия в края на месеца. Имало още едно семейство англичани, но те се разделили и напуснали къщата си.
Леля Тотка обяснява още, че в тяхната махала прекарали вода преди 2-3 г. Магазин няма. Пътят за Гърците, който е без изход, също е в много лошо състояние.
Весела КЪНЧЕВА, сн. авторката

loading...
Пътни строежи - Велико Търново