Даниела Тасева, заместник-директор на Медицинския филиал във Велико Търново: Филиалът за обучение на медицински сестри и акушерки е готов за първата учебна година, стартираме с 40 студенти

Публикувано на пт, 4 сеп. 2015
2958 четения

Кабинетите за обучение на медицинските сестри и акушерките са оборудвани и очакват студентите.

Голяма част от лекциите ще бъдат дистанционни, урочната система остава на по-заден план

Даниела Тасева е дългогодишен преподавател по сетрински грижи и кадър на бившия Медицински колеж във Велико Търново, който беше закрит през 2007 г. Завършила е също специалността “Социални грижи” във Великотърновския университет. След затварянето на колежа в старата столица, работи като преподавател във филиала на Плевенския медицински университет.
Тасева беше ръководител и на първия Областен център по приемна грижа във Велико Търново и както обича да казва “просто прокарва пътища”. Преди няколко години тя подготви почвата за приемната грижа в областта, после отиде в социалната дирекция на Великотърновската община, която пък се включи в инициативата на УНИЦЕФ – “Община, приятел на детето”. В тази връзка стартираха и т.нар. “Работилници за родители”, които имат твърде успешна дейност по обучение на млади семейства за отговорното родителство.
Преди две години Тасева влезе в кметския екип на Даниел Панов за възстановяване на медицинския колеж, сега филиал, във Велико Търново, който влезе в структурата на Варненския медицински университет. Процедурата продължи дълго, но в крайна сметка висшето училище беше одобрено от Народното събрание и тази есен стартира. От 3 август 2015 г. Даниела Тасева е назначена за зам.-директор на медицинското учебно заведение, което се намира в сградата на Хуманитарната гимназия. Казва, че се чувства удовлетворена, като се връща отново в образованието на сестринските грижи. Освен това е имала и вътрешна убеденост, че във Велико Търново отново ще има обучение на медицински сестри, а сега за първи път и на акушерки.

– Г-жо Тасева, готов ли е Медицинският филиал във Велико Търново да обучава медицински сестри и акушерки от тази есен?
– Да, готови сме, приехме 20 медицински сестри и 20 акушерки за първата учебна година, на 14 септември е първият учебен ден. Документи подадоха 49 души, но се явиха 47. Всички са класирани по бал и 40 от кандидатите вече са студенти. Имаме три шестици на приемния тест по биология, който беше от 30 въпроса, допусната е само една двойка. Имаме си и един мъж – Петър Петров от Габрово, студент по сестрински грижи. Наистина сестринството и акушерството не са много популярни сред мъжкия пол, но пък има отделения като реанимация, ортопедия, спешна помощ, където мъжете са много необходими и с физическата си помощ.
Средната възраст на нашите кандидати е 26-27 години, но общо студентите ни са на възраст от 19 до 52 години. Малко са току-що завършилите средно образование. Но в рамките на 4 седмици трябваше да организираме кандидатстудентска кампания, имахме и подготвителен курс, трябваше да свършим всичко това, за да сме готови за първия учебен ден. И се справихме, защото всичките ми колеги тук и във Варна са много мотивирани да възродим сестринското образование. Професията на медицинските сестри и акушерките е изключително достойна и необходима на България. Не случайно нашите кадри са ценени в чужбина, обучението ни е много добро.
Прави впечатление, че 35 процента от студентките ни във филиала са майки с деца. Беше много вълнуващо, като идваха да се записват. Става така, че на 15 септември и майката ще бъде на училище, а също и детето ѝ. Виждаме, че професията на медицинската сестра и акушерката вече е осъзната необходимост. Не е просто така да се изучава само за да се следва нещо. Българката иска да посвети живота си на сестринството и акушерските грижи, това ѝ харесва, в душата ѝ е закодирано милосърдието към болните и страдащите. Една майка, която е била продавачка преди, ни каза, че е осъзнала възможностите си да се докаже в друга професия. Основно студентките са от В. Търново, Горна Оряховица, Полски Тръмбеш и др. от нашата област, но имаме момичета и от Стара Загора, Търговище, Добрич, Каварна, Шабла. Директор на филиала е доц. Диана Димитрова от Варненския медицински университет.
В момента се изработва учебната програма, която ще се съгласува с учебен отдел на Варненския медицински университет. Готови са двете лекционни зали, а също и кабинетите за практическо обучение. Базата в областната болница също е подготвена, където ще бъде практическата подготовка на студентите.
– А за коя от двете професии имаше повече кандидати и защо започвате на 14-и, а не на 15-и септември, както е традицията?
– За медицинска сестра бяха повече молбите, по-малко за акушерството. Но като не стигна бала за сестра, момичетата се прехвърлиха акушерство.
А що се отнася до старта на учебната година, започваме от 14-и септември, защото е понеделник. Учебната ни програма е базирана на седмици.
– Колко години ще бъде обучението за медицинска сестра и по акушерство?
– Четири, като три години студентите имат теоретично-практическа подготовка, а четвъртата е преддипломен стаж. Дипломират се като бакалаври – медицинска сестра или акушерка. Всяка година от обучението има определени часове за практика в болницата. Например, при сестрите в началото студентките посещават само вътрешното отделение и хирургията. Втората година – отново вътрешно и хирургия, но минават и през педиатрията. През третата година медицинските сестри ще имат практика в очно отделение, психиатрия, онкологията, социални домове, детски ясли, ученически и здравни кабинети. Излизат вече от областната болница, за да бъдат обучени и от екипите на други лечебни и социални заведения.
При акушерките практиката е в гинекологията, родилното отделение, сектора по патологичната бременност, неонатологията. Но и те имат практическо обучение по вътрешни и детски болести, хирургия, тъй като професията им е свързана с тези профили на медицината. Общият хорариум през цялото следване на медицинските сестри е 3045 часа. При акушерките е почти същият.
– А студентите ще бъдат ли дипломирани с тесни специалности?
– Не, излизат с общ профил, след това, като искат, могат да се насочат към следдипломно обучение. Всяка година факултетите по обществено здраве към медицинските университети обявяват местата.
– Готов ли е преподавателският екип?
– В момента върви конкурс за две асистентски места за акушерки и две за медицински сестри. Самите конкурси се провеждат във Варненския медицински университет.
Учебната програма изисква 70 процента от теоретичния материал да се преподава от хабилитирани преподаватели – доценти и професори. Затова по-голямата част от лекциите ще бъдат осъществени при нас чрез телемост. Варненският медицински университет има филиали още в Сливен, Шумен и Варна и така ще се направи учебната програма, че тези четири филиала да слушат дистационно едновременно определени лекции на варненските професори. Вече са монтирани видеостени в учебните зали. А упражненията ще се провеждат във всеки филиал.
– Когато студентите имат въпроси, как ще питат професорите?
– Има електронна система за връзка с преподавателите. Освен това всеки студент при записването си във филиала получава уникален идентификационен номер, с който може да влезе в системата на медицинския университет, където да чете лекции, да задава въпроси, да решава задачи и тестове. При нас самото обучение вече е на съвсем друго ниво, урочната система остава на по-заден план, макар тя да си има своите предимства за директна връзка с преподавателя. Но затова пък са упражненията и асистентите, които да допълват теоретичното образование.
– Какъв е капацитетът на великотърновския филиал?
– За 160 медицински сестри и акушерки. Сега стартираме с 40 места, догодина те стават 80, на следващата – 120, а на четвъртата – 160. Това означава, че с всяка година ще се увеличава и преподавателският състав.
– Имате ли достатъчно кабинети в сградата на Хуманитарна гимназия, които да поемат теоретичното обучение на 160 студента? В нея има и други учебни заведения.
– В болниците във Велико Търново като учебна база проблеми няма, тук в Хуманитарната гимназия – също. Имаме достатъчно лекционни зали и кабинети по практика. Има учебни дисциплини, които са общи за сестри и акушерки, така че при тях студентите ще бъдат заедно в една зала.
Предвидили сме официалното откриване на филиала да бъде на 16 септември от 16,00 часа на площад “Цар Асен” пред Царевец. Ще присъства цялото ректорско ръководство на Медицинския университет във Варна, ще бъде много тържествено и вълнуващо.
На откриването искам да поканя всички великотърновци и бивши възпитаници на Медицинския колеж, които са съпричастни към нашата кауза да възродим медицинското обучение във Велико Търново. Този колеж е съществувал над 50 години и е дал толкова много ценни кадри като медицински сестри, фелдшери, рентгенови лаборанти и социални работници. Сега обаче имаме медицински филиал само за сестри и акушерки и никак не е малко, че още първата година само за броени дни се записаха толкова много желаещи, и то в по-късна възраст, когато имат семейства и деца. Те искат да учат именно тези специалности.
Много институции ни помогнаха да възродим сестринското обучение във Велико Търново. На първо място е Общината и кметът Даниел Панов, които поеха инициативата. Включиха се БЧК с учебни материали, “Момина крепост”АД, която ни предостави медицински консумативи за студентите, областната болница пък ни даде болнично оборудване за кабинетите по практика, Регионалната библиотека ни осигури стелажи за учебната библиотека, която е много важна при обучението.
– А осигурявате ли общежитие за студентите?
– Имаме отпуснати 10 места от блок 3 на студентските общежития, които се управляват от “Студентски общежития и столове” ЕООД. Настаняването става обаче със заповед на ректора на ВТУ. Ръководството на дружеството се отнесе много отговорно и всички наши студентки, които си подадоха молби за общежитието, са одобрени.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново